Майже кожного буднього ранку коло одного із будинків на центральному проспекті збирається чимала група людей, які чекають на початок робочого дня у Благодійній організації «Карітас Маріуполь». Це вимушені переселенці не лише з цього міста-мученика, а й з багатьох інших тимчасово окупованих куточків українського південного сходу.
Про те, як у Запоріжжі п’ятий місяць працює ця організація, «МИГ» дізнавався у менеджерки з комунікацій Світлани Корабльової.
Як розповіла пані Світлана, Благодійна організація «Парафіяльний благодійний фонд «Карітас Маріуполь» як частина Карітасу України* був створений у 2015 році задля здійснення соціальної роботи серед постраждалих від російської агресії мешканців Донеччини. Не тільки тих, що переїхали на підконтрольні Україні території, а й тих, що залишалися в «сірій зоні». Очільник цього осередку і настоятель маріупольської парафії Преображення Господнього – отець Ростислав Спринюк.
Широкомасштабне вторгнення 24 лютого 2022 року поцілило Маріуполь одним із перших. На початку березня росіяни розбомбили офіс «Карітасу Маріуполя», загинуло кілька працівників…. У середині березня благодійна організація евакуювалася до Запоріжжя. Тут вона отримала прихисток у місцевій Парафії “Матері Божої Неустанної Помочі”, де розгорнула власну діяльність за кількома напрямками.
Перш за все, це гуманітарна допомога. Продуктові та гігієнічні набори (на сім’ю) з чітко вказаним на коробках вмістом видаються щоденно усім, хто має довідку переселенця. Спочатку зареєстрованим сім’ям їх видавали двічі на місяць, але потік людей, що рятуються від обстрілів, за ці місяці не дуже змілів. Аби допомогти у першу чергу новоприбулим, продукти тепер видаються вимушеним переселенцям раз на місяць. Загалом за час роботи «Карітас Маріуполь» у Запоріжжі гуманітарну допомогу отримали близько десяти тисяч сімей.
Другим завданням благодійної організації є допомога у поселенні. Найбільш вразливим категоріям [багатодітним сім’ям, людям з інвалідністю тощо] «Карітас Маріуполь» надає гранти на тримісячне проживання.
Організація опікується також дев’ятьма шелтерами [прихистками], у кожному з яких знайшли тимчасове житло більше ста родин. Аби зробити їхнє перебування більш комфортним, до шелтерів передаються засоби гігієни, пральні машини, інша побутова техніка тощо.
В офісі Карітасу діє Дитячий центр. Поки дорослі вирішують свої справи, з дітлахами працюють аніматори та соціальні педагоги, які проводять з дітлахами різноманітні майстер-класи та розраджують їх іграми та малюванням.
Задля задоволення духовних потреб дорослих і малюків фахівці та фахівчині організації налагоджують співпрацю з культурними закладами Запоріжжя. Нещодавно бажаючі побували на екскурсії до Музею архітектури Запоріжжя, де познайомилися з історією нашого міста.
Двоє юристів допомагають вирішити правові питання – від консультацій до вирішення проблеми, як то кажуть, «під ключ». Надається і психологічна підтримка – дорослим і дітям, у групах та індивідуально, в офісі та шелтерах.
“Ми також взаємодіємо з навколишніми громадами, – розповідає Світлана Корабльова. – Наприклад, для однієї з громад придбали генератор на сонячних панелях, який забезпечить постачання електроенергії у разі екстремальних подій. У кількох інших громадах працюємо над питанням забезпечення людей питною водою”.
Ну, і тим людям, які вирішили переїхати подалі, «Карітас Маріуполь» допомагає вирішити питання безпечної евакуації.
Треба додати, що до «Карітасу Маріуполь» люди приходять не тільки, щоб отримати допомогу, а й щоби її надати. Зокрема, запоріжці принесли до офісу організації чимало книжок для бібліотеки, які без вимоги їхнього повернення видаються спраглим до писемного слова. Молода переселенка з Оріхівського району поділилася зайвим дитячим одягом та автокріслом з тими, хто цього потребує найбільше.
“А нещодавно до нас із подарунками для переселенців завітала мешканка Запоріжжя Євдокія Трифонівна, – розповіла пані Світлана. – Із свого власного бюджету вона придбала олію та макарони, а ще – принесла посуд. І дуже вибачалася, що не змогла принести більше та не хотіла, щоб ми розповідали про її доброчинство…”
Разом – до Перемоги!
Ганна Чуприна, фото автора і з соцмереж
ДОВІДКОВО
Інформація про послуги, які надає «Карітас Маріуполь», розповсюджується на сторінках організації у соціальних мережах, месенджерах і тематичних групах.
Отримати допомогу може кожна родина, яка виїхала з тимчасово окупованих територій України. Звертатися за адресою: проспект Соборний, 156.
Графік роботи
Понеділок-четвер: 10.00 – 16.00.
*«Карітас України» започатковано Греко-Католицькою Церквою України 28 років тому. Цей благодійний фонд входить в одну з найбільших міжнародних мереж благодійних організацій у світі та Європі. Слово «Сaritas» означає водночас любов і милосердя, співчуття та благодійність.
Робота «Карітас України» сфокусована на 6 основних напрямках:
• Допомога дітям, молоді та сім’ям, які перебувають у кризі
• Охорона здоров’я
• Допомога людям з особливими потребами
• Соціальні проблеми міграції
• Допомога в надзвичайних ситуаціях
• Розбудова громад