За даними Міжнародної організації «Репортери без кордонів» (RSF), за два роки повномасштабного вторгнення від російської агресії в Україні постраждали понад 100 українських та іноземних журналістів. Про це повідомили на сайті RSF.
За інформацією організації, за цей час 11 журналістів загинули під час виконання своїх обов’язків. Двоє загинуло у 2023 році, ще дев’ять – у 2022-му.
Минулого року загинув французько-боснійський журналіст AFP Арман Солдін, який потрапив під ракетний шквал 9 травня, коли висвітлював ситуацію поблизу Бахмута на Донеччині. Кількома днями раніше поблизу Херсона росіяни вбили українського журналіста і фіксера Богдана Бітіка, який вів репортаж разом з кореспондентом італійської газети La Repubblica.
Щонайменше 35 журналістів отримали поранення під час роботи на фронті, атак на телевежі, офіси ЗМІ чи на готелі.
Щонайменше 12 журналістів затримали окупанти на тимчасово підконтрольних РФ територіях України.
У RSF наголосили, що “Росія полює на журналістів, які відмовляються співпрацювати”. Так, журналістку-фрилансерку Ірину Данилович окупанти викрали в Криму та досі утримують в неволі, також на окупованому півострові утримують кількох медійників, які співпрацювали з телеграм-каналом “РІА-Мелітополь” і були заарештовані у серпні 2023 року за “шпигунство”.
Двоє українських журналістів вважаються зниклими безвісти в Росії – фрилансерка “Української правди” Вікторія Рощина, про яку немає відомостей із серпня 2023 року, та журналіст агентства УНІАН Дмитро Хилюк.
За два роки RSF подала вісім скарг на воєнні злочини до Міжнародного кримінального суду і Генпрокурора України, а також дві скарги до французьких судів. У межах цих скарг RSF задокументувала понад 50 нападів на понад 100 журналістів, які були вбиті, поранені, викрадені, взяті в заручники, піддані тортурам або потрапили під обстріли.
Раніше ZMINA повідомляла про те, що за даними Міжнародної федерації журналістів (IFJ), у 2023 році були вбиті 94 журналісти та працівники ЗМІ, зокрема дев’ять жінок.
Фото: RSF