Як відомо, рядова цегла — один з найбільш затребуваних будівельних матеріалів сучасності. Найбільш часто керамічна рядова цегла використовується при зведенні несучих або самонесучих стін і перегородок в одноповерхових і багатоповерхових спорудах, внутрішніх перегородок, заповнення пустот в монолітно-бетонних конструкціях, закладки фундаментів, а також внутрішньої частини димових труб, промислових і побутових печей.
Особливості та вимоги до рядової цегли.
З вищесказаного випливає, що і вимогам така цегла повинна відповідати високим. Так, наприклад, споруди з неї повинні бути зносостійкими і міцними. Тому, витривалість і морозостійкість будуть важливими якостями такого виробу. Слід звертати увагу і на такі параметри, як міцність (вона повинна бути 15 МПа і вище) і висока щільність (від 1950 кг / м³). Всі ці характеристики повинні бути підкріплені хорошою звукоізоляцією. Для тривалого використання будівель необхідною умовою буде і стійкість до багатьох кліматичних умов. Гарна цегла повинна швидко висихати і мати низьке водопоглинання. І заключною, але дуже важливою, якістю буде її екологічність.
На ринку існує кілька різновидів рядової цегли: одинарна, полуторна, подвійна, будівельний камінь, пустотіла та поризована. Кожен з них гарно виконує свої завдання. Наприклад, повнотіла цегла буде добре переносити температурні перепади, атмосферні опади, дію хімічних речовин, бактерій, підвищену вологість, біокорозію. Пустотіла ж матиме кращі теплоізоляційні показники, а мікропори в ній додатково покращуватимуть ці властивості. Крім цього, вона має меншу вагу.
З усього викладеного можна зробити деякі висновки.
Повнотіла цегла відрізняється підвищеною міцністю і зносостійкістю. З цього випливає, що її найбільш доцільно буде використовувати для кладки несучих стін або склепінь арок, тобто місць з великими навантаженнями. Уважно потрібно також ставитися і до марок цегли, які відображають вагу, що може витримати 1 см2 цегли без деформації. Наразі виготовляється цегла від М75 до М300 (наприклад, М75 – це цегла, яка може витримати навантаження в 75 кг / см2).
Найбільш поширеними є дотримання наступних показників:
-
- М75, М100 та М125 підходить для спорудження стін у будинках до 3-х поверхів;
- М150 можливо використовувати для зведення стін багатоповерхових будівель і фундаментів невеликих будинків;
- М200-М300 підходить для фундаментів багатоповерхових будинків.
Пустотіла цегла за рахунок своєї більш низької теплопровідності використовується для зведення зовнішніх і внутрішніх несучих стін, міжкімнатних перегородок, облицювання фасадів. Через наявність порожнин досягається значна економія сировини, підвищується теплоізоляція, зменшується вага виробу, що веде до його більш зручного використання. Бічна сторона рядової цегли має геометричний малюнок, необхідний для кращого зчеплення штукатурного розчину і цегли (більш докладно з існуючими видами і конфігураціями цегли можливо ознайомитись, перейшовши за посиланням: https://euroton.ua/products/ryadova-czegla/
Залежно від завдання, рядова цегла повинна відповідати певним вимогам:
-
-
-
- всі межі, кути і ребра цеглини повинні бути рівними, а поверхня без тріщин;
- цеглина повинна мати форму прямокутного паралелепіпеда;
- об’ємна вага цегли повинна бути 1700-1900 кг / м³;
- коефіцієнт водопоглинання — 8% і вище;
- вага — до 4.3 кг;
- об’єм порожнин в пустотілій цеглині має бути більше 13%
-
-
На що потрібно звертати увагу, обираючи рядову цеглу.
- Всі технічні характеристики вироба повинні бути вказані в паспорті.
- Звук при ударі якісної рядової цегли повинен бути дзвінким (глухий звук свідчить про недопалення цегли).
- Перевіряти цеглу бажано на вулиці і краще, щоб були представлені зразки використання матеріалу.
- Виріб не повинен мати дефектів — відколів, тріщин, нерівностей (а цегла з тріщинами більше 5 мм взагалі не придатна до використання).
- Цегла повинна бути без вапняних включень (інакше це призведе до підвищеного вбирання вологи і подальшої деформації).
- Для облицювання фасаду бажано купувати цеглу з однієї партії, щоб уникнути різниці відтінків.