За даними Міністерства економіки України, з початку 2024 року українці вже оформили іпотечні кредити на суму понад 6 мільярдів гривень за програмою єОселя. Тільки за останній тиждень було видано 229 кредитів на загальну суму 396 мільйонів гривень.
Програма пропонує пільгові умови кредитування для різних категорій населення, зокрема:
- Військовослужбовці та силовики, педагоги, медики та науковці: 111 осіб отримали кредити під 3% річних.
- Українці без власного житла, ВПО та ветерани: 83 особи отримали кредити під 7% річних.
Загалом, з моменту запуску програми єОселя кредити на придбання житла отримали вже 10 000 українських сімей. Загальна сума виданих кредитів сягає майже 16 мільярдів гривень, з яких значна частка припадає на запорожців.
Хоча Запоріжжя не є рекордсменом по кредитуванню через програму єОсела. За даними Укрфінжитло, 44% усіх кредитів видані в Києві та Київській області.
Програма єОселя: попит значно випереджає пропозицію
За півтора року роботи програми єОселя українці подали 576 303 заявки на отримання пільгового кредитування житла. Проте, лише 1% з них були задоволені – станом на кінець лютого 2024 року було видано 7 605 кредитів на суму понад 11,6 млрд грн. Це означає, що лише 1 із 76 поданих заявок отримує схвалення.
Програма єОселя передбачає пільгові умови кредитування для різних категорій населення, зокрема:
- військовослужбовців;
- педагогів;
- медиків;
- науковців;
внутрішньо переміщених осіб.
Взяти кредит онлайн на карту можна за двома ставками: 3% та 7% річних.
Наразі з програмою співпрацюють сім банків: п’ять державних (Ощадбанк, Приватбанк, Укргазбанк, Укрексімбанк, Сенс Банк) та два приватних (Глобус Банк та Скай Банк). Найактивнішим у виданні пільгових кредитів є Ощадбанк, на який припадає 44% або майже кожен другий виданий кредит.
Чому так мало людей отримують кредити?
Існує кілька причин, чому лише невеликий відсоток заявок на пільгове кредитування за програмою єОселя отримує схвалення:
- Високі вимоги до позичальників. Для отримання кредиту позичальники повинні відповідати жорстким критеріям щодо доходу, кредитної історії, наявності першого внеску тощо.
- Нестача доступного житла. Попит на житло значно перевищує пропозицію, що робить ціни на нерухомість високими, а отримання кредиту — ще складнішим.
- Складність бюрократичних процедур. Процес оформлення кредиту може бути довгим та складним, що відлякує багатьох потенційних позичальників.
Більш детальну інформацію про програму єОселя можна знайти на сайті https://www.kmu.gov.ua/news/za-prohramoiu-pilhovoho-kredytuvannia-ieoselia-mozhna-bude-kupuvaty-ne-tilky-kvartyry-a-i-zhytlovi-budynky.