кремлівські ЗМІ насилу впоралися з ситуацією, що швидко розвивалася, пов’язаною з заколотом Вагнера. Зараз російська екосистема FIMI займається відновленням авторитету Путіна та переписуванням хронології подій. Про це у черговому огляді повідомляє EUvsDisinfo – флагманський проєкт Оперативної робочої групи зі стратегічних комунікацій Європейської служби зовнішньополітичної діяльності.
Проте кремлівська машина була зайнята іншими ключовими темами.
Радар експертів зафіксував такі фейки та маніпуляції:
- Росія начебто попередила ООН, що Україна підірве Каховську дамбу.
Ні! – заперечують європейські експерти. Опублікований лише через кілька днів після подій у вихідні в Росії, це типовий кремлівський трюк, щоб зняти фокус і переключити увагу на щось інше. Диверсія російськими військами на Каховській дамбі є великою техногенною екологічною катастрофою. Наукові дані щодо вибуху вказують на одного винуватця: російські війська тоді контролювали цю частину дамби. Неважливо, скільки разів повторюється брехня. Це залишається ганебною брехнею. - Іноземні агенти начебто готують бойовиків за кордоном для захоплення влади в Білорусі. Також опублікований незабаром після подій у Пригожина, цей твір демонструє параною та конспірологічне мислення. Обидва є класикою в підручнику маніпуляцій як у Москві, так і в режимі Лукашенка в Білорусі, який ми докладніше розглядаємо тут.
- Ситуація в Україні є “результатом” гібридної війни проти Росії. Якщо в тирадах Євгена Пригожина і був хоч якийсь сенс, то він полягав у викритті мотивів Кремля та Путіна для загарбницької війни проти України. Це не мало нічого спільного з НАТО чи «неонацистами». І МКС не є інструментом гібридної війни. Війна в Україні відбувається через відкриту агресію Москви, а нестабільність, з якою стикається система Путіна в Росії, є внутрішньою проблемою, яка є самою собою.
Ілюстрація EUvsDisinfo
*Основною метою проєкту EUvsDisinfo є підвищення рівня обізнаності громадськості щодо дезінформаційних операцій Кремля та розуміння нею таких операцій, а також надання громадянам у Європі та поза її межами допомоги у формуванні стійкості до маніпуляцій з боку джерел цифрової інформації та засобів масової інформації.