• Архів газети
  • Історія
  • Про видання
  • Контакти
  • Рекламодавцям
  • Обрати мову сайту
  • Українська
  • Русский
Газета МИГ
  • Новини Запоріжжя
    • ЖКГ, Транспорт
    • Підтримка
    • Фінанси, економіка
    • Культура, навчання
    • Спорт
  • Україна та Світ
  • Інфографіка
  • Спецпроєкти
    • Стійке Запоріжжя
    • Факти – ліки проти фейків
    • Цікаво
    • Світ допомагає відновлювати Україну
    • Запорізькі крафтовики
    • Виконані
      • Слово правди – наша зброя
      • Запоріжжя: 45 км до лінії фронту
      • Правда кривду переможе!
        • Cпецвипуск 6
        • Cпецвипуск 5
        • Cпецвипуск 4
        • Cпецвипуск 3
      • Громадськість за здорове місто
      • Коронавірус під мікроскопом
    • Архів PDF
    • Євроінтеграція
      • Реформи
      • Україна-ЄС
    • Дивовижне Запоріжжя
      • Історія успіху
      • Персони
      • Точка на карті
  • Фото і відео
  • Публікації
    • Політика
    • Споживач
    • Соціальна сфера
    • Медицина, екологія
    • Мистецтво, дозвілля, туризм
    • Різне
  • Важливо
Газета МИГ
No Result
View All Result

Спецпроєкти Чому цього сезону так суттєво подорожчали овочі та фрукти

Чому цього сезону так суттєво подорожчали овочі та фрукти

by Светлана
in Cпецвипуск 20, Світ допомагає відновлювати Україну, Спецпроєкти
0
У яку суму обійдуться запоріжцям святкові страви на зимові свята
2.3k
VIEWS

До початку повномасштабної війни Запорізька область виробляла достатню кількість овочів і фруктів для покриття власних потреб у цій продукції. Більшу частину овочів, фруктів та ягід вирощували в Ка́м’янсько-Дніпро́вському та Мелітопольському районах.

Але після тимчасової окупації російськими військами цих територій, кількість овочевої та ягідної продукції власного виробництва, яка залишилася доступною для запоріжців, скоротилася в рази. Тому потреба забезпечується за рахунок завозу овочів та фруктів з інших регіонів України та експорту.

І вже тільки ці обставини впливають на підвищення рівня цін у регіоні.

За словами директорки Департаменту агропромислового розвитку Запорізької ОДА Валентини Крамаренко, понад 90 відсотків картоплі та майже 89 відсотків овочевих культур наразі вирощується в невеликих приватних господарствах населення, що не дає можливості спрогнозувати й отримати повну інформацію про об’єми виробництва.

Достеменно відомо, що у 2024 році сільгосппідприємствами області за оперативною інформацією було вироблено 448 тонн плодово-ягідної продукції (для порівняння: на 1 жовтня 2020 року було вироблено 36,1 тис. тонн) з площі 442 га.

Запорізькі садівники передусім вирощують яблука, грушу, черешню, вишню, персик, абрикос, сливу та аличу.

Також вирощено 15,75 тис. тон картоплі на площі 1,5 тис. га та 18,4 тис. тон інших овочів на площі 1,4 тис. га (на 1 жовтня 2020 р. в області було зібрано овочів відкритого ґрунту 155,8 тис. т).

Запорізькі овочівники вирощують переважно капусту, цибулю, моркву, буряк столовий, помідори та огірки.

Для зберігання овочевої та плодово-ягідної продукції на підконтрольній Україні території області у сільгосптоваровиробників є в наявності 8 сховищ ємністю 2,65 тис. тонн, у тому числі з холодильним обладнанням на 0,35 тис. тонн.

Але вищеназвані обставини не пояснюють того, чому в 2024 році ціни на овочі в декілька разів обігнали ціни попереднього року і продовжують зростати. Чому так відбувається?

За інформацією ГУ Держпродспоживслужби у Запорізькій області, у 2024 році в порівнянні з 2023-м, ціни на капусту білокачанну зросли майже в 3,5 рази, на моркву в 2,4 рази, на картоплю в 2,9 рази.

Таке суттєве зростання цін на овочі, як пояснюють у Департаменту агропромислового розвитку Запорізької ОДА, пов’язано із травневими заморозками та зі складними літніми погодними умовами, тобто аномальною спекою.

Крім того, на рівень цін вплинуло здорожчання всіх складових виробництва овочів – це електроенергія, добрива, паливно-мастильні матеріали тощо.

Експерти agronews.ua відмічають, що в Україні овочі вирощують переважно у відкритому ґрунті, тобто без використання теплиць чи парників. У секторі працюють невеликі фермери та власники приватних домашніх господарств. Високі температури та нестача опадів мали кілька наслідків. По-перше, ґрунтові овочі або не вродили, або виявилися значно гіршої якості, тож фермери не могли зібрати запланований урожай для продажу. По-друге, навіть тепличні овочі, що росли у більш контрольованому середовищі, постраждали від аномальної погоди, адже допоміжні сітки не могли повністю закрити пекуче сонце.

У підсумку під час сезону, який мав бути найдешевшим завдяки овочам з відкритого ґрунту, ціни не опустилися до мінімуму, адже продукції з полів зібрали значно менше. Крім того, у країні пришвидшилася інфляція, що тисне на собівартість.

Дещо інша ситуація з помідорами та огірками. Пропозиція, яка влітку завжди складалася з масового збору врожаю з відкритого ґрунту, не надійшла на ринок. Рослини просто не виросли. Вони виросли лише в невеликих господарствах, які могли збільшувати полив і ховати рослини від спеки.

Тож на полиці супермаркетів та ринків потрапили переважно тепличні овочі. Така продукція дорожча у виробництві. До того ж урожай у теплицях теж зменшився через спеку, тому пропозиція була значно менша за обсяги попередніх років.

За прогнозами експертів, найімовірніше вартість овочів і надалі зростатиме.

Взимку ціни на овочі та фрукти зазвичай підвищуються через сезонне зменшення пропозиції та збільшення витрат на зберігання. Тому до кінця першого півріччя 2025 року можливе щомісячне зростання цін на плодоовочеву продукцію на 5-7 відсотків.

Щодо державної допомоги

За даними Департаменту агропромислового розвитку ЗОДА, державна допомога у галузі овочівництва надається відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21 червня 2022 року № 738 «Деякі питання надання грантів бізнесу». Серед її переваг – можливість для кожного бажаючого створити чи розвивати власний бізнес за напрямками «Своя справа», «Свій сад», «Своя теплиця», «Новий рівень».

Гранти надаються у розмірі до 70 % вартості проєкту, але не більше 10 млн грн на сад та 7 млн грн на теплицю. Заявник має профінансувати власними або кредитними коштами не менше 30 % вартості проєкту.

Обов’язковою умовою є працевлаштування потрібної кількості працівників. Для садів – від 5 до 10 постійних і 125-425 сезонних працівників залежно від найменування насаджень. Для теплиць – не менше 4 постійних та 10 сезонних працівників на гектар площі модульної теплиці.

Гранти можна отримати для висадки та облаштування нового саду, ягіднику, винограднику та на будівництво модульної теплиці з умовою створення нових робочих місць або залучення до роботи у фермерському господарстві нових членів господарств.

Але! На сьогодні цим видом допомоги, нажаль, не скористався ні один сільгосптоваровиробник області, хоча Департамент агропромислового розвитку облдержадміністрації постійно інформує аграріїв щодо зазначеної грантової підтримки.

Світлана ШКАРУПА,

фото авторки та з відкритих джерел

Tags: Валентина Крамаренкопрогнози цін на овочі 2025 рЦіни на овочі та фрукти 2024чому так подорожчали овочі

Новини від МИГа mig.com.ua в Telegram та Instagram та facebook. Підписуйтесь на наші канали https://t.me/migcomua та facebook та  Instagram

Previous Post

Нові чари старої казки: «Золотоволоска» на сцені Театрі ляльок

Next Post

Експоліцейського з Запоріжжя судитимуть за збут наркотиків

Светлана

Related Posts

Курортна Кирилівка на Запоріжжі нині виглядає як Антарктида
Дивовижне Запоріжжя

Курортна Кирилівка на Запоріжжі нині виглядає як Антарктида

14/02/2026
899
14 лютого – Всесвітній день кіно
Календар

14 лютого – Всесвітній день кіно

14/02/2026
766
У сьомий день Олімпіади-2026 розіграють 7 комплектів медалей: коли вболівати за українців
Календар

Програма ТК «Суспільне Запоріжжя» на суботу, 14 лютого

14/02/2026
786
Церковне свято 14 лютого: що не слід лікувати цього дня, бо не буде користі
Календар

Церковне свято 14 лютого: що не слід лікувати цього дня, бо не буде користі

14/02/2026
788
13 лютого – Всесвітній день радіо
Календар

13 лютого – Всесвітній день радіо

13/02/2026
987
Next Post
Експоліцейського з Запоріжжя судитимуть за збут наркотиків

Експоліцейського з Запоріжжя судитимуть за збут наркотиків

Щоденники війни

Сили оборони (серед іншого) уразили у Криму російський транспортно-десантний катер

росіяни вдарили по Пологівському району

Упродовж доби окупанти завдали 655 ударів по 41 населеному пункту

ППО знешкодила 91 зі 112-ти безпілотників, якими росія з вечора атакувала Україну, – ПС ЗСУ

Орієнтовні втрати ворога на 14 лютого: 1 252 020 (+1070) осіб, 1645 (+3) РСЗВ, 29 (+1) кораблів

Запоріжець передавав ворогу координати для ударів по місту

Важливо

Що таке гендерна чутливість і як її розвинути (перевір себе)

Електронний щит України: як інженери створюють революційний протидроновий захист

ТОП-10 страв, які легко приготувати в мультиварці

Ефірні олії: природні аромати та їх застосування

Глечики та графини: чим відрізняються і де використовувати

Щеплення перед школою: турбота, що формує імунітет на роки

Публікації

Місто як простір для монументального мистецтва

Історія Червоної Забори, якої більше нема у зведеннях про обстріли

“Моя задача – допомогти українцям, які підтримують українців”, –  засновник Project Victory Ukraine

У Запоріжжі попрощаються зі студентами, які загинули від удару ворожого дрону

Триває виставка Apricity, розпочався аукціон робіт Катерини Носаль

З полону звільнили морпіха з Бердянська, підрозділ якого росіянам здав командир

Цікаво

“51 см суцільного щастя”: Бех і Романчук стали батьками

Погода у Запоріжжі 14-15 лютого – детальний прогноз синоптиків

“Суспільне” підписало з LELÉKA договір на участь у “Євробаченні-2026”

Не “голольод”: як правильно називати слизьку дорогу українською

У Китаї встановили новий світовий рекорд, піднявши у небо 22 580 дронів (відео)

Вчені стверджують, що кофеїн може захищати здоров’я мозку

Календар

Сили оборони (серед іншого) уразили у Криму російський транспортно-десантний катер

Курортна Кирилівка на Запоріжжі нині виглядає як Антарктида

росіяни вдарили по Пологівському району

Oтримуйте нoвини швидше з дoпoмoгoю нaшoгo Telegram-кaнaлa: https://t.me/migcomua

Газета МИГ
  • «Факти – ліки проти фейків» PDF архів
  • Архів PDF Світ допомагає відновлювати Україну
  • Архів PDF
  • Слово правди – наша зброя
  • PDF Архів газети
  • Історія
  • Про видання
  • Контакти
  • Рекламодавцям
  • Українська

Контакти

Адреса редакції:
м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 152, , 5 поверх
Адреса для кореспонденції:
а/с 8030, м. Запоріжжя, індекс 69095 Приймальня (061) 7875211,
[email protected]
Сайт mig.com.ua створено для поширення інформаційного контенту під брендом "МИГ". Матеріали сайту готуються і редагуються співробітниками ТОВ "Газета МИГ".
Сайт отримав гранти від Фонд Східна Європа, Празький центр громадянського суспільства та Асоціації «Незалежні регіональні видавці України».
Рекламна служба газети та сайту:
[email protected] ,
[email protected]
Статті у розділі "Важливо" можуть бути комерційною або спонсорською інформацією .
Адміністратор сайту:
[email protected] [email protected]
Використання матеріалів, опублікованих на сайті, дозволяється із зазначенням посилання на офіційний сайт газети МИГ

Мітки

ЄС БПЛА Бердянськ ДСНС ДСНС Запоріжжя ДТП Запоріжжя Запорізька область Мелітополь НПУ Новини Запоріжжя Новости Запорожья ПРОГНОЗ Украина адреси вибухи відключення війна війна з рф графіки гроші допомога діти електроенергія запорізький напрямок кримінал новини новини_Запоріжжя обстріл обстріли окупація погода пожежа поліція поліція_Запоріжжя ремонт руйнування рух рятувальники світло синоптик суд транспорт час черги

© 2026 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.

  • Русский
  • Новини Запоріжжя
    • ЖКГ, Транспорт
    • Підтримка
    • Фінанси, економіка
    • Культура, навчання
    • Спорт
  • Україна та Світ
  • Інфографіка
  • Спецпроєкти
    • Стійке Запоріжжя
    • Факти – ліки проти фейків
    • Цікаво
    • Світ допомагає відновлювати Україну
    • Запорізькі крафтовики
    • Виконані
      • Слово правди – наша зброя
      • Запоріжжя: 45 км до лінії фронту
      • Правда кривду переможе!
      • Громадськість за здорове місто
      • Коронавірус під мікроскопом
    • Архів PDF
    • Євроінтеграція
      • Реформи
      • Україна-ЄС
    • Дивовижне Запоріжжя
      • Історія успіху
      • Персони
      • Точка на карті
  • Фото і відео
  • Публікації
    • Політика
    • Споживач
    • Соціальна сфера
    • Медицина, екологія
    • Мистецтво, дозвілля, туризм
    • Різне
  • Важливо
Рекламодавцям
No Result
View All Result