Закон України «Про освіту», прийнятий у 2017 році, відомий більшості українців через дипломатичні скандали з Угорщиною, яка добачила у ньому порушення прав національної меншини на здобуття освіти рідною мовою. Та в ньому містяться новації, що мають більш важливе і практичне значення для батьків школярів. Зокрема, великий розділ присвячений забезпеченню якості освіти.
Державна служба якості освіти була створена у грудні 2017 року. У вересні 2019 року почало працювати Управління цієї Служби у Запорізькій області. За кілька місяців налагоджена співпраця з обласним інститутом післядипломної педагогічної освіти, укомплектовано штат фахівців, які активно включилися до роботи. Що їм вдалося зробити у січні-лютому 2020 року і чим вони займатимуться надалі, розповіли на прес-конференції у Запорізькій ОДА тимчасово виконуюча обов’язки начальника Управління Держслужби якості освіти у Запорізькій області Вікторія Іванова та головний спеціаліст відділу інституційного аудиту Юлія Штанько.
Юлія Штанько та Вікторія Іванова
Вікторія Вікторівна познайомила присутніх зі стратегією роботи Служби, серед головних пунктів якої:
- інституційний аудит,
- державний нагляд [контроль],
- розбудова внутрішньої системи якості освіти,
- оцінювання професійних компетенцій вчителів [сертифікація] .
Вони покликані не додати головного болю керівникам шкіл, гімназій тощо, а допомогти їм вибудувати комфортний та високопрофесійний навчальний простір.
Аудит визначить «больові точки»
Що означає інституційний аудит?
Це зовнішнє оцінювання освітнього середовища, починаючи від безпеки дітей на території школи, наявності приміщень та сучасного обладнання кабінетів і закінчуючи харчоблоками та теплими туалетами. Комісія, яка складається з представників Служби та експертів з інших закладів, перегляне також результати навчання, роботу педагогічного колективу та управлінську діяльність, а також відповідність усього процесу українському законодавству. Умовна «оцінка» школі виставлятиметься за чотирма рівнями: високий, достатній, вимагає покращення, низький. Якщо «оцінка» не дуже задовільна, комісія надасть керівництву рекомендації, на втілення яких у школи буде один рік.
Планові аудити відбуватимуться раз на десять років. Позапланові здійснюватиметься, якщо заклад має низькі показники учбової діяльності. Терміни їх проведення оприлюднюватимуться заздалегідь, так що школам не варто чекати несподіваних гостей.
Згідно з планом по Запорізькій області, у 2020 році аудиту підлягають Підгірненська та Долинська школи I-II ступеню Підгірненської сільради, Очеретуватська школа I-II ступеню Остриківської сільради Токмацького району і Матвіївська санаторна школа-інтернат I-III ступеню . Вже почалася робота з керівниками цих закладів, відбулося навчання експертів, що братимуть у ньому участь.
Оцінка власного «начального господарства»
Державний нагляд [контроль] полягає у перевірці планів, звітів, актів перевірок і не є чимось принципово новим для адміністрацій закладів освіти. У лютому його пройшов дитсадок № 258 «Лебедик», а в листопаді на нього очікує «Комунарський районний центр молоді та школярів».
Цікавішою виглядає розбудова внутрішньої системи забезпечення якості освіти. Адміністраторів закладів не кинули напризволяще – управління Держслужби якості освіти провело для них вже десять робочих нарад , вісім семінарів, два «круглих столи» та тренінг.
Також розроблено й надано до користування «Абетку для директора», де прописані вісім можливих напрямків, за якими директор чи директорка має впорядкувати своє «навчальне господарство», критерії та індикатори. Водночас за адміністрацією залишено право вибору, на якому з них треба сконцентруватися. Фахівці Служби рекомендують щонайбільше залучати до цього процесу весь педколектив, батьківський актив та органи учнівського самоврядування.
Сертифікація – шлях до успіху та підвищеної зарплати
У минулому році відбулася пілотна сертифікація вчителів початкових класів . Вона підтверджує високу кваліфікацію викладача, його/її вміння користуватися сучасними освітніми технологіями та готовність ділитися досвідом.
Нагадаємо, що це добровільна процедура, й відбувається лише з ініціативи вчителя. Крім зарахування сертифікації в якості проходження атестації , педагог може розраховувати на 20-відсоткову доплату. У 2019 році зовнішнє оцінювання професійних компетентностей пройшли 31 вчитель початкових класів, і – як перевірило територіальне управління Служби, вже отримують обіцяну доплату.
Цього року сертифікацію зможуть пройти 77 вчителів початкових класів. Для них вже проведено спеціальний семінар, а на сторінці Служби у Фейсбуці розміщені відеоролики «Сертифікація – шлях до успіху».
Практичний досвід учасників сертифікації аналізується, і на його основі формуються пропозиції зі вдосконалення методик.
“Державна служба якості освіти працює на підтримку кращих закладів та педагогів , аби їхній корисний досвід був поширений на інші заклади, аби усі їх вихованці мали міцні знання, вміння та навички і були спроможними у дорослому житті”, – підсумувала Вікторія Іванова.
Ганна Чуприна, фото автора