У Запорізькому відокремленому підрозділі “Центру розвитку місцевого самоврядування” [Центр] підбито підсумки четвертого року адміністративно-територіальної реформи. У заході взяли участь співробітники Центру, представники обласної влади, голови об’єднаних територіальних громад [ОТГ].
Створений у грудні 2016 року за підтримки Єврокомісії, Федерального міністерства економічної співпраці та розвитку (Німеччина), а також Міністерств закордонних справ Данії, Республіки Польща, Швеції, Центр став локомотивом впровадження реформи децентралізації, перебравши на себе роль комунікатора між владою та громадами, а також консультанта, тренера й помічника з найрізноманітніших питань.
Команда Запорізького відокремленого підрозділу “Центру розвитку місцевого самоврядування”
Запорізька область – у п’ятірці лідерів
І Запорізький осередок Центру не пасе задніх. Кілька цифр. Проведено два діалоги в громадах, близько 30 тренінгів та семінарів з підготовки заявок на окремі конкурси проектів, на виїздах до ОТГ надано 171 консультацію, в ЗМІ оприлюднено більше трьох сотень інформаційних матеріалів.
Окреме місце займає юридичний супровід громад, починаючи від процесу ініціювання об’єднання та підготовки відповідних рішень сесій місцевих рад, і закінчуючи повсякденним функціонуванням.
Завдяки цій роботі і, звісно, ініціативі ентузіастів на місцях, Запорізька область тримається у першій п’ятірці лідерів децентралізації, не випадаючи з так званої “зеленої зони”.
Цього року ми на четвертому місці. Бо наразі багато важить не тільки охоплення території та кількість створених на ній ОТГ [за цими показниками ми займаємо перше та друге місця], а й їхня “якість”.
Хоча, за словами директора Запорізького центру розвитку місцевого самоврядування Олександра Свистуна, з деякими показниками можна посперечатися. Наприклад, спроможною вважається громада, де мешкає не менше, ніж п’ять тисяч жителів. На Запоріжжі маленьких громад забагато, за цим показником ми займає лише 20-е місце. Проте в нас є приклад Смирновської громади, де мешкає трохи більше трьох тисяч жителів, а вона є не просто спроможною, а профіцитною.
За показником відсотка населення, що проживає в ОТГ [у нас це 63,8 відсотка], Запорізька область займає сьоме місце. Проте цей показник не враховує мешканців п’яти міст обласного значення.
- Загалом на Запоріжжі створено 52 ОТГ із запланованих за остаточним варіантом Перспективного плану 76-ти.
- 36 громад мають прямі міжбюджетні відносини з державою.
- Успішно йде освоєння коштів державної субвенції на інфраструктурні проекти, Фонду регіонального розвитку й від іноземних донорів.
- Відкриття Центрів надання адміністративних послуг [ЦНАП] в ОТГ – вже не дивина, а звичайний процес.
- Одинадцять районів із 20-ти на базовому рівні практично завершили реформу децентралізації.
- Розпочався процес доєднання до ОТГ окремих сільрад.
“Це свідчить про те, що, дивлячись на сусідів, люди повірили, що спільне життя в громадах краще, ніж в окремих сільрадах. Якщо спочатку нам доводилося переконувати, що децентралізація має перспективи, то тепер вони в цьому переконалися. Скептиків не лишилося”, – сказала заступник голови, керівник апарату Запорізької ОДА Зинаїда Бойко.
Пояснювати, тлумачити, залучати мешканців – завдання не на день
Це було не так просто, як здається. Реформа децентралізації йде паралельно з резонансними реформами в освіті та обороні здоров’я, і подекуди виникають непорозуміння.
Вони досить продуктивно розв’язуються на рівні головних лікарів, директорів шкіл, керівників ЦНАПів, які на семінарах Центра не тільки отримують знання, а й діляться власним досвідом, разом знаходять цікаві рішення. А от початкове ставлення до реформ простих мешканців могло викликати співчуття до голів ОТГ, які взяли на себе неабияку відповідальність. Люди не звикли, що від їхньої думки щось залежить, але далі дошкульної критики не йшли. З іншого боку, виконкоми ОТГ не мали ефективних інструментів з інформування власних жителів.
Зараз ситуація покращала: деякі ОТГ мають власні прес-служби, сайти, інформаційні вісники. На майбутнє експерти Центру наполегливо радять керівникам громад якнайширше залучати до обговорення перспектив розвитку ОТГ бізнес та громадськість.
З голів ОТГ росте майбутня політична еліта
Нині ж мешканців якнайкраще агітують за децентралізацію повернуті до життя будинки культури, оновлені школи, добре обладнані амбулаторії та ФАПи, відтворене вуличне освітлення й водоводи, що ремонтуються, та багато іншого.
Між головами ОТГ, серед яких багато молодих людей, відчувається вже дух змагання, як краще за інших облаштувати свою громаду. Реалізовані проекти не вміщаються на мапі досягнень Запорізької області. І знаючі люди прорікують, що не такий вже далекий той час, коли вони підуть у політику – і це буде справжня управлінська еліта, що вміє не тільки язиком плескати, а має власний досвід, чим живуть люди на “землі”.
Втім, до цього часу треба ще багато чого зробити. Зі свого боку, Запорізький відокремлений підрозділ “Центру розвитку місцевого самоврядування” обіцяє громадам та їхнім керівникам всебічну підтримку, зокрема, у питаннях передачі до комунальної власності й подальшого розпорядження соціальними об’єктами, підготовки до земельних аукціонів й навчанні місцевих кадрів.
Хай щастить!
Ганна Чуприна, фото й інфографіка надані Запорізьким відокремленим підрозділом “Центру розвитку місцевого самоврядування”
Знакові проекти та заходи Центру
- Відкриття міжрайонного ЦНАП у Веселівській ОТГ при підтримці Програми ULEAD з Європою Компонент 2, що впроваджується компанією SIDA
- Відібрано 15 громад на отримання міжнародної технічної допомоги для створення або модернізації ЦНАПів у рамках конкурсу Програми ULEAD з Європою
- Завершення першого етапу в рамках ініціативи «Рівний рівному» за участі Широківської та Веселівської ОТГ (Київ, вересень 2018 р . )
- Проведення першого Ярмарку спорту в об’єднаній громаді (Веселівська ОТГ) при підтримці Асоціації спортивних організацій
- Cтарт роботи над створенням Мелітопольського туристичного кластеру, в який увійшли м . Мелітополь, Мирненська ОТГ, Кирилівська ОТГ, Веселівська ОТГ
- Робота з розробки семи стратегій сталого розвитку в громадах Запорізької області силами Центру розвитку місцевого самоврядування