Запорізький підрозділ молодіжної міжнародної організації YMCA* з початком повномасштабної війни значною мірою змінив пріоритети своєї роботи. Тепер одним із головних напрямків є допомога ВПО, військовим, людям, які опинилися у складних життєвих обставинах, та іншим вразливим категоріям населення.
Для того, щоб максимально ефективно і швидко донести необхідну допомогу тим, хто її потребує, восени минулого року була ініційована програма «Мобільний хаб».
– Назва програми визначає її сутність, – каже президент YMCA Запорізької області Юрій Білий. – Ми не прив’язані суворо до одного місця завдяки використанню електронних сервісів. Щоб звернутися до нас за допомогою, достатньо у своєму смартфоні зареєструватися на нашій сторінці за Q-кодом та заповнити анкету. Можна зателефонувати на «гарячу лінію», і волонтери пояснять, як це зробити. У разі потреби ми забезпечуємо психо-соціальний супровід та гуманітарну підтримку вдома, надаємо допомогу у працевлаштуванні, а також допомагаємо вимушеним переселенцям та іншим вразливим категоріям населення отримати безкоштовну медичну допомогу в обсязі, встановленому Національною службою здоров’я України – на базі клініки первинної медичної допомоги № 1. У цій клініці наші волонтери також проводять очний прийом громадян.
Гуманітарний напрямок: продукти харчування та медичне обслуговування
Надія приїхала до Запоріжжя із тимчасово окупованої Чернігівки. Тут перенесла кілька операцій на нозі після складного перелому. Пересуватися поки що може лише на інвалідному візку і тепер проходитиме безкоштовну реабілітацію в клініці №1. У Запоріжжі родичів вона не має, тому дуже розраховує на допомогу волонтерів YMCA.
– Я все життя прожила у Чернігівці, – каже Надія. – До пенсії 30 років працювала в районному управлінні обленерго. Виростила та видала заміж дочку. І все в нас було чудово. Поки не прийшли окупанти. Зятю, щоб він міг продовжити працювати, окупаційна влада поставила умову: відмовитися від українського громадянства та отримати російський паспорт. Він не погодився, тож нашу сім’ю «взяли на олівець». Виїхати з Чернігівки зять уже не міг. А тут ще зі мною трапилося лихо. Я невдало впала та зламала ногу – дуже складний перелом. На місці необхідну допомогу мені не могли надати. Треба було хоча б спробувати виїхати до Запоріжжя. Було це у середині вересня.
За словами Надії, у невеликому автобусі розмістилося шість пенсіонерів та одна дитина. На те й був розрахунок – можливо, хоча б старих не чіпатимуть і пропустять. Їхали дуже повільно, із тривалими зупинками. Пройшли 12 російських блокпостів. Але зрештою все ж таки дісталися Запоріжжя. З того часу ось уже п’ятий місяць Надія кочує лікарнями. Перенесла чотири операції. Але на хвору ногу досі не може стати. Потрібна, як мінімум, тривала реабілітація, а, можливо, і ще кілька операцій. Житло орендує, та й на ліки потрібно чимало коштів. Тому Надія звернулася за допомогою до YMCA.
Волонтери допомогли їй зареєструватися через QR-код та заповнити анкету. Ця анкета єдина для організацій YMCA у всіх країнах. А потрібна вона передусім для того, щоб точніше визначити, якої допомоги потребує людина. А також для фінансової звітності організації. Зрештою легко перевірити, кому, коли і на які цілі були спрямовані отримані донати.
– Ми надали благодійну допомогу вже кільком сотням людей, – каже координаторка організації з гуманітарних питань Віра Аніщенко. – Це продуктові набори, медикаменти та медзасоби, у тому числі слухові апарати тощо.
Працевлаштування: від волонтерства до самозайнятості
Ще один важливий напрямок діяльності хаба – допомога у працевлаштуванні, яка надається вже не тільки ВПО, але також молодим спеціалістам та підприємцям-початківцям.
За словами Юрія Білого, у загальному напрямі зайнятості вони виділяють чотири групи. Це волонтерство [така форма зайнятості під силу навіть пенсіонерам], самозайнятість [коли не потрібна реєстрація ФОП – наприклад, репетиторство], підприємництво [з обов’язковою реєстрацією] та наймана праця.
Наприклад, тим, хто хоче зайнятися самозайнятістю, але не має ресурсів, волонтери допоможуть скласти бізнес-план на отримання гранту на придбання необхідної техніки.
Можна влаштуватися найманим працівником. У YMCA є своя база перевірених роботодавців та актуальних вакансій. Причому не лише у Запоріжжі, а й у інших країнах, де діє міжнародна організація YMCA.
– Наша організація також допомагає у розвитку та поновленні бізнесу в умовах війни, – каже координаторка YMCA-Запоріжжя Олена Горбенко. – Зверталися до нас переважно ті, хто змушений був залишити окуповані російськими військами території та міг повністю втратити свій бізнес. З березня до серпня минулого року я перебувала в Польщі, де ми допомагали створювати віртуальні офіси, щоб українці, які виїхали з окупованих територій, мали змогу продовжувати свій бізнес. А потім, з-поміж вимушених біженців з України, в ці офіси вже набирали працівників. Зрозуміло, що це стосувалося такого бізнесу, де можна працювати дистанційно. Насамперед це освіта, інтернет-торгівля, логістика з доставки товарів та ін. Торік у такий спосіб вдалося зберегти та продовжити свій бізнес за межами України восьми підприємствам.
А загалом, за словами Юрія Білого, з початку повномасштабної війни організація YMCA-Запоріжжя допомогла у працевлаштуванні декілька тисячам людей. І ця робота продовжується.
– Вже в цьому році перші 16 учасників програми «Я це можу!», переважно з числа вразливих категорій та ВПО, пройшли підготовку з розвитку гнучких навичок (Soft Skills), необхідних для успішного працевлаштування: комунікація, робота в команді, вирішення проблем, тайм-менеджмент, критичне мислення, прийняття рішень, а також наскрізних навичок з аналізу і вирішення проблем, орієнтації на результат, навчання та власного розвитку, вміння визначати пріоритетів, лідерства, ініціативності та стійкості, що стали запорукою подальшого працевлаштування на замовлення роботодавців, – каже Юрій Білий.
Крім того, у ТЦ “Афіна” (розташований на проспекті Металургів) відкрився ще один майданчик “Мобільного хаба”. Там починають проводити коротке базове навчання тих, хто хоче розпочати власний міні-бізнес. Головні теми – як зареєструвати свою справу, налагодити звітність, скласти бізнес-план та отримати грант на розвиток та обладнання.
Увага!
У клініці первинної медичної допомоги №1 [вул. Жаботинського,22, недалеко від ТЦ «Україна»] волонтери YMCA бувають у будні з 15.00 до 17.00.
Телефон “гарячої лінії”: 061-220-74-62.
Головний лікар Клініки первинної медичної допомоги №1 Ірина Мосаєва зазначає, що кожен охочий (не тільки ВПО) може отримувати безкоштовну медичну допомогу, підписавши декларацію із сімейним лікарем клініки в рамках державної програми Національної служби здоров’я України (НСЗУ).
До речі, КПМД №1 стала переможцем конкурсу «Народний бренд-2021» у номінації «Медичний центр». Нагадаю, що переможців у цьому конкурсі обирали самі мешканці області (тобто пацієнти) шляхом онлайн-голосування.
Володимир Іванович із села Новотаврійське Комишуваської громади уклав декларацію із сімейним лікарем Клініки первинної медичної допомоги №1 близько року тому, ще до початку повномасштабної війни. Тепер він, як вимушений переселенець, мешкає у Запоріжжі.
– Я радий тому, що не маю проблем хоча б з медичним обслуговуванням, – каже Володимир Іванович. – У клініці чудові лікарі. Я в цьому переконався ще до того, як став ВПО…»
Світлана ШКАРУПА,
Фото авторки
* YMCA [Young Men’s Christian Associatio, Християнська асоціація молодих людей] – це одна з найбільших молодіжних організацій в світі, заснована в Лондоні в 1844 році. Сьогодні близько 60 мільйонів людей у 125 країнах світу є членами YMCA.
YMCA України це – міжнародний, молодіжний, нерелігійний волонтерський рух, який об’єднує молодих людей для особистісного зростання, взаємної допомоги та соціального служіння. Завдяки Християнським принципам, на яких базується діяльність організації, YMCA сприяє гармонійному фізичному, інтелектуальному та духовному розвитку людей. YMCA України є дійсним членом YMCA Європи та асоційованим членом Світового Альянсу YMCA.
Матеріал підготовлено в рамках проєкту “Слово правди – наша зброя”