Двох половецьких камʼяних баб віком 800 років, яких військові та волонтери врятували з Донецької області, перевезли до Дніпра. Одна статуя чоловіча, а друга – жіноча.
Про це розповів виконувач обов’язків директора музею Олександр Старік, пише “Суспільне”.
Тимчасовим “прихистком” для скульптур на час війни стане Дніпропетровський національний історичний музей, а після завершення бойових дій половецьких баб обіцяють повернути на Донеччину.
Дослідники ретельно вивчатимуть такі скульптурні елементи, як орнамент на одязі, зброя та музичні інструменти.
“Будуть замірятися та фіксуватися елементи, які на них зображені. Кожна з цих статуй є унікальною. Деякі дослідники кажуть, що кожна така статуя зображує конкретну людину”, – каже Старік.
За його словами, такі статуї вже майже неможливо побачити в місцях, де їх установлювали. Найчастіше вони зберігаються в музеях і приватних колекціях. Проте часом їх усе ще знаходять у полях, практично в зруйнованому стані.
“Якщо раніше, ще в XIX столітті, їх було буквально тисячі, то зараз кожна така статуя займає окреме місце в системі пам’яток степу”, – наголосив Старік.
Як розповів керівник музею, скульптури, привезені до Дніпра, у поганому стані: окрім того, що вони отримали пошкодження від обстрілів та уламків, вони ще раніше були вмуровані в землю біля музею, тож мають залишки бетону.
Нагадаємо, що сума збитків від руйнування памʼяток культурної спадщини під час війни перевищила 19 мільярдів доларів.
Усі знищені або постраждалі внаслідок російської агресії обʼєкти культурної спадщини України внесуть до державного Реєстру пошкодженого і знищеного майна. Він стане основою для визначення розмірів репарацій від рф.