У Брюсселі відбулася зустріч міністрів з європейських справ країн-членів ЄС під час засідання Ради із загальних питань ЄС. У ній на запрошення Швеції, яка головує у Раді ЄС, взяла участь Віце-премʼєр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Ольга Стефанішина.
Міністри особливу увагу приділили процесу реформ, необхідних для подальшого руху до членства в ЄС. Ольга Стефанішина наголосила, що український Уряд має чітке бачення того, як повністю реалізувати всі сім кроків, окреслених Єврокомісією.
Реформам – особлива увага
«Наразі ми перебуваємо на завершальному етапі реалізації семи рекомендацій. Тісно співпрацюємо з експертами Єврокомісії, Ради Європи на всіх рівнях для належного впровадження реформ. Ми налаштовані на динамічне та якісне проведення реформ, оскільки розуміємо, що досягнення кожного з визначених критеріїв є життєво важливим не лише для подальшого вступу України до ЄС, але й для прогресу та сталого розвитку країни», – зауважила Ольга Стефанішина.
Учасники зустрічі обговорили підготовку весняної проміжної оцінки щодо прогресу України та початок перемовин про вступ до ЄС. З урахуванням інтенсивногї підгттовки до цього нашої держави, Ольга Стефанішина закликала європейських партнерів допомогти Україні у розвитку спроможностей державного сектору. Міністри висловили підтримку зусиль України та готовність спільно працювати у цьому напрямку.
Учасники зустрічі також обговорили подальші кроки щодо секторальної інтеграції України, лібералізацію торгівлі в довгостроковій перспективі. Міністри підтвердили підтримку України на шляху до повної інтеграції до Внутрішнього ринку Європейського Союзу на період до членства в ЄС.
Ольга Стефанішина окремо подякувала міністрам з європейських справ за рішення їхніх країн про виділення двох мільярдів євро на закупівлю і доставку артилерійських боєприпасів в Україну. Напередодні відповідну комплексну ініціативу ЄС було погоджено у Брюсселі.
Як виконується Угода про асоціацію
Проте слід зважати на те, що одним із найбільш важливих елементів європейської інтеграції України є виконання Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом. Наприкінці березня оприлюднено щорічний звіт щодо цього виконання.
Наразі Україна виконала 72% всіх зобов’язань, передбачених Угодою, проте цей відсоток відображає поступ з 2014 року. Загальний прогрес виконання Угоди за 2022 рік збільшився на 9%.
Найбільший прогрес досягнутий у таких сферах:
- інтелектуальна власність – 94%,
- управління державними фінансами – 90%,
- статистика та обмін інформацією – 96%,
- юстиція, свобода, безпека, права людини – 91%,
- гуманітарна політика – 91%.
Проте “пасуть задніх” такі сфери:
- фінансове співробітництво та боротьба з шахрайством – виконання Угоди складає 24 %,
- захист прав споживачів – 48%,
- транспорт, транспортна інфраструктура, поштові та кур’єрські послуги, цифрова інтеграція – 53%,
- соціальна політика та трудові відносини – 54%,
- наука, технології та інновації, космос – 60 %,
- сільське господарство – 61 %,
- громадське здоров’я – 66 %,
- фінансові послуги – 67 %,
- навколишнє природне середовище, цивільний захист – 77 %.
За 2014-2022 роки головні виконавці зобовʼязань згідно з Угодою демонструють такі показники: Кабінет Міністрів України виконав 70% заходів, а також 1% в процесі виконання, Верховна Рада України – 61% заходів виконано, інші органи державної влади виконали 59% заходів.
За матеріалами Євроінтеграційного порталу та Кабінету міністрів України
Матеріал підготовлено в рамках проєкту “Слово правди – наша зброя”