Європейська комісія та високий представник ЄС Жозеп Боррель представили першу в історії Європейську оборонно-промислову стратегію (EDIS) на рівні ЄС, яка передбачає залучення України. Про це повідомляється на сайті Єврокомісії.
У повідомлені зазначено, що через невиправдану агресивну війну Росії проти України на континент повернувся конфлікт високої інтенсивності. Саме тому була висунута нова, перша в історії Європейська оборонно-промислова стратегія. Вона встановлює чітке, довгострокове бачення досягнення оборонно-промислової готовності в Європейському Союзі.
Стратегія передбачає кілька нових заходів для досягнення цієї мети:
- заохочення країн ЄС інвестувати більше, краще, разом і по-європейськи. Цьому сприятимуть нові програми для полегшення закупівель і спільної роботи на європейському рівні.
- зробити європейську оборонну промисловість сильнішою, гнучкішою і більш інноваційною. Будуть також зроблені кроки на підтримку досліджень, збільшення інвестицій і роботу над проблемами в ланцюгах постачання. В рамках цього в Києві буде відкрито Офіс оборонних інновацій.
- фінансування для підготовки оборонної промисловості через нову Європейську програму оборонної промисловості вартістю 1,5 мільярда євро і обговорення оборонних потреб у наступному довгостроковому бюджеті ЄС
- об’єднання зусиль з партнерами по всьому світу – наприклад, Україна зможе брати участь у програмах оборонної промисловості ЄС.
Стратегія також встановлює низку цілей. До 2030 року країни ЄС повинні
закуповувати щонайменше 40% оборонного обладнання, працюючи разом;
витрачати щонайменше половину свого бюджету на оборонні закупівлі на продукцію, вироблену в Європі;
торгувати щонайменше 35% оборонних товарів між країнами ЄС, а не з іншими країнами.
Це допоможе зробити ЄС безпечнішим і стійкішим. Це піде на користь не лише всім у ЄС, але й ключовим союзникам, в тому числі НАТО і Україні.