Делегація Європарламенту схвалила конкурентні вибори в Україні і пообіцяла свою присутність на другому турі

Делегація Європарламенту схвалила конкурентні вибори в Україні і пообіцяла свою присутність на другому турі

Голова делегації Європарламенту зі спостереження за виборами Даріуш Росаті виголосив промову на прес-конференції у Києві після першого туру президентських виборів в Україні, які відбулися 31 березня 2019 року. Про це йдеться у повідомленні Представництва ЄС в Україні

“Я радий вітати вас усіх сьогодні та подякувати вам за інтерес до нашого спостереження.

Насамперед я маю адресувати свої думки та слова українцям. Вони продемонстрували свою тверду прихильність демократії та свободі. І ми хочемо їх похвалити за це. Вони запросили та із радістю прийняли нас. Величезна кількість українців, зокрема жінок та молодих виборців, прийшли на виборчі дільниці, щоб виконати свої обов’язки та сказати своє слово щодо свого майбутнього. Результат вчорашнього голосування все ще є тимчасовим, але я хотів би наголосити на важливості для всіх суб’єктів, від кандидатів до прихильників і виборців, шанувати виборчий процес, добросовісно приймати майбутні результати і використовувати лише правові засоби для їх оскарження.

Що стосується всього виборчого процесу, делегація Європарламенту підтримує заяву про попередні результати та висновки, представлені сьогодні. Я користуюся цією можливістю, щоби подякувати всім присутнім за нашу хорошу та успішну співпрацю. Я хотів би доповнити деякі частини нашої спільної заяви, щоб усі ми мали чітке розуміння того, що поставлено на карту.

Передусім ми згадуємо складний контекст, в якому відбувалися ці вибори, зокрема, ситуацію в Криму та в деяких східних районах України.

Погляньмо на реальність та назвемо речі своїми іменами: Україна знаходиться у стані війни з Росією з того часу, як остання відправила свої війська, щоб анексувати Крим, та окупувала частини Донецької та Луганської областей. Вона також безперервно надає всю військову та політичну підтримку і допомогу сепаратистам. Сьогодні прямими наслідками цього є 13 тисяч жертв, сотні тисяч поранених, мільйони біженців та внутрішньо переміщених осіб, масові порушення прав людини, гуманітарна катастрофа, спустошення та руйнування. Це – контекст, в якому проходили ці вибори. І ми маємо це враховувати.

Ці вибори були безумовно конкурентними, оскільки жодного кандидата не можна було чітко визначити як вірогідного переможця. Вибір серед кандидатів був, щонайменше, великим і розмаїтим і представляв широкий спектр політичних альтернатив – попри те, що лише 4 з 39 кандидатів були жінками.

Водночас не все було бездоганно:

  • вчасно не змогли прийняти єдиного виборчого кодексу, незважаючи на давнє зобов’язання більшості українських суб’єктів швидко реагувати на це питання;
  • повідомлялося про випадки підкупу голосів та нецільового використання адміністративного ресурсу;
  • нейтралітет деяких високопосадовців ставиться під сумнів через їхню передвиборчу діяльність;
  • явно незбалансований і нерівний доступ кандидатів до ЗМІ, на жаль, підкріплений упередженим висвітленням певних кандидатів і кампанії;
  • відсутність справжньої дискусії між кандидатами.

Крім того, процес реєстрації та голосування залишався занадто громіздким, тривалим і складним для надто великої кількості виборців, починаючи від внутрішніх трудових мігрантів до українців, які проживають за кордоном.

Ми щиро очікуємо, що це буде виправлено вчасно до парламентських виборів наприкінці цього року.

Ми також повинні підкреслити, що дезінформація відіграла важливу роль у цій кампанії: хоча неможливо точно оцінити та кількісно визначити вплив дезінформації на виборців, ми знаємо, що внутрішні та зовнішні впливи та втручання відіграли важливу роль у способі відображення як кандидатів, так і їхніх намірів та представлених програм. Ці кампанії з дезінформації, а також цільові кібератаки слугують одній меті: делегітимізувати ці вибори, а також заплямити легітимність переможця та майбутніх президентських дій і рішень. Я переконаний, що українці та міжнародна спільнота не потраплять у цю пастку!

Що стосується наступних кроків, то я із задоволенням підтверджую, що делегація Європейського Парламенту прийде і спостерігатиме за другим туром.

За три тижні розпочнеться новий президентський мандат. Разом з Верховною Радою України, склад якої також незабаром буде оновлений, Президентові доведеться продовжувати і посилювати довгоочікувані реформи, які були натхненні й зрушені вперед на хвилі Революції гідності.

Жага до реформ та конкретних дій у сфері боротьби проти корупції величезна. Українці заслуговують на те, щоби це вирішувалося без подальших зволікань. У зв’язку з цим Європарламент продовжить свою привілейовану та унікальну співпрацю з Верховною Радою України на благо українського народу”.

 

(Visited 24 times, 1 visits today)
Оставить комментарий

Отправить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *