Наприкінці лютого Нова Каховка вже 73 роки має день народження. Дата заснування міста – 28 лютого 1952 року. Три роки, і з них 70-річний свій ювілей, місто перебуває під російською окупацією.
Чарівність Нової Каховки не йде з пам’яті. Звісно, що кожен свої рідні місця вважає найкрасивішими у світі. Та невеличка Нова Каховка була створена так гармонійно, що зручність життя у ній здавалася мешканцям природньою якістю міста. Центральна частина не тільки збудована за цілісним планом, та ще й оздоблена візерунками, яким новокаховські архітектори й дослідники – родина Євсеєвих – дали назву «Кам’яні вишиванки».
Фото Інеси Атаманчук 2009 року: так це було
Більше десяти років тривала робота Новокаховського товариства охорони культурної спадщини [голова – Тетяна Євсеєва]. Волонтери відновлювали первісний вигляд двох-триповерхових будинків, для кожного з яких художник школи Михайла Бойчука – Григорій Довженко (1899-1980) – у 1950-ті роки створив свій мотив.
Ця робота супроводжувалась радістю фіксації подій: очищені від шарів фарби та бруду орнаменти «вишиванок» набували яскравості. Сімдесят років тому вони були кольоровими на білому фоні. Саме так і відновили шати декількох будинків…
Відновлені орнаменти: Тетяна Євсеєва під час екскурсії. Літний кінотеатр. Нова Каховка. 2016 рік
Роботи перервала війна.
Що їй не вдалося перервати – це творчий процес популяризації унікальності Нової Каховки. зокрема це випуск календарів. Їх вже сім, і кожен – свідоцтво мистецької подачі інформації. Про митців та архітекторів, які створювали Нову Каховку. Про особливості забудови. Архітектурні креслення та фотографії будинків. Біографічні дані Григорія Довженка. Етапи роботи завзятих волонтерів…
Все це багатство знань та емоцій – в календарях, які дизайнерськи вирішує Ліза Євсеєва. І новокаховчани та інші так само залюблені у наше місто люди замовляють ці календарі, щоб прожити з ними рік, а потом покласти на полицю як коштовну річ.
Я маю всю колекцію календарів. Деякі ранні, 2019-2020-2021 років встигли побути окрасою робочого місця в редакції газети «МИГ».
На початку 2025-го отримала сьомий [на фото], темою якого стали квіти на малюнках Григорія Довженка, які потім перейшли в елементи орнаментів. Технологія оздоблення будинків має назву: різьблення по сирому тиньку.
І про це, і про родину художника, і про те, як у Запоріжжі саме завдяки Новій Каховці, де познайомилися Григорій Довженко та Григорій Соколенко, згодом з’явилась унікальна колекція творів бойчукістів, і молодий художник став директором новоствореного художнього музею, поговорили ми у привітному товаристві в день народження Нової Казовки. Запросила нас і своїх колег співробітниця відділу краєзнавства ЗОУНБ Ірина Шершньова, художник Андрій Соколенко приніс роботи тата… Прийшла учасниця чи не усіх наших заходів депутатка Запорізької обласної ради Ірина Півень. Завітав голова Запорізького УТОПІК Валерій Стойчев. Новокаховський УТОПІК, творчі та краєзнавчі події завжди об’єднують нас.
І ми за розмовою ніби пройшлися вуличками Нової Каховки, куди не раз вирушали з виставками, і де Григорій Соколенко побував у 2013-му – наче потрапивши до міста своєї юності… Куди й самі хочемо скоріше повернутися, щоб разом повернути місту його «Кам’яні вишиванки».
Інеса АТАМАНЧУК, фото учасників події