Україна отримала дозвіл від США бити далекобійними ракетами ATACMS по території РФ, пише NYT.
Це відповідь на рішення Росії ввести у бій північнокорейські війська.
Зброя, швидше за все, спочатку буде застосована проти російських і північнокорейських військ для захисту українських сил в Курській області на заході Росії, заявили чиновники.
Згідно з джерелами, перші глибокі удари, ймовірно, будуть здійснені за допомогою ракет ATACMS, які мають радіус дії до 190 миль (306 км).
Рішення пана Байдена є серйозною зміною в політиці США. Вибір розділив його радників, і його зміна відбувається за два місяці до того, як новообраний президент Дональд Дж. Трамп вступить на посаду, пообіцявши обмежити подальшу підтримку України.
За словами офіційних осіб, дозвіл українцям використовувати ракети великої дальності, відомі як армійські тактичні ракетні системи (ATACMS), став відповіддю на несподіване рішення Росії ввести у бій північнокорейські війська.
Пан Байден почав пом’якшувати обмеження на використання наданої США зброї на території Росії після того, як у травні Росія розпочала транскордонний штурм у напрямку Харкова, другого за величиною міста України.
Щоб допомогти українцям захистити Харків, пан Байден дозволив їм використовувати ракетно-артилерійську систему високої мобільності, або HIMARS, радіус дії якої становить приблизно 50 миль, проти російських військ безпосередньо через кордон. Але пан Байден не дозволив українцям використовувати для захисту Харкова ATACMS більшого радіусу дії, які мають радіус дії близько 190 миль.
У той час як офіційні особи заявили, що вони не очікують, що зміна кардинально змінить хід війни, одна з цілей зміни політики, за їхніми словами, полягає в тому, щоб надіслати повідомлення північнокорейцям, що їхні сили вразливі і що вони не повинні надішліть більше з них.
Офіційні особи сказали, що хоча українці, швидше за все, спершу використають ракети проти російських і північнокорейських військ, які загрожують українським військам у Курську, пан Байден міг би дозволити їм використовувати цю зброю деінде.
Деякі офіційні особи США заявили, що вони побоюються, що використання Україною ракет через кордон може спонукати президента Росії Володимира В. Путіна застосувати силу у відповідь проти Сполучених Штатів та їхніх партнерів по коаліції.
Але інші офіційні особи США заявили, що вважають ці страхи перебільшеними.
Російські військові мають намір розпочати масштабний наступ приблизно 50 тисяч солдатів, включаючи північнокорейські війська, на окопані українські позиції в Курську з метою повернути всю російську територію, яку українці захопили в серпні.
Українці можуть використовувати ракети ATACMS, щоб завдати ударів по скупченням російських і північнокорейських військ, ключовим частинам військової техніки, логістичним вузлам, складам боєприпасів і лініям постачання в глибині Росії.
Це могло б допомогти українцям притупити ефективність російсько-північнокорейського нападу.
Питання, чи озброювати Україну далекобійними ATACMS, було особливо чутливим після повномасштабного вторгнення Росії в Україну в лютому 2022 року.
Деякі представники Пентагону виступали проти того, щоб надати їх українцям, оскільки, на їх думку, запаси армії США обмежені. Деякі чиновники Білого дому побоювалися, що пан Путін розширить війну, якщо вони передадуть ракети українцям.
Прихильники більш агресивної позиції щодо Москви кажуть, що пана Байдена та його радників надто легко налякати ворожою риторикою пана Путіна, і кажуть, що поступовий підхід адміністрації до озброєння українців поставив їх у невигідне становище на полі бою.
Прихильники підходу пана Байдена кажуть, що він значною мірою був успішним у відверненні насильницької відповіді Росії.
Дозвіл на дальні удари по території Росії з використанням американських ракет може змінити це рівняння.