На Запоріжжі були викриті зловмисники, які телефонували рідним і близьким воїнів ЗСУ та пропонували свою «допомогу» у нібито визволенні полонених українських захисників. За це шахраї вимагали окрему плату. Розцінки зловмисників різнились і в більшості випадків залежали від емоційного стану родичів.
Серед псевдопослуг, які пропонували шахраї:
– телефонний дзвінок з полоненим, за який просили від 10 до 50 тисяч гривень;
– визволення з полону, яке оцінили у суму від 50 до 200 тисяч гривень;
– перевезення тіла загиблого – до 10 тисяч гривень.
Звичайно, що жодну із цих міфічних обіцянок зловмисники не могли виконати, а після отримання грошей, які їм пересилали онлайн, – просто зникали зі зв’язку.
Для правдоподібності своїх слів, зловмисники моніторили інтернет та збирали дані про безвісті зниклих або загиблих українських військових та членів їхніх сімей.
Організатором схеми виявився чоловік, який наразі перебуває у тимчасово окупованому Маріуполі. Він нещодавно вийшов із в’язниці.
Крім того, у Запоріжжі в нього була спільниця – «вимушена» переселенка з Донеччини. Її затримали спецпризначенці СБУ. Жінка відповідала за фінансову складову та забезпечувала мобільний дзвінок, постійно змінюючи номери та операторів зв’язку.
У ході обшуку у підозрюваної вилучено:
– комп’ютерну техніку із доказами протиправної діяльності;
– велику кількість мобільних телефонів та сім-карток;
– банківські картки для отримання платежів;
– чверть мільйона гривень готівкою.
У межах кримінального провадження встановлюються усі потерпілі особи та вживаються заходи щодо притягнення до відповідальності інших учасників злочинної схеми.
❗️Звертаємо Вашу увагу, що питання звільнення військовополонених перебуває у виключній компетенції органів державної влади! Якщо Ви або Ваші знайомі потрапили у ситуацію, коли невідомі люди вимагають гроші за «визволення» родича з полону, негайно звертайтесь до Об’єднаного центру з пошуку та звільнення полонених:
067-650-83-32; 098-087-36-01
або на електронну адресу united.centre@gmail.com
Заходи з викриття зловмисників здійснювались спільно з департаментом кіберполіції Національної поліції України під процесуальним керівництвом прокуратури.
(ssu.gov.ua)