Під час пандемії найважче доводиться організаторам масштабних мистецьких подій, особливо дитячих. Спрямованих не лише на демонстрацію в ZOOM окремих досягнень чи їхнє онлайн-обговорення членами журі, а й на навчання в багатому різноманітті.
Успішним прикладом подолання усіх та всіляких труднощів стало проведення ХІІ Всеукраїнського відкритого дитячо-юнацького фестивалю-майстерні авторської пісні «Сонячний зайчик», що багато років відбувається на базі Міського палацу дитячої та юнацької творчості під егідою Міністерства освіти та науки наприкінці осені.
Цього року турбулентні хвилі карантинних обмежень сплутали чіткі плани, і Положення про проведення фестивалю-майстерні організаторам довелося писати двічі: на початку року (як звичайно) і в серпні, коли стало зрозуміло, що хоч круть-верть, хоч верть-круть, а без дистанційки не обійтися.
Палац творчості не зміг прийняти до своїх гостинних стін учасників «Сонячного зайчика», але його керівництво надало всебічну підтримку заходу в межах можливого.
Як обвести пандемію навколо пальця
Рушійною силою «Сонячного зайчика-2020», у якому взяли участь діти та молодь у віці від шести до 21 року, традиційно виступив Театр поетичної пісні Олени Алексєєвої. Художня керівниця та актори бездоганно організували триденну напружену роботу з ранку до вечора 98 учасників з Києва, Харкова, Дніпра, Запоріжжя, Полтави, Чернігова, Сум, Львова та Стрия (Львівська область), Слов’янська та Бахмута (Донецька область), Шепетівки й Нетішина (Хмельницька область) . Як висловився багаторічний викладач фестивалю, керівник Київського експериментального театру авторської пісні «ЕТАП» Микола Чернявський, пандемію вдалося обвести навколо пальця, техніку приборкати, а атмосферу присутності створити до такої міри, що він особисто на фінальній педраді кілька разів обмовився: “Коли діти поїдуть по домівках…”
Цей успіх завдячує перш за все непересічному авторитету та працездатності Олени Алексєєвої, яка надихнула свою команду і друзів на шляхетне партнерство заради дітей. Зокрема, харківський інтернет-клуб авторської пісні «Співаємо разом!» (керівник Олег Риженко) надав безкоштовну можливість три дні користуватися безлімітною ZOOM-платформою.
Це, у свою чергу, дозволило технічній службі фестивалю (музичний керівник Театру поетичної пісні Жан Сєлєзєнєв та актор і музикант Кирил Алексєєв, який працював з Києва) напередодні вивести усіх учасників та педагогів на технічну репетицію, допомогти кожному слушною порадою та, навіть, практично… Під час фестивалю до адміністраторів долучилися модератори окремих заходів з числа учасників попередніх фестивалів, яких тепло називають «перезайцями».
Незважаючи на нестандартну ситуацію, фестиваль розпочався за доброю традицією з зустрічі-знайомства «Гітара по колу» . Як розповіла керівниця фестивалю Олена Алексєєва, кожен учасник у себе вдома перед екраном монітора представив себе виконанням твору, а тим часом викладачі розподілили дітей по чотирьох майстернях (окремих кабінетах в ZOOM), які надалі працювали одночасно.
- Виконавську майстерність та композиторську творчість викладав методист Київської Школи Джазового та Естрадного мистецтва Олег Рубанський.
- З авторами пісень працював Микола Чернявський.
- Сумський поет, журналіст, директор «Агенції творчих подій» Ігор Касьяненко опікувався молодими поетами.
- А найбільш підготовлені учасники створювали унікальний заключний концерт-виставу й одночасно навчалися режисурі під керівництвом багаторічної режисерки програм та вистав Театру поетичної пісні, нині киянки Олени Гаджилової.
Педагоги добре пам’ятали, що ведуть майстер-класи не «вживу», і потрібно бути надвідповідальними, аби не образити дитину необережним словом, а, навпаки, зробити все для розвитку кожної особистості, приділивши їй максимум уваги.
Приборкання норовливої… техніки
Окремим явищем стали кілька лекцій, надзвичайно актуальних у нинішніх умовах карантинного існування.
Олена Алексєєва акцентує, що досвід роботи в ZOOM-платформах не те що не вивчений, а навіть системно не зартикульований. Більшість статей в Інтернеті на цю тему викладена іноземними мовами і мало чим може допомогти нефахівцю. Тому організатори запропонували дітям та педагогам лекції:
- «Особливості використання ZOOM-платформ для музичних трансляцій (доповідач – знаний звукорежисер-акустик, музикант-мультиінструменталіст Лев Кузнецов),
- «Створення власного музичного кліпу в домашніх умовах» (доповідач – музичний керівник Театру поетичної пісні Жан Сєлєзєнєв),
- «Створення спільного музичного ролику віддаленими учасниками» (доповідачі – керівниця дитячого бардівського театру «На Подолі» Олена Лисенко та її 14-річна донька Валерія).
Остання лекція створила враження справжньої «бомби». Один з керівників колективів зізнався, що аби те саме пояснював професіонал, то він би нічого не зрозумів й закомплексував. А тут усе стало на свої місця, він повірив у себе і захотів спробувати.
Керівниця гуртка пісенної поезії «Обрій» Запорізького гідротехнічного технікуму ЗНУ Ганна Кіящук додає, що фестиваль для керівників колективів став потужним триденним курсом підвищення кваліфікації. У тому числі завдяки лекціям про:
- юридичні аспекти оформлення авторських прав в авторській пісні (доповідач – Дмитро Долгов),
- особливості викладання гри на гітарі для початківців дистанційно (доповідач – Борис Бєльський),
- сутність методу «п’яти запитань» у сценічному втіленні пісні та вірша (доповідачка – Олена Гаджилова).
- А Сергій Рубашкін провів цілий тренінг з контакту з глядачем, особливу увагу приділивши розкриттю голосу.
Організатори та педагоги відкрили нові позитивні моменти дистанційного проведення «Сонячного зайчика». У ньому могли взяти участь діти, що несподівано захворіли, і за нормальних обставин не змогли би приїхати до Запоріжжя. А ще до перегляду заходів змогли доєднатися батьки. Набутий досвід також дозволить у майбутньому долучати до фестивалю педагогів та знаних метрів авторської пісні, які мешкають у Німеччині, Ізраїлі, США, ближньому зарубіжжі. І робити відкриття у самій Україні.
Дитяча авторська пісня в Україні є!
Цього року таким відкриттям стало знайомство з видатним українським поетом Григорієм Фальковичем, відзначеним багатьма літературними преміями за «дорослі» вірші. До програми фестивалю було включено концерт його дитячої поезії та пісень на його твори.
“Ця програма на фестивалі – єдина, яка готувалася заздалегідь, – розповідає автор її сценарію Микола Чернявський. – Діти з різних міст самостійно, на свій смак, вибирали та готували пісні. Мені потрібно було лише делікатно вписати їх у виступи дорослих авторів музики Жана Сєлєзєнєва і блискучого Володимира Семенова. Та найголовнішим у цій програмі виявився мудрий у своїй простоті та доброті магнетизм особистості самого Григорія Фальковича. Як видихнула по першому враженню Олена Гаджилова, “цей просвітлений 80-річний поет…”
А поет Григорій Аврамович Фалькович, який вперше за своє насичене життя брав участь у ZOOM-дійстві, відгукнувся про «Сонячного зайчика так: “Враження – незабутнє… По-перше, продемонстровано адекватну форму (одну з можливих форм) спілкування дітей між собою і з розумними, досвідченими дорослими… По-друге, співана поезія і поезія взагалі підтвердили свою важливість для певних дитячих спільнот. І, по-третє, які ж там чудові діти!.. А тренери, модератори, педагоги… доповідачі… Вдячний усім!”
До речі, одразу після фестивалю Олені Алексєєвій зателефонувала редакторка методичного журналу «Дошкільне виховання» та запропонувала розпочати цикл публікацій пісень для дітей дошкільного віку. А це вже визнання та справжня популяризація творчих надбань «Сонячного зайчика», завдяки якому – це можна сказати впевнено – в Україні народилася дитяча авторська пісня.
Фестиваль скінчився, а відлуння триває
Звичайно, були на фестивалі і творчі змагання юних учасників. Члени журі, за їхнім власним зізнанням, цього року дійшли небувалого консенсусу при формуванні списку нагороджених та учасників заключного концерту – усі лауреати та призери по-чесному заслужили нагороди. “25 учасників отримали дипломи Державного центру позашкільної освіти МОН України, вісім – Запорізького міського палацу дитячої та юнацької творчості. Кожна відзнака має персональне формулювання особистого досягнення учасника під час фестивалю. Це наш принцип, бо кожна дитина – унікальна”, – підсумувала Олена Алексєєва.
Запорізькими переможцями цього року стали: вихованці гуртка авторської пісні ПНЗ «МПДЮТ» – Ярослава Омельчак, Марк Толмачов, Анна Тищенко, учасниця Театру поетичної пісні Олени Алексєєвої – Єлизавета Нестерова, а також вихованці гуртка пісенної поезії і туризму «Обрій» Данило Ковальов, Дар’я Хрипко, а Юрій Коваленко та Аліна Антипенко отримали подяки.
По закінченні фестивалю було вирішено продовжити регулярне всеукраїнське творче спілкування в ZOOM-режимі кожен другий вівторок місяця. Цей новий проєкт отримав загальну назву «В сузір’ї “Сонячного зайчика». Пілотна зустріч відбулася 8 грудня. Перша частина була присвячена виступам переможців фестивалю, а під час другої всї бажаючі могли виступити у вільному режимі. Програма транслювалася в профільних групах фейсбуку.
Цей концерт вже отримав міжнародний резонанс. На організаторів вийшли представники Нью-Йоркського клубу авторської пісні «Синій тролейбус» та попросили методичної допомоги в організаціїї подібного фестивалю для своєї молоді. Під час спілкування народилася ідея проведення міжнародної молодіжної пісенної інтернет-зустрічі «Україна–Америка».
Наступна зустріч «В сузір’ї «Сонячного зайчика» планується на 12 січня. Її учасниками стануть дорослі лауреати минулих років, улюблені всіма «перезайці».
Залишається побажати учасникам і творцям цього “дива власними руками” (автор вислову Микола Чернявський – ред.) здоров’я, наснаги та натхнення.
Многая літа!
Ганна ЧУПРИНА, фото Бориса ЧАКА