Створити у прикарпатському селі з двома тисячами мешканців унікальний візит-центр допомогли європейські кошти
Містянам, що потрапляють у вихідні до лісу чи степу, просто вуха закладає від пташиного цвірінчання, а очі розбігаються від різноманіття рослинності. Доки перебуваєш на природі, даєш собі слово знайти в Інтернеті записи її голосів та образів, аби наступного разу знати, хто воно там у кущах співає, з дупла виглядає, чиї ото квіточки рясніють на дереві. Та вдома про це забуваєш…
Аж тепер є можливість отримати усі знання в інтерактивний спосіб і за годину-півтори застосувати їх на натурі. Правда, для цього треба поїхати на Івано-Франківщину до села ВигодаJ Відвідати тут «Центр спадщини Вигодської вузькоколійки»*, здійснити семикілометрову залізничну подорож гірськими лісами та болотами на «Карпатському трамвайчику», посмакувати медом та сиром в одній із колиб і, звичайно, зануритися у чарівну природу не репаним зайдою, а компетентним та приязним до живих істот гостем:)
Як скочити в «потяг» карпатських вузькоколійок
Село Вигода Долинського району розташоване у 70 кілометрах від Івано-Франківська. З давніх давен було відоме народними промислами, а з кінця XIX століття – як осередок лісової промисловості та вузол вузькоколійної залізниці, якою деревина та плоди її переробки перевозилися до центрів цивілізації. Заснував її австрієць Леопольд Поппер фон Пограгі, який у 1855 році збудував тут собі з каменю резиденцію. Не надто пишну, одноповерхову, але зручну й затишну.
В останні десятиліття ця історична будівля була занедбана. Аж доки на неї не кинули зацікавленим оком ентузіасти з Туристичної асоціації Івано-Франківщини. Які запропонували Вигодській сільраді задля підвищення туристичної привабливості скористатися європейським проектом «Карпатські вузькоколійки» й перетворити резиденцію Поппера на сучасний візит-центр, де інтерактивні експонати будуть розповідатися не тільки про залізницю, а й, насамперед, про неповторну лісову екосистему Карпат, місцеву історію, етнографію, народні промисли.
Реконструйований у 2013-2015 роках за допомогою європейських коштів інтерактивний «Центр спадщини Вигодської вузькоколійки» став справжньою туристичною принадою. У 2016 році його відвідали п’ять тисяч гостей, торік їх було вже 11 тисяч.
Мені, дорослій людині, години було надто мало, аби випробувати усі його цікавини.
Женемо тлю мурашкам на годівлю
…Як дерево дихає? Чим живиться? Як розмножується? Відповіді на ці питання знайдуться у великому стовбурі з висувними «ящичками»-зрізами різних порід дерев та потаємними комірками, де лежать їхнє листя, кора та плоди. Тут можна підрахувати вік деревних зразків, взятих за допомогою старовинного бураву Пресслера. Роздивитися крізь лупу малих та спритних комашок, жучків та метеликів – мешканців та шкідників карпатських лісів.
Жучки їдять деревину, їх самих – пташки та ящірки, останні потрапляють на обід хижакам. Граючись у «Харчовий ланцюг», можна скласти цілу піраміду тварин, що існують одна одній для поживи. Якщо правильно визначиш, хто кого і в якому порядку їсть, загоряється ліхтарик:).
Поруч за спеціальною дошкою можна разом з мурашкою провести її «худібку» [тлю] на «годівлю», а потім на вигрівання до сонячної камери – такого ритуалу мурахи дотримуються перед вечерею.
Пірнаємо в «нірку» – і потрапляємо в лісові хащі, де вільно гуляють звірі лісів Вигоди. Це живі відеозйомки Карпатських лісів, зроблені зі справжніх нір прихованими камерами. А ще можна піднятися сходами й опинитись у «дуплі», де з гілки на гілку «перелітають» чарівні пташки.
Побачити, помацати, послухати, понюхати
Поруч з норою та дуплом розмістився стенд, де на магнітній дошці прикріплені частини птахів-пазлів. Вибравши правильні елементи, складете один з видів пташок, які живуть у лісі навколо Вигоди. І тут же, торкнувшися на екрані зображення солов’я чи зяблика, почуєш у навушниках їхню пісеньку.
А ось велике зображення пам’ятки природи, що притаманна лише цій місцевості – болота Ширковець. Це унікальне місце наче вирване з контексту звичних Карпатських ландшафтів. Комірки-шухлядки ховають зразки ендемічних рослин Ширковця, які можна не тільки побачити, але й відчути на запах. Ці аромати скерують шукачів ендеміків під час мандрівки на болото «Карпатським трамваєм», що очікує їх після екскурсії. А поки можна залізти в кабіну паровоза й здійснити віртуальну екскурсію вузькоколійкою.
Старовинними деревообробними інструментами для теслярства, різьбярства, виготовлення посуду можна не тільки милуватися. А переглянувши на виставковому моніторі кілька фільмів про деревні ремесла та взявши до рук коловорот, молоток, кутник, шпунтгобель, фальцгебель чи кросневу пилку, – уявити себе творцем сопілок, гонти, тарілок та іншого домашнього реманенту.
Бінокль із лупою у руки – й на природу!
«Центр спадщини Вигодської вузькоколійки» – не тільки музей. Тут поінформують про місцеві атракції, допоможуть забронювати житло, придбати мапи, іншу інтерпретаційну літературу, чи орендувати спорядження для активного туризму. Також тут можна скористатися базовими комплектами для спостереження за природою, що включають біноклі та лупи.
Для чого я все це розповідаю? Звичайно, не лише для того, аби заохотити мешканців Запорізького регіону відвідати далеку карпатську Вигоду:). Хотілося познайомити активістів із вдалим прикладом створення сучасного туристичного об’єкту із залученням європейських коштів. Адже у багатьох наших громадах є безліч цікавин, котрим не вистачає деякого інтерактиву. Вдихнути у них свіже повітря можливо, скориставшись європейськими програмами збереження культурної та природної спадщини, зокрема, House of Europe чи «Креативна Європа». Сміливим та ініціативним вони допоможуть:)
Ганна Чуприна, фото автора та Даниїла Тюріна
* Візит до Вигоди відбувся в рамках проекту «Регіональні медіа як активізатори громадськості в процесах європейської інтеграції України», що реалізується Фондом Міжнародної Солідарності [Варшава, Польща] і «Товариством Лева» [Львів] в рамках Програми «Підтримка демократії» міністерства закордонних справ Республіки Польща.