Оскільки зима ускладнює життя, Кремль посилює свої жорстокі напади на цивільне населення, одночасно проводячи кампанії з підриву суспільної моралі в Україні та по всій Європі. Про це у черговому огляді Prepare for winter (Підготовка до зими) повідомляє EUvsDisinfo – флагманський проєкт Оперативної робочої групи зі стратегічних комунікацій Європейської служби зовнішньополітичної діяльності. Пропонуємо ознайомитися з перекладом матеріалу (з незначними скороченнями).
В Україну прийшла зима. Оскільки повномасштабна війна Росії вступає в третій холодний період з лютого 2022 року, минулі вихідні відзначені одними з найінтенсивніших атак російських безпілотників на цивільні цілі по всій Україні. Який звичайний кремлівський коктейль, коли похолодає? Уважний погляд на попередні холодні сезони 2022 і 2023 років може стати попередженням про те, чого очікувати.
Після більш ніж 21 місяця війни високої інтенсивності та безпідставного руйнування в усіх секторах України, дезінформація Кремля навіть не намагається приховати це: мета Москви – знищення сучасної української держави. Україні відмовляють у державності та ідентичності. Путін зі своїми “експертами” повторюють, що Росія не може прийняти сусіда, який шукає своє майбутнє поза контролем Москви. Опитування громадської думки, проведені єдиним непідконтрольним уряду інститутом Левада-Центр, продовжують показувати, що близько 70 відсотків росіян висловлюють підтримку російським військовим операціям в Україні.
Але як переконати людей за межами Росії? Відповідь – грубою силою та маніпуляціями.
Примусьте їх до покори
Зламати дух України не вдалося в перші холодні місяці лютий, березень і квітень 2022 року, незважаючи на сильні атаки.
Минулої зими, починаючи з листопада 2022 року, Москва знову намагалася «масажувати цільову аудиторію» в Україні масованими бомбардуваннями, щоб зруйнувати енергетичну та теплоінфраструктуру. Вони також намагалися деморалізувати Європу прогнозами, що через відсутність російського газу континент розвалиться.
Ніщо з цього не спрацювало для Кремля. Україна залишилася, а Європа вистояла. (Дивіться наше дослідження ‘The deep winter freeze that wasn’t’ про те, як дезінформаційні наративи Кремля про енергетичні проблеми, націлені на Європу, розтанули).
Удавані переговори
Перспектива мирних переговорів має магічне звучання. Що може бути більш спокусливим для людей під градом бомб, ніж чути, що ведуться мирні переговори і їхні страждання закінчаться? Але українці в таких місцях, як Буча, Маріуполь, райони поблизу Харкова та в інших місцях засвоїли урок того, що передбачає мир під контролем Росії: депортацію та звірства.
Кремль кілька разів використовував прийом, вдаючи, що хоче миру. Ми розглянули цю тактику перед війною в неприємних мирних пропозиціях від грудня 2021 року, які, зокрема, закликали НАТО повернутися до своїх кордонів до 1997 року. Після повномасштабного вторгнення під час переговорів у Білорусі протягом березня 2022 року Москва вимагала від Києва віддати територію та просто здатися. Восени 2022 року, після знищення сільськогосподарської інфраструктури, гаваней і полів, яких не бачили в новітній світовій історії, і абсурдного, так званого приєднання чотирьох українських областей до Російської Федерації, вони знову спробували: змиріться з втратою анексованого територій і припиніть боротьбу!
Зима 2023: спокуслива пісня сирен миру
В очікуванні грудня 2023 року російські ракети та безпілотники супроводжуються спробами Кремля посіяти нові сумніви щодо повноважень політичних лідерів в Україні та на Заході. Протягом попередніх тижнів ми задокументували, як набрала нових обертів кампанія проти президента Зеленського, його дружини та командувача Збройними силами України генерала Залужного.
Цього тижня кампанія розгорнулася з широким висвітленням у російських державних ЗМІ та на прокремлівських платформах «викриття» Давида Арахамії, провідного члена політичної партії Зеленського та голови української делегації на переговорах навесні 2022. Видання наводять вибрані цитати про те, як мирні переговори в Білорусі в березні 2022 року могли б вдатися, якби не зловісна рука англосаксів і, зокрема, Бориса Джонсона, якого в екосистемі Кремля називають розпалювачем війни.
Прокремлівські ЗМІ зосереджуються на першому елементі: мир міг бути забезпечений, якби тільки Україна пообіцяла зберігати нейтралітет поза НАТО. Вони забувають згадати іншу важливу частину інтерв’ю Арахамії українському ЗМІ 1+1, цитоване «Українською правдою»: у Києві не було віри в те, що Росія піде на таку угоду і більше не нападе.
Судячи з досвіду, російський підхід до переговорів полягає в тому, що за поступками Москві слідують ще більш жорсткі вимоги Росії щодо додаткових поступок з боку слабшого співрозмовника.
Тим часом оновлені та нескінченні камлання Кремля сподіваються послабити міжнародну підтримку України, неправдиво стверджуючи, що країна нацистська, контрольована корумпованими педофілами, розділена спробами державного перевороту, що відчайдушно відправляє на фронт людей похилого віку та дітей. Тим часом Польщу, улюбленого хлопчика для биття в Москві, звинувачують у бажанні відродити Польську імперію.
Коротше кажучи, пропагандисти співають, що Заходу потрібно покинути Україну і шукати згоди з Москвою. Однак, як і в грецькій міфології, оманлива пісня сирени призначена для того, щоб заманити моряків з курсу та зазнати корабельної трощі.
ДОВІДКОВО
*Основною метою проєкту EUvsDisinfo є підвищення рівня обізнаності громадськості щодо дезінформаційних операцій Кремля та розуміння нею таких операцій, а також надання громадянам у Європі та поза її межами допомоги у формуванні стійкості до маніпуляцій з боку джерел цифрової інформації та засобів масової інформації.
Джерело та ілюстрація EUvsDisinfo