Україні знадобиться понад мільярд доларів для відновлення наукової інфраструктури, яка була пошкоджена або знищена протягом двох років війни. Про це повідомило агентство ООН з культури та науки, пише ABC.
Зазначається, що 1443 наукові установи, багато з яких приєднані до університетів країни, були пошкоджені або знищені разом із 750 одиницями життєво важливого технічного обладнання, більшість з яких не підлягає ремонту, йдеться у звіті ЮНЕСКО.
Війна також виснажила фінансування наукового сектору та перемістила українських вчених.
Ситуація навколо Інституту проблем безпеки атомних електростанцій поблизу окупованої Росією Запорізької АЕС на південному сході України викликає особливе занепокоєння. Основне обладнання інституту для моніторингу ядерної промисловості було викрадене або знищене.
До війни Україна була міжнародно відома значним внеском в інформатику, ядерну фізику та астрономію. “Ми повинні захищати та підтримувати (наукові) дослідження в Україні”, – заявила генеральна директорка ЮНЕСКО Одрі Азуле.
Всього у війні пошкоджено або зруйновано 1443 будівлі 177-х наукових установ. Відновлення цих об’єктів коштуватиме понад 1,21 мільярда доларів, у тому числі 980,5 мільйонів доларів для університетів, які зазнали основного збитку. Загальна вартість відновлення необхідного дослідницького обладнання оцінюється в 45,9 мільйона доларів.
З початку війни близько 10 429 науковців, які працювали в державному дослідницькому секторі, стали внутрішніми переселенцями або біженцями. З 5542 вчених, які втекли з країни, найбільше приймають Німеччина та Польща. Перед війною в Україні працювало 88 629 науковців.
Минулого місяця ЮНЕСКО підрахувало, що взаємопов’язані сектори культури та туризму України втратили понад 19 мільярдів доларів доходу під час війни. Агентство повідомило, що бойові дії завдали шкоди 341 культурному об’єкту по всій Україні, у тому числі в столиці України Києві, а також у Львові та Одесі.
Згідно з оцінками агентства ООН, протягом наступного десятиліття Україні знадобиться майже 9 мільярдів доларів, щоб відбудувати свої культурні об’єкти та туристичну індустрію після вторгнення Росії та війни.
Раніше повідомлялось, що Україні знадобиться 9 мільярдів доларів протягом 10 років для відновлення її секторів культури та туризму.
Фото Суспільне Чернігів: Генеральна директорка ЮНЕСКО Одрі Азуле