За великим рахунком не так важливо – вихідний день 8 березня або робочий. Для українців він ніколи особливо не асоціювався з політикою, Кларою Цеткін та суфражистками, а просто був першим святом весни та можливістю віддати данину Жінці як такій – матері, коханій, подрузі чи колезі по роботі. А головним виявом уваги до прекрасної половини людства цього дня були й залишаються квіти.
Цього року, як і минулого, Україна зустрічає перше весняне свято в умовах війни. До того ж місто Запоріжжя, згідно з оновленим списком, тепер офіційно відноситься до територій можливих та активних бойових дій. Почастішали повітряні тривоги та ракетні атаки рашистів. Здавалося б, у такій ситуації не до квітів. Але ж ні, запоріжців не залякати! Квіткові ринки продовжують працювати, а вибір квітів там не менший, ніж у мирний час. Лише ціни помітно зросли.
– У нас дуже багато замовлень на весілля. Причому серед молодят останнім часом чимало військових та вимушених переселенців. І це тішить, надає сенсу нашій роботі, – каже Вікторія Комарова, яка торгує ароматним товаром на ринку, розташованому в Індустріальному сквері, і називає себе квіткових справ майстринею. – В асортименті як імпортні квіти, які доставляють із Нідерландів, Еквадору, Кенії та інших країн, так і квіти із місцевих теплиць. Здебільшого з-під Вільнянська. Незважаючи на війну, наші люди не покинули квітковий бізнес, лише трохи скоротили обсяги виробництва.
Нагадаю, що до Верховної Ради було подано законопроєкт, згідно з яким пропонується скасувати святкування Міжнародного жіночого дня 8 березня, а натомість відзначати День української жінки в дату народження Лесі Українки 25 лютого. Думки про такі зміни розділилися, і кожна сторона має свої аргументи. Поки у верхах думають, яке рішення прийняти, пересічні українці вже відзначають обидва свята.
За словами Вікторії, цього року 25 лютого запоріжці вперше купували букети, щоби привітати своїх пані і панянок із Днем української жінки – хоча офіційно такого свята ще немає.
Ну а напередодні 8 березня взагалі відбою не було від клієнтів-чоловіків – як і в попередні роки.
Найбільшою популярністю традиційно користувалися першоцвіти – тюльпани, гіацинти, іриси, крокуси тощо. Вони ж найдоступніші за ціною. Хоча також подорожчали.
Так, іриси нині продають по 50 грн за штучку [у довоєнний 2021 рік напередодні 8 березня коштували 20-30 грн]; тюльпани – від 30–50 грн [20–25 грн], троянди вітчизняного виробництва – від 50–60 грн [від 30 грн]. Альстромерію, а також ніжну та дуже ароматну фрезію [у нас її вирощують лише навесні] можна купити по 50 гривень за гілочку, гіацинти – по 70 грн. Крокуси та гіацинти в горщиках – по 100 грн.
Для тих, хто в гаманці грошей не рахує, у продажу є більш статусні букети з імпортних та екзотичних квітів. Наприклад, одна голландська троянда на довгій стеблині коштуватиме 200 грн, неймовірних розмірів лілія або гілочка гортензії – 300-500 грн, квітка орхідеї – від 600 грн.
Світлана Шкарупа,
фото авторки
Матеріал підготовлено в рамках проєкту “Слово правди – наша зброя”