Як багато прекрасної української музики! Симфонічної, ансамблевої, хорової, класичної, сучасної! І, ясна річ, народної – яка чарує і в академічному варіанті, і в джазових імпровізаціях. Усім цим різнобарв’ям слухачі могли насолодитися під час великого концерту на честь 85-ї річниці Запорізької обласної філармонії. На якому не були забуті й видатні композитори світу.
А почався музичний бенкет ще за півгодини до початку програми “85 років натхнення”, – у фойє концертної зали, де шанувальників мистецтва зустрічали артисти академічного козацького ансамблю пісні і танцю «Запорожці». Вони, так би мовити, з рук у руки передавали гостей музикантам під керуванням Юрія Крюкова, що у колонній залі тішили слух інструментальними композиціями.
У великій же концертній залі творчий парад усіх колективів та провідних солістів філармонії розпочався “Святковою увертюрою” Левка Колодуба у виконанні академічного симфонічного оркестру під орудою заслуженого артиста України Василя Коваля. Пан Василь диригував і “Карпатською рапсодією” цього ж композитора.
Та не лише Василь Коваль керував оркестром на святі. Власне прочитання фінальної частини «Симфонії №35» Вольфганга Амадея Моцарта презентував разом із музикантами лауреат міжнародних конкурсів Олександр Горлов.
А виконання провідної теми композитора Джона Уільямса з кінофільму “Список Шиндлера” солістом-скрипалем Андрієм Мамчуром у супроводі оркестру під керівництвом лауреата міжнародних конкурсів Дмитра Мітніка викликало сльози у слухачів. Зараз, як ніколи, ми відчуваємо висловлений у цій щемливій мелодії біль від втрат і страждань під час війни.
Дмитро Мітнік є також очільником Диксиленду академічного симфонічного оркестру, який порадував слухачів відомою композицією Арнольда Шенбергера та запальним аранжуванням української народної пісні «Ой, на горі два дубки».
Глядачі гаряче аплодували визнаним майстрам Андрію та Галині Мамчурам, Анатолію Калітенку, Володимиру Величку, Олексію Шевченку (скрипка), Євгену Сливку (віолончель), Геннадію Музиканту (альт), Станіславу Шинкаренку (ударні), Дмитру Саверову (контрабас), концертмейстерам Галині Зеленській, Ользі Семенець та Олені Бекетовій (фортепіано).
Ніхто не лишився байдужим, слухаючи пісні у виконанні провідних солістів Юлії Якси, Вікторії Шестакової, Анастасії Литвин. Присвячені Україні та звитязі наших захисників, вони бадьорили й підіймали дух. Який, на додачу, огорнула коханням арія Хосе зі славетної опери “Кармен”, якою слухачів полонив Микола Квєтков.
І, як завжди, море оплесків викликали вокально-хореографічні композиції академічного козацького ансамблю пісні і танцю «Запорожці» (нещодавно відсвяткував 30-річчя) під керуванням заслуженого артиста України Сергія Черногора. Пісні «Отамане, батьку наш», «Встань, козацька славо» та «Ой у лузі червона калина» можна слухати нескінченно. І до нестями аплодувати майстерності запорожців-танцюристів.
На ювілей філармонії завітали й високі гості. Не тільки послухати музику. Голова Запорізької обласної державної адміністрації Іван Федоров, голова Запорізької обласної ради Олена Жук, голова Державного агентства України з питань кіно Марина Кудерчук, перший заступник міського голови Запоріжжя Олександр Власюк, в. о. директора Департаменту культури, туризму, національностей та релігій облдержадміністрації, заслужений працівник культури України Владислав Мороко, голова Запорізької обласної організації профспілки працівників культури України Олена Бойко вручили і закладу, і його керівниці, заслуженій працівниці культури України Ірині Конаревій, і багатьом творчим співробітникам філармонії медалі, почесні звання та грамоти.
І говорили теплі слова на адресу колективу, який протягом десятиліть є візитівкою нашого славного міста. Який з 2014 року надихає не тільки мешканців регіону, а й наших захисників, а з початку повномасштабного вторгнення волонтерить, підтримує вимушених переселенців, не забуває про своїх ветеранів і продовжує розвиватися. Єдина прифронтова концертна організація, Запорізька обласна філармонія з честю тримає мистецьку оборону.
Браво, філармоніє!
Многая літа!
Ганна ЧУПРИНА, фото авторки