Європейська Комісія ухвалила пропозицію виконавчого рішення Ради ЄС, яка надає позитивну оцінку “Плану Україна” ‒ всеосяжної стратегії реформ та інвестицій для України на наступні чотири роки.
Цей важливий крок відкриває шлях до регулярної та передбачуваної підтримки країни в межах Механізму підтримки України “Ukraine Facility” обсягом до 50 мільярдів євро.
Фінансування в межах цього Механізму допоможе Україні підтримувати функціонування держави, виплачувати заробітні плати та пенсії, надавати основні державні послуги й підтримувати відновлення та відбудову, поки країна продовжує захищатися від російської агресії.
Виплати будуть здійснюватися за умови виконання узгоджених реформ та інвестування, що викладено у додатку до виконавчого рішення Ради ЄС. Окрім того, фінансова підтримка в рамках “Плану Україна” надаватиметься за умови, що Україна дотримується ефективних демократичних механізмів та поважає їх.
Згідно з оцінкою Комісії, “План Україна” ефективно відповідає цілям Механізму підтримки України “Ukraine Facility”. Він, зокрема, визначає ті ключові реформи та інвестиції, які можуть пришвидшити стійке економічне зростання та залучення інвестицій. “План Україна” також визначає межі керування процесами відновлення, відбудови та модернізації країни. Окрім того, оцінка показує, що “План Україна” пропонує належні механізми та заходи задля захисту фінансових інтересів ЄС у разі його ефективного впровадження, моніторингу та звітності.
“План Україна” визначає 69 реформ і 10 інвестиційних проєктів, що розділені на 146 якісних і кількісних показників.
Реформи, запропоновані у рамках “Плану Україна”, охоплюють 15 сфер, у тому числі енергетику, сільське господарство, транспорт, зелений і цифровий перехід, людський капітал, а також державні підприємства, бізнес-середовище, державні фінанси та децентралізацію.
Інвестиції охоплюють сфери людського капіталу, енергетики, транспорту, агропродовольчої промисловості, бізнес-середовища та регіональної політики.
Наступні кроки
Після позитивної оцінки Єврокомісії “Плану Україна” країни-члени ЄС мають один місяць, аби ухвалити запропоноване Комісією виконавче рішення Ради ЄС.
Ухвалення запропонованого виконавчого рішення Ради ЄС дозволить Єврокомісії виділити до 1,89 мільярда євро попереднього фінансування, допоки не почнуться регулярні виплати, пов’язані з впровадженням показників реформ та інвестицій згідно з “Планом Україна”.
Контекст
Новий Механізм підтримки України “Ukraine Facility”, який набув чинності 1 березня, передбачає до 50 мільярдів євро стабільного фінансування у вигляді грантів і позик для підтримки відновлення, відбудови та модернізації України на період з 2024 по 2027 роки:
- До 32 мільярдів євро з цих коштів попередньо будуть спрямовані на підтримку реформ та інвестицій, передбачених “Планом Україна”, згідно з яким виплати будуть обумовлені виконанням визначених показників.
- Близько 7 мільярдів євро буде залучено до інвестиційної програми з підтримки інвестицій та забезпечення доступу до фінансування.
- Близько 5 мільярдів євро будуть спрямовані на технічну допомогу щодо реформ і передбачених заходів підтримки.
- Ще 6 мільярдів євро будуть надані на виняткове перехідне фінансування, з яких ЄС вже виділив 4,5 мільярди євро в березні.
Перспективи
Україна представила свій “План Україна” Єврокомісії 20 березня. Документ пропонує бачення сталого зростання, що ґрунтується на ретельно виокремлених пріоритетах і послідовному наборі реформ та інвестицій на наступні чотири роки. “План Україна” просуває інвестиції, які сприяють відновленню, відбудові та модернізації України, у тому числі на місцевому рівні.
Якщо всі запропоновані реформи та інвестиції будуть впроваджені, ВВП України може зрости на 6,2% до 2027 року та на 14,2% до 2040 року. Реалізація ”Плану Україна” також може призвести до скорочення державного боргу приблизно на 10 відсотків від ВВП до 2033 року порівняно з альтернативним сценарієм без підтримки України “Ukraine Facility”.
Задля забезпечення захисту фінансових інтересів ЄС ”План Україна” оснащений належними рамками прозорості, аудиту та контролю. Окрім того, незалежна аудиторська рада, що буде створена у травні, допомагатиме Єврокомісії у запобіганні будь-якому неналежному використанню коштів ЄС, зокрема шахрайству, корупції, конфлікту інтересів та іншим порушенням.
Джерело: Представництво ЄС в Україні