У Запоріжжі брак деяких продуктів харчування відчувався лише на початку повномасштабної війни росії проти України. А потім порушену через військові дії логістику налагодили і постачання товарів нормалізували. Навіть ціни частково стабілізували. Але суттєво уповільнити їхнє зростання не вдалося.
За даними Мінфіну, за сім місяців 2022 р. рівень інфляції на продукти харчування в Україні становив рекордні 24,4 відсотка. Подорожчало практично все. Але найбільше фрукти та овочі – на 52,9 та 84,1 відсотка. Це в середньому по країні. А яка ситуація у Запоріжжі? І що на нас чекає взимку?
Щоб відповісти на ці питання, «МИГ» провів свій моніторинг роздрібних цін на продукти харчування у місті. А також поспілкувався із ринковими підприємцями, покупцями та місцевими чиновниками.
Овочі: домашня консервація по кишені не всім
В останні вихідні серпня на Критому ринку Запоріжжя було галасливо і багатолюдно. Особливо біля
овочевих рядів.
І не дивно. Кінець літа та початок осені – пік сезону домашньої консервації.
Господині про запас готують різні салати, мариновані огірки з помідорами, овочеві та фруктові соки тощо. Саме в цей період найбільший вибір та найнижчі ціни на овочі.
Так було завжди. Але нинішнього року, якщо порівнювати із попередніми сезонами, ціни залишаються досить високими.
Тому покупці багато товару не беруть.
У ці дні на ринку можна було купити:
- помідори “сливка” – по 20-22 грн за кг, рожеві сорти – по 35-40 грн;
- огірки – по 25-35 грн;
- баклажани – 40-45 грн;
- перець болгарський зелений – 40 грн., червоний – 70 грн.;
- цибулю ріпчасту – 30 грн;
- кабачки – 20 грн.;
- моркву – 20-25 грн;
- буряк – 25 грн;
- капусту білокачанну – 20-25 грн,
- картоплю – 13-15 грн.
Для порівняння: у серпні-вересні минулого року огірки у Запоріжжі продавали по 10-15 грн за кг, помідори «сливка» – по 9,0-10, капусту – по 3,9-6,9, моркву – по 5,0 – 11,5, цибулю – по 6,0-8,0 грн, баклажани – по 10-15 грн (дані «МИГу» та ЗОДА).
– Дуже дорого, – каже Галина, – але все одно вирішила зробити трохи консервації. Салати вже не потягну. Тільки мариновані огірки та помідори – у літрових банках. А раніше закривала в трилітрових, і багато різних салатів із перцю та баклажанів…
Галина також додала, що її сім’я має невелику дачну ділянку. Але вона далеко від міста – 35 кілометрів. Дорого їздити і страшно через обстріли. Тому цієї весни взагалі нічого не висаджували.
Ще одна запоріжанка, Тетяна, навпаки, висадила на дачі, за її словами, «буквально все». Вона прийшла продати на ринку свій виноград. Відразу чотирьох сортів – Плевен, Бонапарт, Аркадію та Преображеніє. Ціна більш ніж демократична: 30-45 грн за кг.
– у нас дача у селищі Розумівка, – каже Тетяна. – Його теж нещодавно обстріляли. Але раніше було відносно тихо. Боялися, але їздили. Раз на тиждень. На чотири години. Натомість працювали, коли приїжджали, не розгинаючись. Посадили всі овочі борщового набору, а також помідори, перець та огірки. Урожай здобули відмінний. Себе забезпечили на зиму повністю. Перець взагалі виріс величезний та соковитий. Красень! Закрила у банки і помідори, і огірки, і томатний сік.
Але ті, у кого своєї дачі немає, або вона знаходиться неподалік лінії фронту, можуть дозволити собі лише мінімальні запаси на зиму. Побічно це підтверджує і продавчиня порожніх пляшок та банок для консервації.
– Трилітрові пляшки нині майже не користуються попитом, – каже вона. – Розбирають літрові та півторалітрові. Запаси люди роблять не в таких, як раніше, обсягах. По-перше, ціни на овочі високі. По-друге, у багатьох сім’ях лише старі залишилися, а діти з онуками поїхали до безпечніших регіонів.
Логістика та корупція
Самі ринкові підприємці пояснюють високі ціни на свій товар двома причинами – дорогим паливом та тимчасовою окупацією Херсонської та південної частин Запорізької областей. Адже саме ці регіони були відомі на всю Україну своїми багатими на врожаї томатами, огірками та багатьма іншими овочами. Але зараз вивезти продукцію з наших «овочевих столиць» на підконтрольну Україні територію практично неможливо.
Хоча ще пару місяців тому до Запоріжжя періодично доїжджали навантажені овочами фури з Кам’янки-Дніпровської Запорізької області та Херсона. Щоправда, для цього, за визнанням підприємців, потрібно було заплатити данину окупантам на блокпостах. Нещодавно з’ясувалося, що не лише їм. У середині серпня ДБР викрило у Запоріжжі масштабну корупційну схему, в якій були задіяні представники місцевої влади. За повідомленням ДБР, чиновники фактично торгували дозволами на перетин лінії розмежування громадянами України. Щоденний прибуток становив два мільйони гривень.
Звідки ж тут низьким роздрібним цінам взятися?
Останнім часом на Херсонщині активізувалися бойові дії. І вивозити з цих територій товар стало набагато ризикованішим. Тож охочих майже не лишилося.
Сьогодні до Запоріжжя овочі завозять, переважно, з Дніпропетровської, Чернігівської областей, частково з неокупованої частини Запорізької. Але обсяги часто обмежені і конкуренція невисока, що теж позначається на цінах.
Часник, наприклад, на ринку вже зараз продають по 130-150 гривень за кілограм. І дешевшим він не стане.
– Цей часник із Дніпропетровської області, – каже продавець. – Але там ніколи не спеціалізувалися на вирощуванні часнику. Раніше я завжди його закуповував у Пологівському та Оріхівському районах. Пологівський часник взагалі на весь «союз» свого часу славився. Але наразі ця частина нашої області під окупацією.
За словами підприємця, ближче до зими в магазинах замість українського з’явиться, швидше за все, китайський часник – «несмачний і ще дорожчий».
– Мій товар із села Біленьке Запорізької області, – каже продавчиня «борщового набору». – Це все із дачних ділянок. Об’єми невеликі. Вже залишки допродаємо. Потім доведеться купувати овочі у більш віддалених регіонах. Витрати збільшаться. Ціна зросте.
Втім, багато залежатиме від зібраного врожаю. Наприклад, цього року в Україні виростили багатий урожай картоплі, і вона дешевшатиме. А ось цибуля вже зараз стала дорожчати.
– Я привіз картоплю з Чернігівської області, цибулю – з Дніпропетровської, – пояснює один із підприємців. – Картоплі пропонують багато й у різних регіонах. Думаю, що її закупівельна ціна впаде. Тоді й роздрібна зменшиться приблизно до дев’яти-десяти гривень за кілограм. А ось цибулі мало. Її переважно вирощували на Херсонщині. І вже зараз відчувається дефіцит.
Серпень-вересень також – сезон кавунів та динь. У минулі роки їх у величезних кількостях теж доставляли з Херсонської області. Запашні, солодкі, соковиті! Впевнена, що ми ними ще поласуємо. Наступного літа. А поки що у Запоріжжі на ринках продають кавуни, вирощені в Одеській, Дніпропетровській областях, та на баштанах Запорізького району. Обсяги поставок, щоправда, невеликі. А ось ціна зашкалює – 20-25 гривень за кілограм.
За дині просять 40–45 грн за кг.
У супермаркетах
продають
переважно кавуни з Румунії –
по 29,95 грн за кг,
та Туреччини –
по 49, 95 грн.
Дині також імпортні – по 70-76 грн за кг.
А ось минулого року, коли орки ще не топтали нашу землю, кавуни у Запоріжжі коштували чотири-п’ять гривень за кілограм. Дині – десять-дванадцять грн.
«Рашисти свідомо бомбардують наші ферми»
М’ясні ряди на Критому ринку завжди були найбагатшими. Але зараз частину торгових точок закрито. Підприємці кажуть, що стало складніше купувати товар. Рашисти цілеспрямовано бомбардують тваринницькі ферми, знищують худобу. Закупівельні ціни на м’ясо зростають. Роздрібні також.
На початку червня телятину на ринку можна було купити по 190-200 грн за кг. Наприкінці серпня ціна зросла до 220 гривень.
– Ми закуповували м’ясо у господарствах під Токмаком, Гуляйполем, Пологами, – каже Яна, яка вже багато років торгує телятиною на ринку. – Але зараз ці території під тимчасовою окупацією чи інтенсивно обстрілюються військами рф. Взагалі поменшало селян, які вирощують бичків на продаж. Багато втрат. Люди бояться тримати худобу…
Нещодавно Тетяна разом із старенькою мамою та дорослим сином жила в селі неподалік Гуляйполя. Вони мали міцне господарство: земельні паї, що вони самі обробляли; птахи, худоба. Саме у них Яна закуповувала частину м’яса на продаж. Але кілька тижнів тому Тетяна із сім’єю була змушена тікати від бомбардувань до Запоріжжя. І зараз у тієї ж Яни працює простим реалізатором. Продає телятину на ринку.
– У нас було своє поле, засіяне пшеницею, кури, качки, сім корів та сім телят, – каже Тетяна. І сльози градом котяться в неї по щоках. – Ми не кидали господарство до останнього. Навіть під обстрілами. Але потім касетний снаряд розірвався саме у нашому дворі. Постраждав будинок, вилетіли усі вікна. Загинуло три корови. І ми зрозуміли, що треба тікати, рятувати своє життя.
Тетяна встигла продати тільки чотири корови, що вціліли. І то за півціни. Птахів та телят просто випустила в поле. Пшениця залишилася незібраною. Будинок без нагляду. Якщо його ще не розбомбили. Адже орки продовжують обстрілювати Гуляйполе та навколишні села.
Аж до середини липня найдоступнішим за ціною м’ясом у Запоріжжі була свинина. Але потім і вона стала стрімко дорожчати. У травні-червні підприємець Критого ринку Надія продавала м’якоть свинини по 100-110 гривень за кілограм. У липні – вже по 120-130. А наприкінці серпня ціна зросла до 140-160 гривень. У деяких інших торгових точках – до 180-190 грн.
– На закупівлі ціна постійно зростає, – каже Надія. – Кілька днів ми зовсім не торгували. Не знали, яку ціну виставити, щоб і продати товар, і в збитках не залишитися. Частина підприємців досі не працює. Або виходять лише у вихідні дні.
І, дійсно, у будні на ринку і покупців небагато, і порожніх прилавків вистачає.
Набагато менше стало й торгових точок із охолодженою рибою.
Асортимент також збіднів, а ціни зросли.
У продажу переважно лише
карась – 50 грн за кг,
короп – 100 грн, та
товстолобик – 120 грн.
За словами одного із продавців, раніше рибу везли із ставків та рибних господарств Запорізької і Донецької областей.
Нині – із центральних регіонів. Тому й ціна висока.
Бакалія: олія вже подешевшала, на черзі – гречка
Серед круп з початку війни найбільше подорожчала гречка. Вже у червні вона коштувала у Запоріжжі 70-75 грн за 900-грамову пачку. Нині – 80-105 грн.
Однак, якщо вірити директору Міжнародної асоціації гречки Сергію Громовому, то ця крупа скоро подешевшає. «Цього року цією культурою засіяли значно більші площі, ніж минулого. Зараз починаються масові жнива гречки. У вересні вони завершаться, і ми припускаємо, що у жовтні буде різке здешевлення гречаної крупи. На 20 відсотків», – сказав він у коментарі виданню «Інформатор».
А поки що найдоступнішою для запоріжців крупою залишається пшенична. Вона, як і на початку року, коштує 12 грн за кг. Перловка – 20 грн. Борошно запорізького виробництва можна придбати по 35 грн за двокілограмовий пакет.
Ще одна приємна новина: нарешті подешевшала олія. На початку літа парену та сиродавлену олію продавали по 60 грн за літр, смажену – по 80 грн. Зараз, відповідно, – по 50 та 60 грн.
Контроль якості ніхто не скасовував
В умовах воєнного часу в Україні діє мораторій на перевірки суб’єктів підприємництва. Але це не означає, що якість продуктів харчування у торговельній мережі ніхто не контролює.
– На усіх ринках працюють державні лабораторії ветеринарно-санітарної експертизи, – каже начальник головного управління Держпродспоживслужби у Запорізькій області Владислав Катченко. – Вони продовжують здійснювати державний контроль за дотриманням необхідних вимог при торгівлі м’ясом та м’ясопродуктами, молоком, рибою, овочами тощо. За п’ять місяців дії воєнного стану проведено понад 140 тисяч експертиз. При цьому в більш ніж 1,1 тисячі випадках встановлено невідповідність відібраних зразків вимогам щодо безпечності або якості. Як наслідок, уражені частини органів тварин загальною вагою 2,5 тонн знешкоджені. Також не допущено до реалізації майже 800 кілограмів рослинних продуктів через підвищений вміст нітратів. Та понад 400 кілограмів молокопродуктів з причин їх невідповідності вимогам за якісними показниками.
Здійснюється також моніторінг цін на соціально значущі товари, зазначив Владислав Катченко. Крім того, мораторій не розповсюджується на позапланові перевірки за зверненням громадян. Вже було здійснено близько трьох тисяч перевірок об’єктів роздрібної торгівлі.
Перспективи: голодної зими на Запоріжжі, за прогнозами, не буде
За даними Запорізької ОВА, до війни в області оброблялось 1880 тисяч гектарів ріллі. Наразі на підконтрольних Україні територіях проведення польових робіт є можливим лише на площі бизько 268 тисяч га. В той же час сільгосптоваровиробники в 2,6 раза збільшили посів ярого ячменю та в 4,78 раза – площу посіву ярої пшениці.
– Валовий збір ранніх зернових культур на підконтрольній території області очікується на рівні 400 тисяч тонн, в тому числі продовольчого зерна пшениці – 245 тисяч тонн, – каже заступник директора департаменту агропромислового розвитку Запорізької ОВА Олександр Ясинецький. — Ємність дев’яти елеваторів, які знаходяться на підконтрольній території області, – 325 тисяч тонн.
У цілому, зауважує Олександр Ясинецький, Запорізька область повністю буде забезпечена продовольчим зерном для виробництва хліба, борошна та круп.
Із овочами складніше. Проте, як повідомляють у Мінагрополітики, цього року деякі області збільшили площу посадки овочів борщового набору, щоб перекрити їхню нестачу через тимчасову окупацію півдня країни. Якщо цього буде не достатньо, допоможе імпорт.
Світлана ШКАРУПА
Фото авторки та з відкритих джерел