Враховуючи нетипово прохолодну весну 2021 року та з метою уточнення строків початку весняно-літньої нерестової заборони на внутрішніх водоймах Запорізької області фахівці Запорізького рибоохоронного патруля та науковці Інституту рибного господарства НАН України проводять біологічний аналіз ранньонерестуючих видів риб для нашого регіону.
Нагадаємо, що у річкових риб є багато різних біоритмів, які визначають їх життєдіяльність, в тому числі і терміни початку нересту. Найважливішими нерестовий факторами вважаються освітленість і температура води. Якщо ці фактори не проявляються одночасно, то риби або не йдуть на нерест, або йдуть на нього, а потім нерест зупиняється ікра розсмоктується (по-науковому, відбувається її ресорбція). До того ж у представників навіть одного виду в різних водоймах терміни настання нересту відрізняються, відбувається це знову-таки через різницю в часі проявів нерестових факторів.
Основним джерелом для збору іхтіологічного матеріалу є промислові улови, з яких фахівці відбирають зразки річкових видів риб, які йдуть на нерест одними з перших. Наприклад, щука, окунь, плітка та ін.
При проведенні біологічного аналізу вимірюють довжину риби, визначають її вагу, стать і стадію зрілості статевих продуктів, беруть луску для визначення віку, визначають вагу статевих залоз.
Враховуючи гідрометеорологічні обставини та проведені біологічні аналізи можна вже сьогодні припустити, що нерест цього року буде пізній, а тому строки весняно-літньої заборони на вилов водних біоресурсів можуть бути перенесені з початку квітня на 5-10 квітня.