Ілюзорність спокою вимагає підтримки. Як на мене – мистецької, бо це дає й привід для спілкування в іншому руслі, ніж війна та очікування біди, від яких зараз не сховатись.
Тихий затишок мирного життя – художній салон, куди ми зайшли вчора перепочити та поспілкуватись.
Пані Олена Заставна звернула нашу увагу на роботу Валентина Ступіна – художника, пов’язаного із Запоріжжям своїм народженням [7 вересня 1911 року, місто Олександрівськ], навчанням [закінчив у 1927-му Запорізьку художньо-промислову школу, де навчався разом із Сергієм Григор’євим. Петром Мальцевим та іншими видатними художниками ражянської доби. Цю сторінку історії запорізького малярського мистецтва досліджувала мистецтвознавиця Ірина Миколаївна Ласка, яка й надихнула мене продовжувати вивчення цієї теми [матеріал до сторіччя запорізької школи – у збірці “Знаменні та пам’ятні дати-2022”. Мала бути презентована краєзнавчим відділом ЗОУНБ у березні цього року. Код доступу
//zounb.zp.ua/resourse/zaporizkyy-kray/znamenni-dati/znamenni-ta-pamyatni-dati/ztpydz-2022].
Отримавши якісну базову підготовку [засновником Запорізької школи був художник із дореволюційною академічною освітою Володимир Невський], Валентин Ступін навчався у Вищому художньо-технічному інституті [рос. ВХУТЕИН], де його викладачами були Петро Кончаловський та Володимир Фаворський…
Тож, та робота Валентина Ступіна, яку ми побачили спекотного серпневого дня у художньому салоні Запоріжжя, має всі ознаки глибокої професійної відповідальності художника.
Це “Натюрморт із очеретом”. 1970-ті роки. Як вважають мистецтвознавчі сайти, “натюрморти художника виділяються цілісністю композиційної побудови, написані широко, із справжнім почуттям декоративності та своєрідності натури”.
Так і є.
Художник Валентин Ступін Другу світову війну пережив в евакуації, працював на заводі в Омську. Згодом повернувся до Запоріжжя, брав активну участь у творчому житті міста. Помер у 1997-му.
У 2011 році до сторіччя з дня народження художника у Запорізькому обласному художньому музеї була підготовлена велика ретроспективна виставка його робіт.
Інеса АТАМАНЧУК,
фото автора