Європейський моніторинговий центр з наркотиків і наркотичної залежності та Європол опублікували аналітичний звіт «Ринок наркотиків ЄС: героїн та інші опіоїди». Про це повідомляється на порталі Східного партнерства.
Звіт описує європейський ринок героїну – від виробництва й торгівлі до розповсюдження та споживання. Для трафіку героїну з Афганістану до Європи використовуються чотири основні шляхи: балканський, кавказький, північний і південний.
До початку російської агресії Україна була важливим пунктом зберігання і перевалки героїну на кавказькому маршруті, забезпечуючи доступ до прибуткових ринків Західної Європи і Росії різними сухопутними шляхами. Однак вторгнення Росії в Україну змінило ландшафт наркотрафіку в регіоні.
Поставки героїну на кавказькому маршруті історично прямували через український порт Одеси, потім партії або зберігалися в країні, або відправлялися безпосередньо в румунські чи болгарські порти. Війна порушила роботу поромів до Одеси з Батумі (Грузія), а комерційна торгівля була перенаправлена до Румунії, Молдови та Болгарії.
Злочинні мережі шукають альтернативи маршрутам, які раніше проходили через Україну. Це включає потенційне переміщення сухопутних маршрутів героїну до країн Балтії.
Україна, разом з Молдовою, також історично використовувалася як пункт зберігання партій героїну. Наприклад, вважається, що деякі члени турецьких (етнічних курдів) злочинних мереж, які проживають у Німеччині, переїхали до України та Молдови, щоб заснувати підставні компанії для зберігання героїну, призначеного для подальшої контрабанди в ЄС. Незважаючи на російське вторгнення, героїн, який зараз зберігається в Україні, може бути переправлений до ЄС. Цілком ймовірно, що це транспортування відбуватиметься наземним шляхом, і злочинні мережі, що діють в Україні, можуть скористатися для цього переміщенням біженців і гуманітарної допомоги.
Посилення безпеки на кордоні Росії з іншими європейськими країнами, а також санкції проти російського уряду і потоку товарів, ймовірно, також значно зменшать будь-який потенційний трафік героїну з Росії до ЄС північним маршрутом.
Кавказький і Північний маршрути можуть пристосуватися до зменшення можливостей маршрутизації потоків героїну через Україну, зокрема через Одесу. Але якщо інші частини цих маршрутів не зможуть підтримувати переміщений трафік, це може призвести до зростання активності на інших усталених маршрутах, таких як Балканський і Південний маршрути.
Повністю доповідь можна прочитати за посиланням