9 років тому була створена фейсбук сторінка «Гуляйпільські старожитності», що об’єднала як професійних істориків, так і активістів – усіх небайдужих до нашої історії людей.
Як у зв’язку з цим зазначили адміністратори сторінки, нині діяльність краєзнавців із Гуляйполя та закоханих у Гуляйполе запорожців сконцентрована переважно на рятівних заходах в історико-культурній сфері та реагуванні на загрози для історичної спадщини, спричинених вторгненням росії. При цьому одним з головних напрямків діяльності є оцифрування та вивчення родинних архівів мешканців регіону.
«Лише за 2024 рік ми оцифрували та дослідили 57 родинних архівів, основна маса яких була або евакуйована з Гуляйполя, або відцифрована у селах вздовж лінії бойового зіткнення, де існує пряма загроза їх втратити, – додали краєзнавці. – А ще цей рік – це більше 20 записаних спогадів мешканців регіону».
Як розуміє навіть не фахівець, кожен архів та інтерв’ю – це десятки імен та доль, сотні історій, які зберігаються лише у пам’яті і зі смертю людини втрачаються назавжди. А разом це – тисячі історій та облич врятованих від забуття.
*
Фото: Гуляйпільські старожитності