Кандидат сільськогосподарських наук, завідувач кафедри геоекології і землеустрою Таврійського державного агротехнологічного університету імені Дмитра Моторного Максим Ганчук розповів, до чого може привести безглузда ідея окупаційної влади Мелітопольщини зрошувати поля артезіанською водою.
Після підриву росіянами Каховської ГЕС, окупанти вдаються до спроб відновити нормальне водопостачання. Зокрема фейковий губернатор Запорізької області колаборант і зрадник Є. Балицкий планує наповнити Каховський магістральний канал водою з артезіанських свердловин і зрошувати нею поля окупованого Півдня України, – зазначає РІА Південь.
На жаль, під контролем окупаційних сил опинилися Каховський магістральний та Північнокримський канали. Перший – забезпечував водопостачання сіл та селищ, а також зрошення у Херсонській та Запорізькій областях, а другий – простягнувся від Херсонщини до Криму.
Після анексії півострова Україна припинила постачати туди воду Північнокримським каналом. Згодом окупаційна влада дала дозвіл на видобуток підземної води. У результаті її використання відбулося засолення ґрунтів, і землі на півночі півострова стали непридатними для сільськогосподарських робіт.
– Звідки береться вода у Північнокримському водосховищі, важко відповісти, – каже Максим Ганчук. – Дніпро обміліло, сильно обміліло з підривом Каховської ГЕС. По тим чуткам, які до нас доходили, там води немає. З приводу питання використання артезіанських вод – з одного боку це було би смішно, якби не було так сумно. Я не знаю, чому вони хочуть наступити на ті самі граблі, тому що фактично вони вже намагалися це зробити в Криму для заповнення, здається, Севастопольського водосховища. І це призвело до того, що просто грунтові води опустилися і призвело це до посухи.
Науковець відзначає, що найбільша кількість і найпотужніші шари артезіанських вод в Запорізькій області знаходиться в кристалічних породах кайнозою та мезозою. Якщо окупанти до них доберуться, то в довгостроковій перспективі це може обернутися дуже негативними процесами.
– Я вже мовчу про те, що у нас досить висока мінералізація що підземних, що артезіанських вод, тому їх застосування для зрошування, меліорації може призвести до вторинного засолення грунтів, – продовжує експерт.
За його словами, небезпека полягає в тому, що останніх років 15-20 на території Півдня України стали досить помітно відбуватися процеси опустелювання. Існує пересторога, що використання артезіанських вод окупантами може вплинути на глибину залягання в тому числі і грунтових вод. І як наслідок це може стати каталізатором для запущення процесу повноцінного опустелювання.
– І ми тоді втратимо, мабуть, найголовніше. Фактично, якщо ми їм дамо час, щоб вони використали артезіанські води, то це може призвести до втрати наших родючих грунтів України. Все, що вони хочуть зробити, це скоріше просто поговорити і розказати, які вони хороші, що вони стільки роблять для людей, але вони не думають про наслідки. Цей їх лозунг, що росія тут назавжди – вони самі в нього не вірять. Якщо вони не думають про своїх людей, про наших, які залишилися, то чому вони мають думати про екологічну ситуацію? Вони взагалі не замислюються над тими своїми діями, – додає Максим Ганчук.
На його думку, діяльність загарбників абсолютно незаконна і суперечить Женевській конвенції. Експерт додає, що це простий популізм, направлений навіть не на жителів окупованих територій, а на росіян. Максим Ганчук сподівається, що в свій час будуть відкриті в тому числі і кримінальні справи щодо нанесення шкоди навколишньому середовищу окупаційною владою.