У Запорізькому Центрі розвитку місцевого самоврядування Програми “U-LEAD з Європою” за участі представників ОТГ, ОДА, науковців, громадськості і журналістів відбувся круглий стіл “Результати впровадження реформи децентралізації в Запорізькій області та перспективи розвитку громад”.
Як розповіла керівник апарату Запорізької ОДА Зінаїда Бойко, на сьогодні Запорізька область займає п’яте місце у всеукраїнському рейтингу зі створення спроможних об’єднаних територіальних громад. Вже створено 57 ОТГ із 76 передбачених Перспективним планом. Ними охоплено 68,8 відсотка території області. У восьми нещодавно створених ОТГ вибори відбудуться 22 грудня, ще одна – Костянтинівська Мелітопольського району матиме вибори пізніше, бо не встигла у встановлені законодавством терміни подати документи.
На сьогодні 18 ОТГ вже мають ухвалені Стратегії розвитку, у 11 ці документи ще в розробці на різних стадіях. 10 ОТГ розробляли стратегічні документи за дорадчою підтримкою радниці з регіонального розвитку Запорізького ЦРМС Ксенії Божкової. Комишуваська і Комиш-Зорянська – вносять зміни, щоб зробити Стратегію більш гендерно-чуливою. Остриківська ОТГ має намір розпочати роботу над новим документом, адже термін стратегії, за якою працюють зараз, закінчуєтьсяв 2020 році.
Під час заходу радницею з питань місцевих фінансів Запорізького ЦРМС Дар’єю Акуліч були презентовані результати проведеного фінансового моніторингу ОТГ за дев’ять місяців поточного року. Щодо перевиконання бюджетів найкращі показники у Новоолексіївської ОТГ [144 відсотка], Олександрівської [133 відсотка] та Водянської [128,7 відсотка], недовиконали план надходжень шість ОТГ: Якимівська ОТГ [99,7 відсотка], Ботіївська ОТГ [97,3 відсотка], Осипенківска ОТГ [96,8 відсотка], Гірсівська ОТГ [96,3 відсотка], Гуляйпільська ОТГ [94,1 відсотка], Великобілозерська ОТГ [89,9 відсотка].
Найвищий показник власних надходжень на одного мешканця станом за січень-вересень 2019 р. – Кирилівської громади – 8109,7 грн, найнижчий у Водянській ОТГ – 1323,5 грн.
Також радниця розповіла про зміни, які містяться в законопроектах на сьогодні, а саме: припинити зарахування частини [13,44 відсотка ] акцизного податку до місцевих бюджетів, не проводити індексацію нормативної грошової оцінки землі, субвенцію на формування інфраструктури залишити в тому ж обсязі, що і в 2019 році [2,1 мрлд грн], відсутність компенсації місцевим бюджетам на підвищення зарплати педпрацівникам дошкільної, позашкільної, професійно-технічної освіти.
Директор департаменту освіти і науки Запорізької ОДА Тетяна Озерова зауважила, що необхідно переглянути підхід до створення опорних навчальних закладів. На сьогодні в області їх 32, але з них 50 відсотка не відповідають вимогам – деякі не мають філій, в інших навчається менше 200 учнів. За кількістю малокомплектних шкіл [до 100 учнів] Запорізька область посідає 19-е місце в Україні. Таких шкіл 125, або 23 відсотка.
Як розповів радник з питань надання муніципальних послуг Запорізького ЦРМС Сергій Щур, до кінця року буде затверджено концепцію профільної школи, -готується державний стандарт базової середньої освіти. МОН пропонує нову концепцію розвитку позашкільної освіти, яка стає пріоритетом на наступний період. Адже позашкільна освіти – це насамперед центр розвитку кадрового потенціалу.
Кадри – одна з основних проблем. Відчувається брак юристів, хоча в перші роки існування ОТГ без їх допомоги важко впоратися. Як зазначив радник з юридичних питань Запорізького ЦРМС Олег Картун, це і при оформленні нормативних документів, і при проведення процедури реорганізації місцевих рад та створенні нової структури ОТГ, при проведення процедури реорганізації комунального господарства, наданні адміністративних послуг, управлінні комунальною власністю. Також радник пояснив основні новели, які передбачає проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення 2178-10 від 10.10.2019.