Зазіхнувши на існування України як незалежної суверенної держави, російська армія цілеспрямовано атакує об’єкти української культурної інфраструктури та історичні пам’ятки.
Російські бомби та ракети руйнують бібліотеки та музеї, церкви і мечеті, університети й театри.
У публікації, підготовленій Луганським обласним правозахисним центром «Альтернатива», представлені наслідки обстрілів бібліотек у Донецькій, Запорізькій, Київській, Миколаївській, Сумській, Харківській, Херсонській, Чернігівській областях та Києві в ході російсько-української війни в період із 24 лютого 2022 року по 15 листопада 2023 року.
За інформацією Міністерства культури та інформаційної політики, від початку повномасштабного вторгнення російські війська знищили понад 200 бібліотек в Україні, пошкодження отримали близько 400. Орієнтовний обсяг втрат бібліотечного фонду – понад 187 млн примірників.
Пошкодження інфраструктури призвели до призупинення роботи бібліотечних сервісів, унеможливили звичний доступ до знань та культурних ресурсів, що створило великі труднощі в культурному та освітньому житті громад.
Внаслідок воєнних дій було втрачено чи пошкоджено велику кількість бібліотечних матеріалів. Це стосується як сучасних видань, так і рідкісних старовинних книг, що становлять невід’ємну частину національної культурної спадщини.
Російсько-українська війна призвела до кадрового дефіциту серед бібліотечних фахівців. Вимушена евакуація працівників до безпечніших регіонів України та за кордон спричинила нестачу кадрів із профільною освітою.
На окупованих територіях росіяни цілеспрямовано вилучають і знищують українську літературу, яку вони вважають «екстремістською». До такої літератури вони відносять шкільні підручники з історії України, наукову та популярну історичну літературу, книжки про українські Майдани, АТО/ООС, історії українських визвольних змагань.
Попри численні виклики, бібліотеки докладають чимало зусиль для відновлення своєї діяльності та продовження обслуговування користувачів. Вони впроваджують і розвивають нові формати роботи, стають активнішими онлайн, ведуть сайти, соцмережі, проводять відеоконференції, переміщують свої послуги в безпечніші райони, організовують акції зі збору україномовних книжок для поповнення своїх фондів.
Подробиці https://www.alterpravo.org.ua/2023/12/05/rosijskij-nastup-na-ukrainski-biblioteki/?fbclid=IwAR2AX4G6Bcmx-NcmA2Z4-7FFGu-qKM_CBtZCipIg83-jhho_uJodVKs-qf4