Європейська комісія 21 червня оголосила про виділення понад 800 млн євро, які сприятимуть мобілізації приватних інвестицій для відновлення та відбудови економіки України. Про це повідомляє Представництво ЄС в Україні.
Угоди було підписано на полях Конференції з відновлення України в Лондоні представниками Європейської комісії, Європейського інвестиційного банку (ЄІБ), Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР) та Міжнародної фінансової корпорації (МФК). Ці угоди підтримуються Європейським фондом сталого розвитку плюс – фінансовим підрозділом Інструменту сусідства, розвитку та міжнародної співпраці «Глобальна Європа».
П’ять підписаних угод забезпечать гарантії, які знизять ризики для фінансування українського приватного сектору, в тому числі малих підприємств, агробізнесу та очолюваних жінками компаній:
- Гарантія EU4Business для мікро-, малих та середніх підприємств: угода із Групою ЄІБ про надання 40 млн євро у вигляді гарантій ЄС, у тому числі 30 млн євро для України, що розблокує кредити на суму 375 млн євро для малих і мікропідприємців.
- Механізм для МСП – поглиблена та всеохоплююча зона вільної торгівлі: ще 125 млн євро у вигляді кредитів для малих і середніх підприємств (МСП) від українських банків стануть можливими завдяки адаптації до діючої програми розподілу ризиків, що фінансується ЄС та впроваджується Групою ЄІБ.
- Кредити для швидкого відновлення – ініціатива «ЄС для України» (EU4U): 100 млн євро від ЄІБ для України у вигляді кредитів для швидкого відновлення, зокрема термінового ремонту муніципальної та енергетичної інфраструктури.
- Програма гарантування малих кредитів: до 200 млн євро від фінансових установ України для малого бізнесу, з приділенням особливої уваги агробізнесу та підприємствам, що належать жінкам.
- Грант для міста Кременчук у рамках Фонду енергоефективності України та Програми реагування на кризові ситуації: 1,1 млн євро у вигляді грантів від ЄС спрямовано через МФК для Кременчуцької міської ради, щоб допомогти відремонтувати муніципальні будівлі для розміщення сотень внутрішньо переміщених осіб, які виїхали з районів, що постраждали від російської агресії.
Ці угоди не входять до нового Інструменту підтримки України в розмірі 50 млрд євро, оголошеного 20 червня 2023 року, який планується активувати у 2024 році.