Juniper Research повідомляє, що об’єм безконтактних платежів збільшиться втричі – з 2 трлн. доларів в цьому році до 6 трлн. доларів в 2024 році. Такі передбачення засновані на показниках зростання мобільних транзакцій та розширення використання безконтактних карток банками.
Найбільш помітне цифрове перетворення вже можна побачити в ігровій індустрії. Великі компанії, такі як PokerStars, Hasbro, Worldpay тощо, пропонують своїм клієнтам широкий вибір безготівкових варіантів, включаючи Apple Pay, Android Pay, PayPal, e-чеки та багато інших.
Для користування мобільними системами оплати покупцям потрібно всього лише провести або доторкнутись своїм телефоном до спеціального пристрою, який розпізнає радіочастоти. Дані кредитних та дебетових карток при цьому залишаються надійно захищеними. Перші покоління безконтактних платіжних систем, які досі знаходяться в обмеженій експлуатації, зберігають інформацію про платежі на спеціальних пристроях (картках або брелоках), які можуть взаємодіяти з цими зчитувачами. Проте розповсюдження систем на базі смартфонів швидко робить їх застарілими.
Безконтактні системи «tap-to-pay» (доторкніться для оплати) також роблять онлайн-транзакції простішими як для мобільних, так і для стаціонарних пристроїв. Деякі сайти, наприклад Amazon, пропонують схожу систему – інформація про кредитні чи дебетові картки зберігається всього в один клік. Як дізнатись, що сайт або звичайний магазин приймають мобільну оплату? Пошукайте логотип безконтактної оплати, який зазвичай наліплюють на вітрини, термінали оплати чи на сторінках онлайн-кас. Логотип схожий на символ сигналу WiFi.
Мобільні безконтактні платіжні системи пропонують помітні переваги, такі як багаторівневий захист та відсутність необхідності носити з собою декілька пластикових карток. До недоліків можна віднести несумісність зі старими моделями телефонів та той факт, що не всі торговці та емітенти карток приймають цей вид оплати. Популярні мобільні платіжні системи включають Apple Pay, Android Pay (раніше Softcard) та Samsung Pay. Якщо ви володієте смартфоном, чому б не спробувати використовувати його замість карток?
Щоб додати платіжну картку до вашої мобільної платіжної системи та використати її у конкретного продавця, має відбутися дві речі: емітент картки (Visa, MasterCard тощо) повинен погодитися працювати з платіжною системою (Apple Pay, Samsung Pay, тощо), а продавець – мати робочий зчитувач NFC (його також називають терміналом NFC) або, якщо він працює в Інтернеті, прийняти обрану вами мобільну платіжну систему.
Безконтактна оплата в магазині дуже зручна. Хоча функціональність дещо різниться залежно від системи, вам просто потрібно розблокувати телефон, відкрити платіжну програму, піднести телефон до терміналу NFC і, можливо, провести ідентифікацію, ввівши PIN-код або скануючи відбиток пальця. Якщо ви хочете змінити спосіб оплати, просто перейдіть у програму та виберіть із меню варіанти збережених карток до того, як завершити платіж. Для онлайн-покупок виберіть відповідну безконтактну платіжну систему в меню опцій оплати та заповніть замовлення як звичайно.
В обох випадках кошти будуть зніматися з вашої картки так само, як при звичайній оплаті в магазині чи в Інтернеті. Процедура отримання виписок з банку та графіки їх оплати залишаться незмінними. Якщо ваша картка має спеціальні пропозиції, наприклад – кешбек чи додаткові бали за певні покупки – все це залишиться в силі.
Хоча жоден метод електронних платежів не є абсолютно безпечним, мобільні системи оплати мають декілька рівнів безпеки, які знижують ризик крадіжок та шахрайства.
Практично всі мобільні платіжні системи використовують складні методи, щоб приховати фактичні номери кредитних карток та іншу конфіденційну інформацію. Іншими словами, додаючи кредитну карту до свого облікового запису Apple Pay чи Android Pay, ви не завантажуєте її в загальнодоступний Інтернет, де хакери зможуть робити з нею чого душа забажає.
Безконтактні платіжні системи маскують реальні номери кредитних карток спеціальним маркером, DAN (номер рахунку на пристрої). DAN містить інформацію, яка ідентифікує як мобільний пристрій, який використовується для оплати, так і саму платіжну карту терміналу NFC. Таким чином, мобільні платіжні системи ніколи фактично не передають номери кредитних карт через Інтернет.
Для додаткового захисту від шахрайства кожна мобільна платіжна транзакція також включає в себе випадково згенерований специфічний код безпеки, який функціонує як номер CVV на звороті вашої кредитної картки. Транзакція не пройде, якщо не можна перевірити автентифікацію коду DAN та коду безпеки.
Захист безпеки різниться залежно від платіжної системи, а деякі можуть похизуватися майже футуристичними функціями. Наприклад, Samsung Pay має біометричну функцію захисту – зчитувач відбитків пальців, – яка фактично забороняє будь-кому, окрім власника платформи, користуватися збереженими картами.
Інші мобільні платіжні системи використовують сканери сітківки та монітори серцевого ритму для перевірки особи або виявлення шахрайства. У міру вдосконалення біометричних технологій та методів шифрування даних нові ймовірні засоби захисту будуть введені у існуючі та майбутні безконтактні платіжні системи.