Запаси води в Ірані досягли критично низької позначки, що загрожує екосистемі та інфраструктурі країни.
Супутникові знімки показують значне просідання земель – понад 10 см на рік – через надмірне використання підземних вод.
Уздовж доріг з’являються тріщини, тоді як у сільській місцевості відкриваються величезні діри, їхні роззявлені пащі є видимим з повітря знаком того, що зараз відкрито визнає іранська влада: територія навколо Тегерана буквально тоне.
Постраждалий від 30-річної посухи та понівечений надмірним відкачуванням води, висохлий ландшафт навколо столиці Ірану почав різко опускатися. За допомогою супутника та пішки по місту чиновники попереджають, що те, що вони називають просіданням землі, становить серйозну небезпеку для країни, де протести проти дефіциту води вже призвели до насильства.
Тегеран, який розташований на плато на висоті 1200 метрів (3900 футів) над рівнем моря навпроти гір Альборз, за останні 100 років швидко розрісся до розгалуженого міста з населенням 13 мільйонів людей у своїй столичній зоні.
Вчені з Університету Лейбніца в Німеччині проаналізували супутникові дані, зібрані між 2014 і 2020 роками, щоб оцінити вплив видобутку підземних вод в Ірані.
Їхні результати, опубліковані в Science Advances, показали, що 3,5 відсотки території країни опускається, головною причиною чого є видобуток підземних вод для зрошення.
Просідання впливає на таку інфраструктуру, як аеропорти, дороги та залізниці. Темпи осідання в Ірані є одними з найвищих у світі і можуть бути незворотними в деяких регіонах, де водоносні горизонти повністю зруйнувалися.
За словами дослідників, цей нестабільний видобуток підземних вод призведе до нестачі води майже для 90 млн людей.