Перше за роки війни засідання науково-методичної ради Василівського історико-архітектурного музею-заповідника «Садиба Попова» відбулося на цьому тижні.
Подією, “без перебільшення, знаковою для відродження наукового потенціалу музейної справи регіону” назвав зустріч однодумців головний спеціаліст з історико-культурного надбання міста Департаменту КІТ ЗМР, творчий керівник порталу «Запорізька Спадщина» Павло Кравчук.
На порядку денному були нагальні питання, озвучені керівником закладу Валерієм Стойчевим: 1) відновлення на рівні регіону науково-дослідницької роботи щодо вивчення та музеєфікації надбання Української Таврії; 2) організація роботи із обліку музейних втрат, завданих російською агресією, бо на даний час ситуація зовсім незрозуміла; 3) відновлення експозиційної та фондової роботи Музею-заповідника.
Це при тому, що жодного експонату з музею-заповідника не було вивезено [хоча був час у попередньої керівниці, ще до окупації Василівки, в який можна було зорієнтуватися по заходах щодо збереження колекції]. І жодноо документу щодо місцезнаходження екпонатів також у Запоріжжі нема.
У дискусії щодо назви закладу, прозвучало бажання відокремити історію нашої країни від зазіхань на свою вагу у цій галузі, на якій наполягають російські окупанти. Запит щодо доцільності збереження у назві Василівського історико-архітектурного музею-заповідника формулювання – «Садиба Попова» – запропонували Михайло Мордовськой та Сергій Звілінський.
Павло Кравчук у порядку ребрендінгу установи, як такої, що опікується не лише поміщицькою спадщиною, запропонував нову назву для закладу – ІКЗ «Василівська Старовина». Тим більш що за такою рубрикою було видано декілька десятків матеріалів.
“Присутні з числа найкращих представників музейної справи та галузі спадщини висловили не лише свої побажання, а й накреслили шляхи відновлення повноцінної діяльності закладу як осередку гуртування місцевих громад навколо спадщини окупованої частини регіону”, – підсумкував засідання Павло Кравчук.
Михайло Мордовськой запропонував перспективні формати взаємодії Музею-заповідника із мережею крафтових музеїв Запоріжжя. А також обговорити ситуацію, яка склалася у музеях Харківщини, Чернігівщини, Херсонщини.
Сергій Звілінський та Сергій Білівненко запропонували ідею проведення виставки фото під гаслом «Я і Василівка», бо багато свідоцтва подорожей до заповідника зберігаються у альбомах та фотоархівах відвідувачів.
Роботи багато, але є і бажання, і наснага долати усі труднощі разом – єдиною музейною спільнотою.
Інеса АТАМАНЧУК, фото авторки