Нагадуємо, що минулої весни готувалась до друку четверта книжка відомих запорізьких краєзнавців, наших постійних авторів Юрія Вілінова та Сергія Шишкова. Знайомимо читача із деякими матеріалами збірки.
Омела: ласощі для омелюхів, ліки і захист від упирів
Навесні у нас часто можна спостерігати цілі зграї гарних чубатеньких пташок завбільшки зі шпака, із дуже своєрідним оперенням: загальний тон рожевувато-сірий з кофейним відтінком, на кінці хвоста яскрава жовта поперечна смуга, чорна пляма на горлі, махові чорні пера з білими та жовтими облямівками, а на кінці крил можна роздивитися червоні плямки, утворені зроговілими пластинками. Це омелюх [рос. – свиристель]. Зустрічаються омелюхи на всій території України круглий рік, але весною «підтягуються» у наші краї – ближче до раннього тепла. У Запорізькій області можна бачити, як вони живляться на ягідних деревах, наприклад, на горобині. Але особливими ласощами для них є омела біла, звідки й походить їхня українська назва. Більше того, вони ще й садівники цієї таємничої лікарської рослини – напівпаразита [латиною Viscum album L.], яка у нашому регіоні не дуже приживається. У Криму омели багато, північніше від нас – теж. На Полтавщині взагалі рідко зустрінеш дерево у лісосмугах вздовж доріг, яке не обсіли б оті зелені клубки. Дуже помітно це коли опадає листя, омелові кулі на голих деревах залишаються зеленими і хіба тільки трохи тьмяніють кольором. Паразитує омела на тополях, вербах, дубах, кленах, березі, липі, в’язі, на грушах та яблунях, дуже рідко навіть на сосні. Цвіте омела з лютого, у березні та квітні, а під кінець травня з’являються білі ягідки. Ягоди всередині дуже клейкі, отож, коли омелюхи їх наїдяться, то не можуть просто, аби як справити нужду і обтираються гузничком об гілку. Насінина залишається на гілці у посліді і з цього живильного середовища тут же починає вростати пагінцем у дерево. До всього, ягоди містять ще й отруйні алкалоїди, які омелюх адсорбує, клюючи мінеральні глини.
Про лікувальні властивості омели людина набула знань і досвіду досить давно. Листочки прикладають при наривах, використовують як знеболювальне, витяжка знижує артеріальний тиск і добре впливає на роботу серця. У народній медицині використовують омелу як глистогінний та кровоспиняючий засіб, а особливо при різного роду жіночих хворобах. За виразом В.К. Терлецького [«Дивовижне у світі рослин»], омела – “це надзвичайний витвір природи, у якому поєднуються оригінальність з винахідливістю, підступність з корисністю”.
І все ж далеко не кожній лікарській рослині надавалося людиною стільки почестей, як омелі, і саме ото через її незвичність і загадковість. Наприклад, давні галльські друїди заготовляли омелу надзвичайно пишно. Напередодні в кроні дерева, звідки мали зрізати кущ священної омели, будували поміст. Вранці під співи урочистих гімнів туди підіймався старший друїд у супроводі незайманих дівчат. Усі присутні були босоніж, вдягнені у чисті білі одежі. Кущ зрізався тільки золотим ножем-серпом, а у цей час під деревом приносили у жертву двох білих волів. Перед зрізаною омелою під співи і танці друїдів схилялося усе плем’я, і ще довго потім тривав обряд священнодійства, тільки після якого, як вважалося, зілля ставало непоборним проти усіляких хвороб і напастей. [За В.К. Терлецьким].
Листя омели і деревина [а короткі вилчасті гілки іноді досягають значної товщини] пахнуть неприємно, якимось важким, навіть гнітючим духом.
Із містичної романістики мало кому з читачів невідомо, що усяка чортівня, а зокрема особливо вампіри бояться часнику – через його різкий запах, між іншим насправді дуже фітонцидний. Так ось, за народними переказами, омела не менш «радікальний засіб» захисту яремної вени від кровососів. Варто тільки спиляти гілку омели, висушити її [вона, коли сохне, дуже коробиться] і виготовити із неї натільний хрестик.
Правда, думається, носити на шиї [а це досить близько до власного носа] хрестик із смердючої омелової деревини, мабуть, так само неприємно, як і підвісити туди часничину. Хіба тільки, коли вже надто настирливо упирі напосядуть. А цікаво перевірити, може, цей «рецепт» ще й комарів відганяє? Ті ж іще кровопивці!