Як вивчатиметься українська за новим Законом "Про повну загальну середню освіту"

Як  вивчатиметься українська за новим Законом "Про повну загальну середню освіту"

Прийнятий нещодавно Закон України «Про повну загальну середню освіту» унормував реалізацію права маленьких громадян на оволодіння державною мовою.

Закон передбачає три моделі вивчення української мови у школах. Дана новація – результат деталізації положень Закону «Про освіту». Відповідна стаття документа була написана за результатами численних консультацій з представниками національних меншин та за результатами рекомендацій Венеціанської комісії.

Отже, перша модель передбачена для корінних народів України, що не проживають у мовному середовищі своєї мови та не мають держави, яка цю мову захищала б та розвивала. Найперше йдеться про кримських татар.

Для них у першу модель закладено навчання мовою корінного народу з 1-го до 11-го (12-го) класу поряд з ґрунтовним вивченням української мови.

Друга модель – для шкіл з навчанням мовою національних меншин, мови яких належать до мов ЄС. Залежно від мовної групи та мовного середовища проживання, використання цієї моделі може бути різне, але основи такі:

  • материнською мовою, поряд з вивченням державної, вони навчатимуться у початковий школі;
  • у 5-му класі не менше 20 відсотків річного обсягу навчального часу має викладатись українською з поступовим збільшенням обсягу, щоб у 9-му класі досягти позначки у не менше 40 відсотків предметів, які вивчаються державною мовою;
  •     зі старшої школи не менше 60 відсотків річного обсягу навчального часу в цих закладах має читатися державною мовою.

Третя модель працюватиме для решти національних громад України. Вона стосується нацменшин, мова яких належить до однієї з українською мовної сім’ї, а також що проживають переважно в середовищі власної мови [російська мова]. Там початкова школа також буде мовою меншини разом із вивченням української, а з 5-го класу не менше 80 відсотків навчального часу читатиметься державною мовою.

 

(Visited 19 times, 1 visits today)
Оставить комментарий


Отправить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *