За даними статистики, останнім часом, незважаючи на воєнний стан у країні, пропозицій роботи стає все більше, що свідчить про відновлення багатьох бізнесів. В той же час конкуренція на вакансії залишається на низькому рівні.
Повномасштабне вторгнення росії призвело до кризової ситуації на ринку праці через міграцію громадян, мобілізацію до ЗСУ тощо. Зокрема, виник значний дефіцит кваліфікованих кадрів та представників робітничих професій.
Як відзначає Державна служба зайнятості, вже минулого року 37,5% роботодавців мали проблеми з наймом. З них 26,7% посилалися на збільшення кадрового дефіциту, 25,5% – мобілізацію (зокрема, небажання чоловіків оформлюватися на роботу офіційно), 17,8% – недостатню кваліфікацію претендентів.
Також фахівці Платформи пошуку роботи в Україні robota.ua провели опитування понад 600 підприємств – 75,1% з них відзначили, що постали перед труднощами в наймі персоналу саме через дефіцит кваліфікованих кадрів.
Наразі служба зайнятості пропонує цілу низку послуг, які мають покращити ситуацію з дефіцитом кадрів на ринку праці. Розповідаємо про ти з них, які найбільш популярні серед українських роботодавців.
Оперативний добір претендентів на замовлення роботодавця
Здійснюється у форматі «Роботодавець – рекрутер – шукач роботи», де центральною ланкою виступають фахівці служби зайнятості, які з-поміж шукачів роботи підбирають для роботодавців саме тих претендентів, чиї освіта, навички, досвід та особисті якості максимально відповідають заявленим вимогам вакантної посади.
За даними Запорізької служби зайнятості, цією послугою користуються як потужні запорізькі підприємства, роботодавці, так і фізичні особи-підприємці. Так, з початку 2024 року 320 ФОПівців зверталися до центру зайнятості за допомогою у підборі персоналу.
Професійне навчання на замовлення роботодавця
Роботодавець має можливість подати до центру зайнятості замовлення на здійснення навчання безробітних за професіями, потрібними саме для його підприємства. Вимоги роботодавця будуть враховані при створенні робочого навчального плану, а також він може бути залученим до оцінювання результатів отриманих знань та навичок претендентів на працевлаштування.
Навчання може здійснюватися як у навчальних закладах різних форм власності, підприємствах, установах, у ФОПів, так і в центрах професійно-технічної освіти Державної служби зайнятості за рахунок коштів Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
У Запоріжжі з початку року на замовлення роботодавців проходять навчання 128 зареєстрованих безробітних.
Програми сприяння зайнятості та фінансової підтримки підприємців
З метою створення нових, а також збереження вже діючих робочих місць, роботодавці користуються активними програмами сприяння зайнятості.
Одна з них – компенсація роботодавцю фактичних витрат у розмірі єдиного внеску за кожну працевлаштовану особу за направленням служби зайнятості на нове робоче місце. Завдяки цій програмі у поточному році на нове робоче місце працевлаштовані 45 запорізьких безробітних з наданням компенсації ЄВ суб’єктам малого підприємництва (відповідно до постанови КМУ від 18.04.2023 №338). З-поміж них 38 працевлаштовані до фізичних осіб підприємців.
Можливість розміщення вакансій
Вакансії, які розміщуються в персональному кабінеті роботодавця, автоматично з’являються на офіційному сайті служби зайнятості, Єдиному порталі вакансій та телеграм-каналі “Робота зараз: Державна служба зайнятості”, а фахівці центрів зайнятості одразу починають підбір підходящих кандидатів.
Зареєструвати особистий кабінет можна за посиланням.
Компенсація витрат роботодавцям на оплату праці за працевлаштування ВПО
Розмір компенсації – 8000 грн за кожну працевлаштовану особу не більше 3-х місяців (за працевлаштованих осіб з інвалідністю – не більше 6 місяців).
На Запоріжжі у 2024 році завдяки програмі надання роботодавцю компенсації витрат на оплату праці за працевлаштування внутрішньо переміщених осіб внаслідок проведення бойових дій під час воєнного стану в Україні кількість працевлаштованих осіб, щодо яких прийнято рішення про надання компенсації, склала 582 особи. У тому числі 204 особи працевлаштували фізичні особи –підприємці.
– Бути підприємцем – особлива праця. Запрошуємо запорізьких підприємців скористатися послугами Служби зайнятості. Завітайте до регіонального офісу «Зроблено в Україні», де ви можете отримати консультаційну підтримку та супровід щодо регіональних і державних програм підтримки бізнесу, а також програм та проєктів служби зайнятості, – каже директорка Запорізького обласного центру зайнятості Зінаїда Бойко.
Офіс «Зроблено в Україні» працює з понеділка по п’ятницю за адресою:
м. Запоріжжя, вул. Рекордна, 16б, т. 0800 600 368.
Підготувала Світлана ШКАРУПА