Звичайний слюсар, сталевар – саме таким до війни був запоріжець Андрій Дмитренко (позивний Собака), який воює у 15-й бригаді оперативного призначення Національної гвардії України ім. Героя України Богдана Завади.
Як і більшість українців, зазначилизазначил в бригаді, Андрій просто жив, працював, виховував дітей. Не мріяв про подвиги чи військову славу. Але повномасштабне вторгнення росії змінило все. Саме такі звичайні українці, як Андрій, стали справжніми героями цієї війни, довівши, що для захисту Батьківщини не обов’язково бути професійним військовим – достатньо мати мужнє серце і любов до України.
Влітку 2024 року російські війська суттєво посилили тиск на Покровський напрямок. Для зупинки ворога туди перекинули 15-ту бригаду НГУ і гвардійці одразу приступили до масованого знищення окупантів. Не останню роль в успіхах бригади зіграла танкова рота, у якій служив Андрій Дмитренко.
Як далі розповіли його побратими, лінія оборони бригади проходила між населеними пунктами Селідово та Михайлівка. Логістика гвардійців була ускладнена – єдиний шлях до їхніх позицій проходив у вузькому тунелі під залізничним полотном. Окупанти постійно обстрілювали цей шлях та намагалися його заблокувати, а 5 вересня підігнали танк до в’їзду в тунель та залишили його там, перекривши маршрут постачання гвардійців. Розуміючи критичність ситуації, командування бригади віддало наказ на розблокування шляху.
Для виконання наказу до тунелю виїхав танк під командуванням молодшого сержанта Сергія Фьокліна і вже через десять хвилин, знаходячись під шквальним вогнем противника, танкісти зрозуміли – так просто ворожу махину з місця не зрушити. Тоді Андрій-Собака зголосився залізти всередину танку та спробувати його завести.
Це була вельми ризикована затія. Крім можливості потрапити під ворожу міну чи скид з дрону, не було ніяких гарантій, що росіяни не залишили у танку якісь мінні «сюрпризи». Проте іншого варіанту розблокувати логістику бригади у гвардійців не було. На щастя, Андрій зміг неушкодженим залізти у танк окупантів, а вже через хвилину мотор ворожої бойової машини був успішно заведений. Далі обидва танки – «рідний» та трофейний, під аккомпанемент ворожої артилерії направились в сторону українських позицій.
*
Фото: 15 БрОП НГУ ім. Героя України лейтенанта Богдана Завади