Коли деякі обласні центри жаліються на дефіцит бюджету або на короткі терміни для освоєння державних коштів на освіту чи медицину, так і хочеться взяти їх за голову й повернути у бік невеликих міст, де джерела доходів набагато менші, а у соціальній сфері робиться дуже багато.
Адміністративно-територіальна реформа розв’язала руки органам місцевого самоврядування і надала багато можливостей, якими можна й треба користатися. Звичайно, багато працюючи. У цьому кореспондентка «МИГа» переконалася під час прес-туру до Приморської міської об’єднаної територіальної громади, організованого нещодавно Запорізьким центром розвитку місцевого самоврядування Програми «U-LEAD з Європою».
Частка власних надходжень до бюджету більша, ніж у Польщі
Приморська міська ОТГ створена наприкінці 2016 року. Крім Приморська до її складу увійшли села Преслав, Комишуватка, Набережне і Подспор’є із загальною кількістю населення близько 15 тисяч мешканців.
Як розповіла голова Приморської міської ОТГ Олена Божкова, Приморськ був містом районного підпорядкування, і до об’єднання на його розвиток майже нічого не залишалося. Бо панувала думка, що уся інфраструктура там давно збудована й перебуває, наче під саркофагом, у первинно-чудовому стані. Реалії ж далеко не такі райдужні. Бюджет міста складав трошки більше 30 мільйонів.
Вже в перший рік по створенню ОТГ бюджет з урахуванням субвенції на заклади освіти й медицини склав 80 мільйонів. Але що цікаво: він був перевиконаний на 20 відсотків, а частка власних надходжень склала 52 відсотки. Це більше, ніж у польських гмінах, де власні надходження становлять близько третини [інші дві третини – кошти Євросоюзу та держави].
Основний дохід – податок з доходів фізичних осіб [ПДФО]. Оскільки в Приморську немає великих промислових підприємств, коло цих осіб – бюджетники та наймані працівники в малому та середньому бізнесі, який функціонує «по-білому». Тому одним із перших кроків у Приморській ОТГ було створення комісії з легалізації робочих місць, яка вела перемовини з підприємцями, намагаючись залучити якнайбільше до чесної сплати податків. Робота комісії плідна – надходження від ПДФО зросли на 60 відсотків. Є результати й у другої комісії – з питань нерухомості, члени якої переконують підприємців не зволікати з оформленням договорів на оренду земельних ділянок.
Чому корисно не гнатися за «шаленими грішми»
Вражаюче зростання показало ще одне джерело поповнення бюджету – туристичний збір. Якщо станом на вересень 2018 року громада від близько 50 санаторно-курортних та дитячих оздоровчих закладів отримала близько 245 тисяч гривень, то на цей же період нинішнього року надходження склали майже 610 тисяч гривень, тобто зросли у два з половиною рази.
Слід зазначити, що цього року введено зміни до Податкового кодексу щодо адміністрування туристичного збору. Якщо раніше його сума розраховувалася у прив’язці до класу приміщення, то тепер рахується у відсотках від мінімальної заробітної плати. «Зрівнявши» у сплаті туристичного збору гостей кемпінгів та п’ятизіркових готелів, законодавець дозволив місцевим органам влади самостійно визначати його ставку до 0,5 відсотка для внутрішніх туристів і до п’яти відсотків для в’їзних. Проте у Приморську не погналися за «шаленими грішми», бо прихильники тихого сімейного відпочинку, яких найбільше на курорті, – далеко не олігархи. Не стали «дискримінувати» й іноземців, вважаючи, що їх треба приваблювати на Азов цікавинами та рівнем обслуговування, а не обдирати до кісток. Тому затвердили однакову для всіх ставку у розмірі 0,12 відсотка від розміру мінімальної заробітної плати за добу тимчасового розміщення. Але й п’ять з копійкою карбованців дали в сукупності неабиякий дохід.
400 ділянок скоро чекатимуть на малий готельний бізнес
У роботі органів місцевого самоврядування у Приморській ОТГ дуже приваблює здатність мислити стратегічно. Перспективи природньо вбачають у розвитку туристичної сфери. Тому розробляють плани розбудови лінії оздоровчо-відпочинкових закладів по другий бік вулиці Курортної, що тягнеться вздовж моря чотири кілометри. Для цього передбачається надати 400 ділянок по десять соток представникам малого бізнесу для ведення готельної та обслуговуючої підприємницької діяльності.
Для цих планів є підґрунтя: на відміну від деяких інших приазовських курортів, у Приморську наявна система водопостачання та водовідведення, до якої неважко підключитися. Тобто будівництво нових об’єктів не потребуватиме зайвих коштів на блага цивілізації.
Голова Приморської ОТГ Олена Божкова демонструє Генеральний план міста
Проблема в іншому: законодавство змінюється швидше, ніж тривають терміни проектування. Тому у Приморську досі готуються до юридично вірного переводу земельних ділянок, які наразі мають сільгосппризначення, до територій, що можна здавати в оренду підприємцям.
Як стримати «апетити» моря
Родзинкою узбережжя Приморська є лимани [через них до пляжів треба йти містками]. Деякі відпочиваючі жаліються, що вони більше нагадують болото. Аби розчистити лимани, зберігши їхні унікальні оздоровчі властивості, та водночас збільшити берегову полосу, планується зробити гідроспоруди, які намиватимуть на лиманах піщані «миси».
А з боку моря, яке щороку «ласує» шматочком пляжу, передбачені роботи з берегоукріплення. І не традиційним способом, коли «пірси» з буту будуються перпендикулярно берегу, а шляхом встановлення гідротубів паралельно йому, що більш ефективно. Але це дуже дорогий проект. Громада власним коштом провела геолого-геодезичні роботи і зараз подала заявку до Міністерства екології на мільйон гривень для виготовлення у 2020 році проектної документації. Якщо це вдасться зробити, то у 2021 році можна було б розпочати першу чергу берегоукріплення.
“Ми не можемо поки що похизуватися великим залученням іноземних коштів у якості інвестицій, – каже голова Приморської міської ОТГ Олена Божкова. – Але успішно працюємо з програмою німецької допомоги [GIZ], проектами Програми розвитку ООН, багато громадських організацій мають досвід участі у грантових проектах. І ще громада допомагає медичним закладам, які поки що знаходяться на балансі районної ради”.
«Поліклінічна епопея» добігла кінця
Йдеться про районний центр первинної медико-санітарної допомоги та районну лікарню. І тут знову треба підкреслити вміння керівництва громади дивитися у майбутнє. Яке не-мешканцям Приморська важко зрозуміти, не озирнувшися у минуле:)
Приморська центральна районна лікарня напередодні здобуття Україною незалежності потребувала розширення. На початку 90-х поруч почали будувати приміщення поліклініки. Але інфляція з’їла кошти, й фундамент майже заріс чагарником. У 2011 році будівництво відновилося, але за два роки знову загальмувало.
З початку воєнних дій на Донбасі Європейський Союз надає фінансову допомогу регіонам, що стали притулком для вимушено переміщених осіб. Один із напрямків такої допомоги стала Надзвичайна кредитна програма для відновлення України [НКПВУ]. Довгострокові кредити з низькими відсотками за умови участі в реалізації проекту держави та місцевого бюджета надає Європейський інвестиційний банк. Приморська районна рада та рай адміністрація, для яких завершення будівництва поліклініки стало справою честі, подали кілька заявок на участь в програмі та виграли їх.
25 вересня завдяки допомозі ЄІБ у розмірі 1,3 мільйона євро, відбулося відкриття поліклініки, де також розмістилися КП «Приморський районний центр первинної медико-санітарної допомоги. Сімейні лікарі» та підстанція екстреної медичної допомоги м. Приморськ та Приморського району. Тут реконструйовано фундамент, зведено цегляні перегородки та господарські будівлі, зроблено внутрішнє оздоблення, замінено двері, утеплено дах, підлогу та фасад, встановлено сходи, системи опалення, каналізації та електричних мереж, два ліфти, придбано меблі та технічне обладнання.
У той самий час проводиться капітальний ремонт головного корпусу Приморської районної лікарні [Primorsk Distriсt Hospital], який передбачає утеплення, зокрема зовнішніх стін та фундаменту, заміну вікон і дверей [позика ЄІБ – 0,4 мільйона євро]. Окремо Банк Європи фінансує реконструкцію гуртожитку, в якому мешкатимуть лікарі.
Медицина “на районі”, громада допомагає
І до чого тут, спитаєте, громада? Головний лікар КП «Приморський РЦПМСД» Олександр Найда вважає позитивом, що в ОТГ не стали створювати окремий центр первинної медико-санітарної допомоги, а пішли шляхом співробітництва. Утримання будівель, енергоносії – на громаді. Більше того. У минулому році депутати ОТГ на сесії прийняли рішення направити отримані в рамках соціального партнерства з Приморською вітро-електростанцією майже півмільйона гривень та власні сто тисяч на придбання 16-ти комп’ютерів, семи ноутбуків та ліцензійного програмного забезпечення для сімейних лікарів. Це дало змогу приморській «первинці» вчасно укласти угоду з Національною службою здоров’я. Додатково отримані від ДТЕК 188 тисяч пішли на закупівлю новітнього медичного обладнання. Цього року ДТЕК профінансував закупівлю комп’ютерного обладнання на півмільйона гривень, яку міська рада перенаправила вже на «вторинку».
У Приморській ОТГ вже зараз міркують над майбутнім Primorsk Distriсt Hospital. Тут працюють дуже професійні хірурги, які ставлять штучні суглоби. Після таких операцій досить довгий реабілітаційний період. Тож напрямок реабілітації може стати одним із провідних. По-друге, населення старішає, і треба орієнтуватися на надання послуг паліативного догляду. Також великі перспективи у терапевтів, окулістів, невропатологів. Ці спеціалісти і зараз є в Приморську, а після завершення реконструкції гуртожитку житло у моря притягне сюди молоді кадри.
Проте Олена Божкова ще раз підкреслює, що наразі усі будівельні роботи у медичній сфері, підтримувані ЄІБ, – то проект Приморської райради та РДА. “Ми допомагаємо, чим можемо”.
Про інші грані співробітництва Приморської міської ОТГ з ДТЕК, автомобіль для людей з обмеженими можливостями, ноу-хау в освіті та культурі «МИГ» розповість в наступних номерах.
Ганна Чуприна, фото автора