На Конференції з питань відновлення України в Римі голова Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн оголосила про новий пакет угод на суму 2,3 млрд євро для підтримки зусиль України з відновлення та відбудови.
Новий пакет угод було підписано з міжнародними та двосторонніми державними фінансовими установами в межах Рамок інвестування в Україну. Він включає 1,8 млрд євро кредитних гарантій і 580 млн євро грантів. Очікується, що він залучить до 10 млрд євро інвестицій в Україну.
Крім цього, голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн оголосила про заснування в межах Team Europe найбільшого в Україні фонду прямих інвестицій — Європейського флагманського фонду для відбудови України — за підтримки Європейської комісії через Європейський інвестиційний банк, а також Франції, Німеччини, Італії та Польщі.
Початковий капітал Фонду становить 220 млн євро. Фонд спрямований на мобілізацію 500 млн євро до 2026 року з можливістю подальшого залучення коштів у міру покращення безпекової ситуації.
Він сприятиме розвитку екосистеми прямих інвестицій в Україні, залученню нового капіталу та досягненню максимальної синергії з наявними гравцями ринку.
Пакет угод включає:
- підтримку малих і середніх підприємств: 500 млн євро гарантій та грантів для малого бізнесу в Україні, зокрема стартапів і компаній, що працевлаштовують ветеранів та переміщених осіб;
- мобілізацію стратегічних інвестицій: 600 млн євро на масштабні проєкти приватного сектору в таких ключових секторах, як енергетика, транспорт і промисловість;
- відновлення міст і громад: 520 млн євро на муніципальну інфраструктуру в постраждалих від війни регіонах, включно з охороною здоров’я, міською мобільністю та житловим сектором;
- енергетичну безпеку та зелений перехід: 265 млн євро на стабілізацію енергосистеми України, відновлення потужностей відновлюваної енергетики та підвищення енергоефективності;
- критичну інфраструктуру: 310 млн євро на ремонт і відновлення критично важливої інфраструктури, включно з житлом, лікарнями та медичними установами.
Із запуском нових інвестиційних програм загальні зобов’язання ЄС в межах Рамок інвестування в Україну наразі становлять 5,7 млрд євро, що, як очікується, залучить понад 18 млрд євро інвестицій.
Європейська комісія також оголосила пропозицію четвертого платежу в межах Напряму I Механізму підтримки України, Плану реформ для України, на суму 3,05 млрд євро, що очікується в серпні.
Водночас 10 липня Єврокомісія виділила 1 млрд євро в межах пакета макрофінансової допомоги (МФД) ЄС на суму 18,1 млрд євро, який має бути повністю виплачений до кінця 2025 року.
Разом із цим платежем загальна сума кредитування України в межах МФД сягне 8 млрд євро від початку цього року.
Джерело: портал Східного партнерства