«Це був чудовий шкільний музей села Омельник Преображенської громади: понад 30 років його натхненниками, збирачами та зберігачами були закохані у свою справу люди, – описали деталі варварства гуляйпольські краєзнавці у своїй групі в соцмережах Гуляйпільські старожитності. –Музей був надбанням усієї колишньої Омельницької сільської ради та осередком історичної пам’яті села, яке заснували вихідці із полтавщини на початку ХІХ ст».
А далі сталося ось, що: «Нещодавно школу майже вщент зруйнували рускі декількома КАБами (керованими авіабомбами). Якимось дивом сама музейна кімната залишилась триматись на трьох стінах. Більшість експонатів, які не були знищені вибухом, піддавались дії вологи, що потрапляла в кімнату. Особливо критично це відобразилось на старих унікальник фотокартках, фронтових листах, документах та решті матеріалів на паперових носіях, старому одягзі».
І тоді краєзнавці – дуже небайдужі люди, прийняли рішення «про переміщення того, що залишилось від музейного зібрання на зберігання у Запоріжжя». Рішення приймалося «разом із представниками Запорізького наукового товариства імені Якова Новицького, за погодженням із директоркою школи та представниками місцевого самоврядування». І тепер особливо відзначили рятівники нашої історії, «після невідкладних заходів із просушування матеріалів перейдемо до консерваційних та реставраційних робіт», щоб після нашої перемоги всю вцілілу музейну колекцію – взяту на облік та оцифровану, повернути до села Омельник, «де вона і має знаходитись та експонуватись», завершили сумну історію із запорізької сільської глибинки гуляйпільці
*
Як відомо, під час війни з німецькими фашистами радянські льотчики малювали на своїх літаках зірки – за кількістю здобутих над ворогом перемог. Сьогодні ж онуки тих повітряних героїв – російські фашисти, можуть малювати собі… зображення українських шкіл та лікарень, дитячих садків та музеїв, над якими вони здобули перемоги…
Важко уявити, яке покоління можуть виховати ці негідники. Втім, чому важко? Покоління таких же негідників, як і вони.
*
Фото: Гуляйпільські старожитності