Російські окупанти знищують біосферний заповідник «Асканія-Нова» ім. Фальц-Фейна, який розташований на тимчасово окупованій території Херсонської області.
Про це в інтерв’ю РБК-Україна заявив керівник Херсонської обласної військової адміністрації Олександр Прокудін.
«Останнє, що я чув – вони вивозять тварин до Криму і до Росії. Тобто можна сказати, що заповідника більше немає. Пограбували вони його капітально», – сказав Прокудін.
Директор заповідника «Асканія-Нова» Віктор Шаповал в коментарі Суспільному сказав, що переконаний, що фраза Прокудіна про те, що заповідника більше немає, вирвана із контексту. Факти вивезення тварин дійсно мають місце, але про знищення заповідника на сьогодні не йдеться, каже Шаповал.
«Це процес, що відбувається, але не доконаний факт. На сьогодні вивезено у РФ і на тимчасово окуповану територію Криму 20 тварин. Частина тварин загинули через недогляд, відсутність кваліфікованого наукового супроводу і ветеринарного обслуговування. Значна частина заповідного степу – понад 2000 га, вигоріла внаслідок пожеж різної природи», – розповів директор заповідника.
За його словами, ці факти фіксуються спеціальною комісією при Херсонській ОВА, Держекоінспекцією. Вже відкрита низка кримінальних проваджень.
«Факти значних збитків, завданих збройною агресією Росії й окупацією, мають місце. Факт знищення заповідника – ні», – прокоментував Шаповал.
Про те, у чому унікальність заповідника «Асканія-Нова», розповідала раніше учена секретарка заповідника Наталієя Корінець: “По-перше, «Асканія-Нова» – це найбільший у світі степовий заповідник. По-друге, в ньому знаходиться найбільший в Україні зоологічний парк площею понад 77 гектарів. По-третє, там знаходиться унікальний дендрологічний парк. Він входить в четвірку найбільших в Україні зі штучним взрощуванням. Там під час міграції, тобто весною і восени, перебуває величезна кількість птахів, які можуть там відпочити, а потім собі далі полетіти або на північ Європи, чи в різні куточки України, або ж навпаки, десь в Ізраїль, в Африку. І це можна побачити дуже близько туристам. Тому наші екскурсійні маршрути користуються попитом, ну, практично понад півроку, коли ми відкриті. В результаті до нас приїжджає, приїжджало точніше, десь до 100 000 туристів за сезон. Повна назва нашої установи – це біосферний заповідник «Асканія-Нова» імені Фрідріха Едуардовича Фальц-Фейна Національної академії аграрних наук України”.
Звісно, про діяльність цього унікального закладу можна нині лише згадувати. Тож, знищення заповідника окупаційною владою майже відбулося.
Фото: Національна історична бібліотека України