В Україні чотири роки тому були прийняті Державна соціальна програма забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків на період до 2021 року та Національний план дій з виконання зауважень Комітету ООН з ліквідації дискримінації щодо жінок. Цього року завершується термін дії обох програм. Моніторинг їх виконання на регіональному рівні у всіх областях Україні здійснював Київський інститут гендерних досліджень. Партнером у Запорізькій області виступив Запорізький благодійний фонд «Єдність» за майбутнє». Наприкінці минулого тижня фонд організував засідання «круглого столу», на якому розглядалися результати виконання Програми та Плану дій в нашому регіоні та в місцевих громадах.
Національні експертки Ольга Луцишина та Катерина Краснікова відзначили, що сімнадцять областей [68 відсотків] прийняли окремі регіональні документи на виконання Державної соціальної програми забезпечення рівних прав. А ще десять – також і на виконання Національного плану дій. Та коли йдеться про рівень виконання, то він залишається недостатнім. А фінансування – критичним.
Голова фонду «Єдність» за майбутнє» Тамара Огородова наголосила на особливості виконання державних соціальних програм органами місцевого самоврядування та органами державної влади. На Запоріжжі місцеві органи влади самостійно долучаються до виконання державних програм і активно впроваджують гендерну політику та гендерні ініціативи. Але, якщо сімнадцять областей України вже прийняли програму забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків, то в
Запорізькій області цього не сталося дотепер. Виконання багатьох пунктів цієї державної програми здійснювалося різними установами, але, на жаль, це не відстежувалося, і ця інформація до звіту не потрапила. Такий важливий напрямок, як гендерна рівність є одним із основних в євроінтеграції. Тим не менш, інституційний механізм залишається дуже слабким, і багато з того, що виконується, не систематизується і не враховується.
Але все ж таки завдяки багатьом міжнародним програмам, в стратегіях і в роботі багатьох територіальних громад досить активно впроваджуються гендерні ініціативи. В тому числі ті, що зазначені в державних документах.
Зокрема в Запорізькій області працює мережа міжфракційних депутатських груп «Рівні можливості». Представниці цих груп поділилися своїм досвідом реалізації гендерних ініціатив. Однією з ініціатив було проведення 30 листопада національної акції в Києві щодо підтримки ратифікації Стамбульської конвенції, в якій взяли участь жінки-депутатки з нашої області.
Оксана Дроздовська