Флагманський проєкт Оперативної робочої групи зі стратегічних комунікацій Європейської служби зовнішньополітичної діяльності EUvsDisinfo у щотижневому огляді знайомить читачів з черговими маніпуляціями кремля та російських пропагандистів. Подаємо його переклад з незначними скороченнями.
В очікуванні нового наступу
Поки різні християнські конфесії святкують Великдень, російський так званий весняний наступ на Україну продовжується без значних територіальних здобутків. У Росії «м’ясорубка» тепер є стандартним словосполученням для опису запеклих боїв. На відміну від минулого Різдва, цього разу немає фальшивих закликів відкласти бої. Прес-секретар Кремля Пєсков визнав, що ідея великоднього припинення вогню “ніким не пропонувалася”.
Менталітет облоги добре відображено в головних заголовках російських державних телеканалів за останні дні, які відображають цю тенденцію:
- Київ готує провокації
- Україна готується до контрнаступу?
- Секретні документи – справжній витік чи дезінформація?
- Витік секретних документів Пентагону може змусити Україну змінити свої плани
- Російсько-західне протистояння триває
Український наступ і витік документів
Новини про витік секретних документів США привернули увагу російської громадськості та викликали багато питань. Документи автентичні чи сфабриковані? Чи можна довіряти інформації? Це обман? Зловісний план Пентагону ввести в оману російські війська, як стверджує пов’язаний з Кремлем Сергій Марков у своєму Telegram-каналі? Або документи справді розкривають заплановані українські операції?
Чи стали вони жертвою власних інструментів? У будь-якому випадку кремлівська екосистема, швидше за все, використає історію витоку, щоб просувати свої власні вигадки, зокрема маніпульовані дані про жертви або історії.
Як краще розділити Захід?
Також увага Кремля прикута до візиту до Китаю президента Франції Макрона та президента Єврокомісії Урсули фон дер Ляєн. Російські коментатори підхопили слова Макрона для преси щодо європейської стратегічної автономії, припускаючи, чи збільшать його слова дистанцію між європейцями та США.
Прокремлівські коментатори майже не згадували (якщо взагалі згадували) про міжнародну інформацію про те, як Макрон і фон дер Ляєн заохочували Китай переконати Росію припинити війну в Україні або почати переговори. Натомість російські державні ЗМІ зосередилися на словах президента Сі про те, що його ні до чого не тиснуть.
У Росії також мало згадується чи обговорюється документ позиції Китаю щодо кризи в Україні. Можливо, це не дивно, оскільки це не був мирний план і не було жодних ознак більш глибокого втручання Китаю в припинення війни.
Членство Фінляндії в НАТО
Членство Фінляндії в НАТО стало темою для лякань, глузувань чи осудів з боку Москви… щоб створити аргументи для більшої громадської підтримки російських збройних сил та їхньої позиції в карельському регіоні проти Фінляндії. Прокремлівські ЗМІ продовжували стверджувати, що Фінляндія як член НАТО «перетвориться на антиросійський плацдарм».
Матеріал підготовлено в рамках проєкту “Слово правди – наша зброя”