Чому у людей різні групи крові і на що це впливає

 
Чим відрізняються різні групи крові, що таке резус-фактор і чи впливає це все на здоров’я і характер.

Група крові

Чому кров ділиться на групи

Кров складається з плазми і плаваючих в ній клітин — еритроцитів, лейкоцитів і тромбоцитів. На оболонці еритроцитів є кілька сотень антигенів-глікопротеїнів або гліколіпідів, наявність яких визначається генетикою. Для системи ABO мають значення два антигену: А і B. Саме по їх наявності або відсутності визначається група крові.

 • Група крові А (II) — еритроцити виробляють тільки антиген А.
 • Група крові B — III) – виробляється тільки антиген B.
 • Група крові О (I) — немає ні А-, ні B-антигенів.
 • Група крові АВ (IV) – є і А -, і B-антигени.

Також, в залежності від групи крові, в плазмі можуть бути антитіла альфа (анти-А) і бета (анти-B). Це білкові сполуки, які реагують на чужорідні антигени і можуть викликати імунну відповідь.

 • Група крові А (II) — в сироватці є антитіла анти-B.
 • Група крові B (III) — в сироватці є антитіла анти-A.
 • Група крові О — I)-є і анти-А, і анти-B.
 • Група крові АВ (IV) — немає ні анти-А, ні анти-B.

Чому група крові важлива для переливання

Якщо перелити людині з групою крові а кров групи B, його анти-B антитіла в сироватці почнуть реагувати на антигени донорської крові, будуть злипатися з ними і випадати в осад — аглютинуватися. В результаті може статися закупорка судин і смерть.

Саме тому при виборі донора завжди враховують групу крові.

 1. Якщо у людини група крові А, їй можна переливати групи А і О.
 2. Якщо у людини група крові B, можна переливати B і O.
 3. Якщо група крові АВ, можна переливати будь-яку кров. Немає антитіл – немає проблем.
 4. Людям з групою О можна переливати тільки кров групи О. Зате вони можуть стати донорами для будь-якої групи, адже у них немає антигенів, а значить, проти такої крові не будуть боротися ні альфа, ні бета антитіла.

Однак при переливанні враховують не тільки групу крові, але і резус-фактор.

Що таке резус-фактор

Резус-фактор – це білок d-антиген на поверхні еритроцитів. Якщо у вас є цей білок, резус-фактор позитивний (Rh+), якщо ні — негативний (Rh–).

Якщо людина з Rh-отримає кров з D-антигеном, її організм почне виробляти D-антитіла. Це може викликати руйнування еритроцитів. Тому резус-негативна кров відповідної групи може переливатися будь-якій людині, а ось резус — позитивна – тільки людям з Rh+. При цьому людей з негативним резус-фактором у світі набагато менше, ніж з резус-позитивним, — всього близько 15%.

Крім переливання крові, людям з Rh-потрібно враховувати свою винятковість і при плануванні вагітності. Якщо у жінки з Rh-з’явиться плід з Rh+, трохи його крові може увійти в контакт з кров’ю матері, що закінчиться появою антитіл. У першу вагітність це не представляє проблем, але в другу і наступні, якщо у жінки буде дитина з Rh+, антитіла можуть пройти через плаценту, пошкодити клітини крові дитини і викликати анемію.

Як визначають групу крові і резус-фактор

У лабораторії проводиться аналіз: в зразки крові додають реагенти з антитілами альфа і бета і дивляться на реакцію.

Якщо в крові є антиген а, еритроцити почнуть злипатися, коли додадуть анти-B, і навпаки — кров з антигеном B буде злипатися, коли додадуть анти-А. Кров групи АВ не дасть реакції на будь-які антитіла, а кров групи О відреагує на все.

Те ж саме з резус-фактором: в кров просто додають анти-D. Якщо реакція є — у людини Rh+, якщо немає — Rh–.

Чи впливає група крові на щось ще

За групою крові намагаються вгадувати характер, підбирати дієту і професію. Особливо це поширене в Японії – там по групі крові можуть вибирати співробітника або партнера, купувати їжу і навіть рушники.

Всі ці класифікації знаходяться на рівні гороскопів — багато хто вірить, але доказів немає. Ми розглянемо деякі взаємозв’язки, що мають під собою основу з наукових досліджень.

Ці особливості враховуються в дієті Пітера Д’адамо (Peter D’adamo) по групах крові. Однак на сьогоднішній день немає жодного серйозного дослідження, що доводить ефективність його дієти.

Фізичні показники

Група крові впливає на фізичні показники: силу, потужність, швидкість і координацію.

Група крові O (I)

Люди з цією групою крові частіше за інших зустрічаються серед елітних спортсменів, особливо легкоатлетів і борців. Вони витривалі і швидко домагаються успіху в різних видах спорту. Люди з I групою крові схильні до вибухової роботи: спринтів, єдиноборств, важкої атлетики.

Що спробувати: легку атлетику, біг на короткі дистанції, єдиноборства, важку атлетику.

Група крові А (II)

Люди з другою групою крові мають низьку тренованість в бойових мистецтвах, але при цьому домагаються успіхів в технічно складних видах спорту. Великий відсоток людей з II групою крові зустрічається серед важкоатлетів і гімнастів, в ігрових видах спорту.

Що спробувати: важку атлетику, гімнастику, теніс, футбол, волейбол, хокей, баскетбол.

Читайте також:  Вчені розповіли, що найкраще їсти на сніданок

Група крові B (III)

Для цієї групи крові характерні хороші швидкість і координація, висока тренованість — здатність домогтися великих результатів за короткий час. Люди з III групою крові частіше досягають успіху в єдиноборствах та інших видах спорту, для яких важливі швидкість і координація.

Що спробувати: бокс та інші єдиноборства, функціональне багатоборство.

Група крові AB (IV)

Для людей з IV групою крові характерна сила. Таким людям підійдуть силові види спорту, для яких не потрібна швидкість рухів, наприклад пауерліфтинг.

Що спробувати: пауерліфтинг, стронгмен.

Ці дані можна використовувати для пошуку свого виду спорту, проте не варто сприймати їх як непорушні правила. Є багато інших показників, що впливають на успіх, наприклад кількість м’язових волокон певного типу і особливості нервової системи.

Якщо ж ви не збираєтеся змагатися і будувати кар’єру в спорті, можете забути про ці особливості і орієнтуватися тільки на свої відчуття і бажання.

На аматорському рівні ви можете займатися будь-яким видом спорту незалежно від групи крові, підтримувати здоров’я і отримувати задоволення на тренуваннях.

Особистість

Кілька досліджень намагалися виявити зв’язок між групою крові та особистістю, використовуючи популярні психологічні тести.

Австралійське дослідження за участю 240 жінок і чоловіків не виявило зв’язку між особистістю і групою крові. Це не вдалося ні канадським вченим після опитування 400 осіб, ні американським дослідникам після аналізу даних понад 2,5 тисячі тайванських студентів.

Навіть японські вчені прийшли до висновку, що взаємозв’язок особистості і групи крові становить менш ніж 0,3%. Таким чином, немає серйозних підстав вважати, що група крові якимось чином впливає на характер.

Висновки

 1. Група крові і резус-фактор важливі для переливання крові. Якщо групи крові не збігаються, може початися аглютинація-злипання еритроцитів.
 2. Група крові має деякий вплив на травлення, проте дієта по групах крові не довела свою ефективність.
 3. Група крові впливає на ризик ССЗ і раку, але не є визначальним фактором у виникненні цих захворювань.
 4. Група крові не впливає на характер і не визначає особистість.

 

ukrhealth.net/chomu-u-lyudej-rizni-grupy-krovi-i-na-shho-tse-vplyvaye4633/

Наукові джерела:

 • Blood Groups and Red Cell Antigens, source
 • Rh factor blood test, source
 • Blood types & food allergies, source
 • Blood type and personality, source
 • Personality, blood type, and the Five-Factor Model, source

 

(Visited 37 times, 1 visits today)
Оставить комментарий

Отправить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *