Згідно з новим дослідженням Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР), війна проти України матиме серйозний вплив на економіку країн, які навіть знаходяться далеко за межами зони війни. Про це повідомляється на сайті Східного партнерства.
У своєму першому економічному прогнозі з початку війни ЄБРР знизив прогноз зростання ВВП на 2022 рік більш ніж наполовину – до 1,7%, що на 2,5% нижче від попереднього прогнозу. У 2023 році він прогнозує зростання на 5%.
Банк прогнозує, що підвищення вартості продовольства, нафти, газу та металів матиме глибокий вплив на економіки країн з низьким рівнем доходів. ЄБРР нагадує, що Росія та Україна постачають непропорційно високу частку пшениці, кукурудзи, добрив, титану і нікелю.
Багато економік зазнають серйозного удару, а деякі постраждають більше, ніж інші. ЄБРР очікує, що цього року ВВП України впаде на 20% замість зростання на 3,5%. ВВП Росії впаде на 10% замість зростання на 3%.
ЄБРР також прогнозує тиск на валюти Кавказу та Центральної Азії, оскільки ринки переоцінюють геополітичні ризики і вдарять по туризму у багатьох країнах, включаючи Вірменію та Грузію.
У доповіді розглядаються потенційні наслідки найбільшого примусового переміщення людей з часів Другої світової війни в Європі. За даними ЄБРР,
кваліфіковані працівники з України можуть дати поштовх деяким економікам у довгостроковій перспективі, особливо в країнах зі старіючим населенням.
У короткостроковій перспективі економіки стикаються з фінансовим тиском та адміністративними проблемами, оскільки вони збільшують обсяги надання житла, охорони здоров’я та навчання.
В ЄБРР припускають, що припинення вогню буде досягнуто протягом кількох місяців. Після цього почнеться масштабна реконструкція України, яка дозволить до кінця 2023 року повернути ВВП приблизно до довоєнного рівня, але все ж таки нижче за нього.
Санкції проти Росії залишаться у найближчому майбутньому, прирікаючи російську економіку до стагнації в 2023 році (після різкого падіння ВВП у 2022 році), з негативними побічними ефектами для низки сусідніх країн у Східній Європі, на Кавказі та в Центральній Азії.
З такою великою невизначеністю ЄБРР має намір скласти подальший прогноз у найближчі кілька місяців, беручи до уваги подальший розвиток подій.