ДЕНЬ 745-й РОСІЙСЬКОЇ АГРЕСІЇ – DAY 745 RUSSIAN AGRESSION
9 березня в Україні святкують День народження Тараса Шевченка. Саме цього дня народився великий Кобзар, видатний український поет і художник, який у свідомості кожного українця займає місце національного героя.
Завдяки своїй творчості Тарас Шевченко надихав український народ до боротьби за правду, незалежність, свободу.
Народившись у родині українського кріпака, Тарас Григорович зміг, завдяки наполегливості, отримати грамоти у дяка. У віці 14 років почав прислуговувати в домі поміщика Енгельгардта, якому і належала сім’я Шевченко. Як власність пана переїхав разом з ним до Петербурга. Від ранніх років він показав здібності до малювання, навіть отримав нагоду вчитися у майстра тих часів Василя Ширяєва. Там він привернув увагу до себе великого художника Карла Брюллова та видатного поета Василя Жуковського, які захотіли звільнити його з кріпацтва. Та пан захотів досить велику суму за здібного юнака.
Для того, щоб зібрати потрібну суму, сім’я Брюллова провела аукціон. Коли Шевченко здобув свободу, почав навчатися у Петербурзькій академії мистецтв. Там він не лише малював, але й вивчав літературу, історію, різні гуманітарні дисципліни. 1846 року Шевченко долучився до Кирило-Мефодіївського братства — це була організація, яка ставила за мету відродити українську визвольну боротьбу. У 50-х роках його заарештували, як і багатьох інших членів братства. Його засудили до служби рядовим в одному з Оренбурзьких корпусів, заборонили малювати і писати.
Через 10 років Шевченко отримав звільнення, але йому заборонили жити на території України. 10 березня 1861 року Тараса Шевченка не стало.
Також 9 березня День землепорядника України.
Професійне свято припадає на другу суботу березня. Вітають всіх тих, хто працює у сфері розподілу земельних ресурсів. Хоча широкому загалу людей ця професія маловідома, проте вона досить важлива. Вперше свято відсвяткували 1999 року за наказом чинного президента того часу Леоніда Кучми.
А ще 9 березня Міжнародний день діджея.
Фото: Pexels
Молоде музичне і професійне свято, яке було створене 2002 року. Усі кошти, які отримують діджеї за свої виступи цього дня, перераховуються в дитячі благодійні організації. Особливою популярністю свято користується у Великій Британії.
9 березня Міжнародний день поясних сумок.
Припадає на другу суботу березня. Цей день був створений для того, щоб вшанувати культову сумку, яка стала основою моди 1980-х і 1990-х років.
Також 9 березня День генеалогії.
Припадає на другу суботу березня. Подія створена для того, щоб спонукати людей більше дізнаватися про своїх предків та глибше зануритися в історію.
Як назвати дитину, яка народилася 9 березня
Іменини: Олександр, Олексій, Опанас, Валерій, Дмитро, Іван, Іраклій, Кирило, Леонтій, Михайло, Микола, Петро, Сергій, Тарас, Олександра, Наталія.
Талісманом людини, народженої 9 березня, є нефтрит. Мінерал, який має, зазвичай, зелений колір, хоча трапляются і білі варіанти. Найбільше люблять нефрит на Сході. Тут вірять, що він є каменем безсмертя.
Цього дня народилися:
- 1810 рік — український астроном і геодезист Олексій Савич;
- 1814 рік — український поет, письменник (драматург, прозаїк), художник (живописець, гравер), громадський та політичний діяч Тарас Шевченко;
- 1983 рік — офіцер Збройних сил України, учасник війни на Донбасі, Герой України Олександр Лавренко.
Пам’ятні дати 9 березня
- 1009 рік — перше відоме згадування Литви в Кведлінбурзьких анналах;
- 1230 рік — болгарський цар Іван Асен II у битві при Клокотниці розбиває війська епірського деспота Феодора Комніна;
- 1309 рік — папа Римський Климент V з міркувань безпеки оселяється в Авіньйоні (Арль, Священна Римська імперія), де резиденція пап зберігалася до 1377 року;
- 1497 рік — Миколай Коперник у Болоньї здійснює перші астрономічні спостереження;
- 1500 рік — виходить в море португальська експедиція з 13 кораблів під командуванням Педру Кабрала, що досягає берегів сучасної Бразилії;
- 1796 рік — у Парижі Наполеон I Бонапарт одружується з Жозефіною Богарне, уродженою Таше де ла Пажері (розлучилися 1809 року);
- 1822 рік — американець Чарльз Ґрехем отримує патент на штучні зуби;
- 1831 рік — королем Луї-Філіппом створено Французький іноземний легіон;
- 1930 рік — у Харківському оперному театрі розпочинається судовий процес Спілки визволення України (СВУ);
- 1932 рік — в окупованій японськими військами Манчжурії створюють маріонеткову державу Маньчжоу-Го;
- 1933 рік — ухвалений Конгресом США Надзвичайний банківський Акт сприяє виходу з Великої депресії;
- 1934 рік — у Києві засновують видавництво “Веселка”;
- 1940 рік — грецькі війська зупиняють італійський наступ з території Албанії;
- 1945 рік — американська авіація розпочинає одне з найбільших бомбардувань Токіо;
- 1957 рік — президент США Двайт Ейзенгавер обнародує програмну заяву про надання американської військової та економічної допомоги країнам Близького Сходу у разі комуністичної загрози;
- 1959 рік — у Нью-Йорку на торговельному ярмарку уперше демонструють ляльку Барбі;
- 1987 рік — ірландський гурт “U2” випускає свій найвідоміший альбом “The Joshua Tree”;
- 2001 рік — у Києві неподалік будівлі Адміністрації президента стається сутичка учасників акції “Україна без Кучми” з міліцейським загоном спецпризначення.
https://tsn.ua/other/yake-zavtra-9-bereznya-svyato-vse-pro-cey-den-yake-cerkovne-svyato-scho-ne-mozhna-robiti-2526967.html