Товариство Червоного Хреста у Запорізькій області вже багато років допомагає нужденним. Ось тільки в умовах повномасштабної війни кількість тих, хто потребує допомоги, значно зросла, і перед організацією постали нові задачі та виклики.
Вже з 24 лютого 2022 року співробітники обласної організації товариства Червоного Хреста перейшли на цілодобове чергування, а у ніч на 25 лютого прийняли перші 16 осіб біженців.
И потім, увесь цей час, у співпраці з рятувальниками, займалися евакуацією людей з окупованих територій, надавали гуманітарну допомогу, під час прильотів першими допомагали постраждалим тощо.
Про нові задачі та пріоритети у роботі Червоного Хреста в умовах дії воєнного стану розповіла під час зустрічі з журналістами в ЦЖС голова Запорізької обласної організації Товариства Червоного Хреста України Оксана Бекетова.
Гуманітарні набори, обладнання та гаряче харчування
– Як і раніше, ми продовжуємо надавати гуманітарну допомогу – продуктові набори, гігієнічні тощо, – каже Оксана Бекетова. – Тільки умови розподілу дещо змінилися. Раніше більшість гуманітарки передавали ВПО, наразі 90 відсотків передаємо місцевому населенню. Внутрішньо переміщенні особи отримують допомогу переважно від держави, у хабах.
Крім того, за підтримки партнерів-донорів Червоний Хрест передає реабілітаційне обладнання та пристрої для людей з інвалідністю – інвалідні коляски, ходунки, ролатори, тростини для слабозорих і сліпих, милиці тощо.
Наразі також нужденним безкоштовно надають ковдри, пледи, буржуйки, ліхтарики та інші речі.
Працюють банки одягу. Речі, які приносять містяни, обов’язково стерилізують, пакують (для цього є необхідне обладнання), а потім вже передають тим, хто потребує.
З початку листопада запрацював пункт гарячого харчування (у приміщенні Хортицького та Дніпровського районного відділення ТЧХ – пр. Металургів, 1). Поки що один, але з середини січня 2024 р. відкриють ще чотири.
«Догляд на дому»
Минулого року також буда відновлена патронажна служба Червоного Хреста. Наразі цей напрямок має назву «Догляд на дому» (щоправда, без медичної складової, як це було до 2017 року, – тільки соціальна). За словами Оксани Бекетової, у складі обласної організації працює 52 соціальних робітника, під опікою яких знаходяться близько 300 осіб. Це самотні (чи умовно самотні)старі або хворі люди, які потрапили у складні життєві обставини.
Соціальні робітники допомагають їм впоратися по господарству, купити ліки тощо. Іноді самотні люди більш за все потребують звичайного спілкування. І це теж дуже важливо.
Під тимчасовий патронат також можуть взяти військових, які були поранені, проходять у нашому місті реабілітацию і не мають тут рідних.
Відповідальна за напрямок «Догляд на дому» Діана Чоботар, тел. 098-355-75-39.
Перша медична допомога: це має вміти кожен
Ще одна з головних задач Червоного Хреста – навчити громадян навичкам надавати першу медичну допомогу. Під час війни це має вміти кожен.
– Курси надання першої медичної допомоги розпочнуть роботу з середини січня наступного року за підтримки Норвезького Червоного Хреста, – зауважила Оксана Бекетова. – Пройти навчання зможуть усі бажаючі, включаючи інклюзивні категорії громадян (тренер – Сергій Сметанкін, тел. 066-171-52-01). Основна підготовча робота вже зроблена. Нами розроблений відповідний підручник, який буде надрукований у тому числі шрифтом Брайля – для слабозорих і сліпих громадян. На початку січня весь наклад вже доправлять у Запоріжжя. Крім того, в нас є сурдоперекладач для роботи із глухими чи тими, хто слабо чує. Також будуть організовані курси з мінної безпеки, вивчення міжнародного гуманітарного права і психосоціальної підтримки.
Запорізький ЗШР – кращий в Україні
Головне завдання Загону швидкого реагування Запорізької обласної організації товариства Червоного Хреста України – оперативно відгукуватись на будь-яку надзвичайну ситуацію. В умовах воєнного часу – це допомагати в евакуації населення з гарячих точок та окупованих територій, надавати першу медичну допомогу та психологічну підтримку постраждалим, доставляти гуманітарні вантажі нужденним у небезпечні райони та ін.
Нещодавно, як повідомила Оксана Бекетова, на міжнародному форумі у Києві Запорізький загін швидкого реагування був визнаний найкращим в Україні. І наразі він об’єднує вже три області – крім нашої, ще Харківську та Дніпропетровську.
– З перших днів війни ми допомагали в евакуації населення з Маріуполя, Енергодару, Бердянська, Мелітополя та інших територій, які були окуповані ворогом, – розповідає командир загону Віталій Цибарєв. – Пізніше вивозили людей із зон інтенсивних обстрілів у районі Гуляйполя та Орєхова. На даний час масова евакуація вже не проводиться, оскільки майже всіх, хто хотів виїхати, вже вивезли. Але дехто з літніх людей, хто раніше навідріз відмовлявся покидати свою домівку та господарство, змінюють своє рішення. Хтось вже втратив і саму домівку, і рідних. То ми їх евакуюємо.
Також Запорізький ЗШР продовжує доставляти гуманітарні вантажі до населених пунктів, які постійно обстрілюють. Як правило, там немає можливості придбати продукти харчування, медикаменти та інші предмети першої необхідності, оскільки не працюють ні магазини, ні аптеки. Тому бійці ЗШР заздалегідь формують пакети гуманітарної допомоги, відвозять їх та передають нужденним.
До війни всі співробітники ЗШР мали цілком мирні професії та працювали хтось економістом, хтось менеджером, продавцем чи водієм. [Наприклад, командир загону, як приватний підприємець, представляв у Запоріжжі німецьку фірму з продажу автомобільних олій]. Однак після повномасштабного вторгнення вони добровільно вирішили вступити до загону швидкого реагування і з цією метою пройшли необхідний курс навчання. Але найголовніше для такої роботи – це власна психологічна стійкість і те, як ти зумієш застосувати отримані знання на практиці у надзвичайних умовах.
– У таких ситуаціях розмірковувати ніколи, – зазначає Віталій. – Потрібно діяти. Коли починають стріляти, наша методика елементарно проста – їхати якнайшвидше, а потім ще швидше…
До речі, ЗШР, у разі необхідності, допомагає також транспортувати маломобільних хворих з дому до лікарні чи в інше місце. Ця опція безкоштовна. Проте необхідно завчасно домовитися (наприклад, сьогодні – на завтра).
Телефон, за яким можна звертатися за допомогою в обласну організацію Товариства Червоного Хреста – (061)764-28-92.
Світлана ШКАРУПА,
Фото авторки та з відкритих джерел