Українські аграрії вже третій рік поспіль проводять весняну посівну в складних умовах повномасштабної війни. Частина господарств зруйнована або захоплена ворогом, багато ріллі втрачено.
В першу чергу це стосується прифронтових регіонів. У тому числі Запорізької області, де під тимчасовою окупацією опинилося понад 70 відсотків територій. Але попри все наші аграрії працюють не покладаючи рук – навіть під обстрілами сіють хліб, вирощують городину тощо.
Про особливості цьогорічного весняного сезону та актуальну ситуацію в аграрному секторі Запорізької області «МИГу» розповів в.о. директора департаменту агропромислового розвитку Запорізької обласної військової адміністрації Олександр Ясинецький.
Регіон буде повністю забезпечений продовольчим зерном
За словами посадовця, станом на 1 лютого поточного року рілля в обробітку по всіх категоріях господарств складає 1880,1 тис. га (таку площу обробляли до початку повномасштабного вторгнення). Але внаслідок того, що частина території області була окупована регулярними військами РФ та тимчасово вийшла з–під контролю влади, в даний час проведення посіву є можливим на площі 308,7 тис. га, що складає 16 відсотків від загальної площі ріллі (навесні 2022-го було 14,2 відсотка, тобто площу під посіви вдалося навіть збільшити).
Підготовка до посівної кампанії-2024 стартувала одразу після завершення збирання сільськогосподарських культур минулого року.
З осені під урожай 2024 року аграрії посіяли озимих зернових культур 116 тис. га, у тому числі пшениці 106 тис. га. Крім зернових посіяно ріпак на 31,8 тис. га.
– Станом на 15 травня 2024-го озимі зернові зійшли на площі 115,2 тис. га, що складає 99,8 відсотка від посіяного, – каже Олександр Ясинецький. – На зазначену дату в доброму і задовільному стані знаходилося 113,1 тис. га (98 відсотків) озимих зернових, два відсотка (2,1 тис. га) – в слабкому і розрідженому стані. По озимому ріпаку: 96,7 відсотка (30,7 тис. га) – в доброму і задовільному стані, 3,2 відсотка (1,0 тис. га) – в слабкому і розрідженому та 700 га загинуло (0,9 відсотка).
Також продовжується підготовка ґрунту для сівби ярих культур. На середину травня підготовлено ґрунт на площі 138 тис. га.
Сівба ярових культур проводитиметься на підконтрольних територіях Запорізького району та частини Пологівського і Василівського районів на загальній площі близько 158 тис. га. (51 відсоток від посівної площі по області).
Як поінформував голова департаменту АПР, на підконтрольній території області наприкінці квітня було завершено посів ранніх зернових культур. Загалом посіяно 5,0 тис. га ярого ячменю, 3,4 тис. га гороху, 265 га ярої пшениці, 535 га вівса. Крім того, посіяно 192 га ярого ріпаку.
У травні продовжився посів пізніх культур. Станом на 15 травня було посіяно 2,1 тис. га кукурудзи на зерно (85 відсотків до запланованих площ), 105,5 тис. га соняшнику (86 відсотків).
У порівнянні з минулим роком посівна площа сільськогосподарських культур збільшиться на 40 тис. га, в тому числі озимих зернових – на 11,4 тис. га. Прогнозується збільшення площ посіву соняшнику на 17,4 тис. га.
За попередніми розрахунками валовий збір пшениці на підконтрольній території області очікується отримати на рівні 320 тис. тонн. У тому числі продовольчого зерна пшениці – 192 тис. тонн.
Запорізька область повністю буде забезпечена продовольчим зерном для виробництва хліба, борошна та круп і покриває потреби усієї області [240 тисяч тонн].
Головні проблеми – ворожі обстріли та нестача коштів
За словами Олександра Ясинецького, аграрії області цього року в повному обсязі забезпечені власним насіннєвим матеріалом.
Крім того, на підконтрольній території для проведення посівної кампанії наявність техніки складає 309 одиниць. З них відремонтованої – 257. Забезпеченість сільгосппідприємств паливно-мастильними матеріалами становить 99,5 відсотка.
Головна проблема – це збройна агресія РФ. У аграріїв відсутній вільний доступ до земельних ділянок та обігові кошти.
– На пальне піднялась ціна процентів на 40, добриво також подорожчало, – зауважив в етері «Суспільного» керівних одного з місцевих агропідприємств Олег. – Плюс у нас же логістика трохи змістилася, дуже дороге задоволення перевезти зерно звідси на порти.
За розрахунками обласного департаменту АПР, через порушення у логістиці запорізькі сільгоспвиробники втрачають понад дві тисячі гривень на кожній тонні зерна. А ось отримати пільговий кредит дуже важко.
Олександр Ясинецький повідомив, що однією з умов надання банківськими установами кредитів аграріям є розташування сільськогосподарських угідь від лінії ведення активних бойових дій на відстані не менше 40–50 кілометрів. Тому багатьом запорізьким аграріям майже неможливо кредитуватися.
– Але потроху отримують кошти, є зрушення, – каже посадовець. – Приблизно 80 відсотків кредитних ресурсів держава (Міністерство АПК, Фонд державного гарантування кредитів) гарантує повернення банкам.
Доброю новиною можна вважати також інформацію про те, що середньозважені закупівельні ціни на пшеницю збільшуються. Так , станом на 7.05.2024 ціна на пшеницю зросла на 200 грн за тонну та скала 6325 і 6375 грн/т. Ціна на кукурудзу склла 6025грн/т (збільшилася на 50 грн/т).
Ще одна проблема – розмінування земель.
Минулого року розпорядженням голови ЗОВА було затверджено План проведення нетехнічного обстеження сільськогосподарських земель на території Запорізької області. В результаті реалізації даного розпорядження частково вирішуються проблемні питання щодо забруднених земель сільськогосподарського призначення, які потребують першочергового розмінування.
На підконтрольній території вже проведено розмінування на площі 7 га (слід зазначити, що загальна площа сільськогосподарського призначення, яка потребує розмінування, становить 1235 га).
Фото з відкритих джерел